KAÇIRILMAMASI GEREKEN TARİHİ DİZİLER

*John Adams

Bu nispeten az bilinen HBO dizisi, Amerika’nın ilk başkan yardımcısı ve ikinci başkanı olan John Adams’ın hayatını ve bu bağlamda da arka planda Amerikan bağımsızlık savaşını anlatıyor. Abartılı ve sürekli olarak mistisizme başvuran kendi tarih dizilerimizden (ilginçtir hepsi büyük kahramanlıklardan ibaret) sıkılanlar için güzel bir politik drama alternatifidir. Milliyetçilik temasının yanında başarısızlıkları da anlatırken tarihi karakterleri kontrastları ile işlemektedir. Bu da diziyi izlenmesi gereken bir yapım haline getiriyor. Ayrıca pek çokları için sadece George Washington’dan ibaret olduğu düşünülen bu dönemin asıl beyinlerini yani Benjamin Franklin’i, Thomas Jefferson’un ve tabi ki John Adams’ı tanımak için güzel bir fırsat.

*Marco Polo

Marco Polo’nun Kubilay Han’ın sarayında yaşadığı ilk zamanlardan esinlenen yapım, başarılı bir prodüksiyon tasarımına ve görselliğe sahip. Oyunculuk yönünden ben pek iyi bulmasam da yine de tatmin edici bir seviyede. Bölümleri ayrı maceralar sunuyor ve arka planda devam eden hikayesi de akıcılığı sağlamayı başarıyor. Her ne kadar maliyeti yüzünden ikinci sezon sonunda iptal edilmiş olsa da bu konuda sürükleyiciliğinin azalmasının da katkısı olduğunu düşünüyorum. Fakat her şeye rağmen yine de kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. En azından yakaladığı muazzam atmosfer için bile göz atmaya değer.

*Da Vinci’s Demons

Marco Polo’dan bahsedip bu diziyi atlamak olmaz. Çünkü aynı başarıyı yakalayamasa da Marco Polo pek çok konuda bu diziden esinlenmiştir. Doğal olarak bu, daha başarılı bir yapım olan Da Vinci’s Demons dizisinin kesinlikle listede olmasını gerektiriyor. Da Vinci’nin gençliğine odaklanan dizi pek çok tarihi gerçeği sunuyor ancak bunun yanında mistisizme ve fantastik öğelere de çokça yer veriyor. Ancak bu mistik yanı, her ne kadar tarihi değerini azaltsa da diziyi daha etkileyici bir hale getiriyor. Kaldı ki komplo teorilerine konu olan mevzular, gerçek tarihten her zaman daha çok ilgi çekmiyor mu?

*Vikings

Vikinglere dair yapılmış en iyi dizi olduğu su götürmez. Kesinlikle bilinen bir dizi ve listeye koymazlık edemezdim. Zira sonrasında bu konu üzerine çıkan pek çok yapım üzerinde büyük bir etkisi oldu Vikings dizisinin. Prodüksiyon tasarımı, akıcılık , tarihi detaylar ve hepsinin önüne geçen Ragnar… Mutlaka izleyin diyorum sadece. Çünkü diğer yapımları karşılaştırmak için bu diziye ihtiyacınız var.

*Taboo

Maceracı olarak bilinen James Keziah Delaney, 1812’de savaş zamanı Londra’ya geri döner. Son derce değişmiş olduğu görülen bu gizemli ve soğuk adam babasının ticaret ağını miras olarak almayı kafasına koymuştur. Ancak bu yolda karşısına son derce güçlü düşmanlar çıkacaktır. Başta İngiltere krallığı ve artık ondan da güçlü bir konuma gelen Doğu Hindistan Şirketi Delaney’i denklemden çıkarmak ve ticaret ağına konmak için her şeyi yapacaklar. Eğer buraya kadar beğendiyseniz Delaney karakterini oynayanın Tom Hardy olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Jonathan Pryce, Mark Gatiss ve Tom Hollander gibi isimleri de saymayabilirim o zaman… Bana güvenin ve bu diziye bir şans verin. İkinci sezonu çok gecikti evet, ancak geleceği neredeyse kesin.

Anime Bonusu: Vinland Saga

Daha çok küçük yaşta başına gelenler yüzünden savaşla ve gerçek dünyayla erkenden tanışan Thorfinn, büyürken pek çok yanlış yola sapsa da tıpkı babası gibi doğru yolu bulmaya çalışmaktadır. Biz de onunla birlikte savaşın ve şiddetin olmadığı diyarı ararken insan doğasına ve onun iki farklı yönüne tanık oluyoruz. Ayrıca arka planda Vikinglerin ve 11. yüzyıl Britanyası’nın tarihine de bakma şansını yakalıyoruz. Viking temalı yapımları sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir seri Vinland Saga. Mangası emin adımlarla devam ettiği için animanin de önünün açık olduğunu düşünüyorum.

Listenin devamı gelecek (daha az bilinen diziler ile)…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: