SEITOKAI YAKUINDOMO: Biraz da BEL ALTI KOMEDİ

Son derece sıradan bir öğrenci olan Tsuda, lisedeki ilk gününe başlayacaktır. Heyecanlı olsa da her şeyin yolunda gideceğine inanır. Fakat hesaba katmadığı bir şey vardır; gideceği okul önceki yıla kadar bir kız lisesidir ve karma eğitime henüz geçmiştir. Dolayısıyla da okuldaki erkek sayısı oldukça azdır. Tsuda daha okula girerken öğrenci konseyi tarafından uyarı alır ve buna ek olarak diğer erkek öğrencilere örnek olması için zorla öğrenci konseyine dahil edilir. Tsuda başlangıçta evrak işlerinin ve diğer görevlerin onu uğraştıracağını düşünse de kısa süre içinde onu asıl yoracak şeyin görevler değil kız öğrenciler olduğunu anlar. Henüz erkekler ile aynı ortamda bile bulunmamış olan kızlar, nasıl davranmaları gerektiğini bilmedikleri gibi ergenliklerini de oldukça açık yaşamaktadırlar. Onlar akıllarına geleni rahatça söyledikçe, işler kendiliğinden bel altı bir kara komediye dönüşmeye başlar.

Başlangıçta İvedik ayarında beşinci sınıf bir komedi gibi duruyor kabul ediyorum ancak işleniş şekli ve tutumu onu +18 olmaktan çıkarıp +13 seviyesine kadar indirebiliyor. Esprilerin akıllıca yapılması ve temanın cinsellikten ziyade patavatsızlık etrafında şekillenmesi onu hem ucuz bir sapık komedisi olmaktan kurtarıyor hem de göndermeleri daha kaliteli hale getiriyor. Yani demek istediğim ergen komedisi gibi dursa da Coupling tarzına daha yakın bir şekilde seyrediyor. Tabi ki yine de bir bel altı komedisi olan anime, bunun kaliteli bir şekilde yapıldığında ucuzluktan da nasıl kurtarılabileceğini gösteriyor aslında. Ayrıca göndermeler üzerinden ilerlemesi küçük yaştaki izleyiciler üzerinde kötü etki yaratmaktan ziyade en fazla anlamamak şeklinde karşılık buluyor. Fakat ne konuşulduğunu anlayan bizler için bazen gerçekten sınırları zorlayabiliyor, yine de söylemiş olayım.

Burada yakaladığı orta seviye kalitenin en büyük nedenlerinden biri ise skeçler halinde ilerlemesi. Orijinal mangası 4-koma yani tek sayfalık hikayeler şeklinde kurulmuş; aynı şekilde bunun animeye çevrimi de yine tekil sahneler üzerinden kurulu. Bu bağlamda yapılan espri ne kadar ağır olursa olsun aynı sahnede olup bitiyor dolayısıyla hem esprinin suyu çıkarılmıyor hem de direkt sonraki sahneye geçtiği için olası sertlikleri yumuşatıyor. Sonuç olarak da sahne sahne hap şeklinde sunulan ve kelimelerle oynayarak göndermeden zevk aldıran bir komedi ortaya çıkıyor.

Görselliğine ve diğer teknik detaylarına gelirsek bunların göze batmayan ve hikayeye hizmet eden bir kalitede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zaten burada amaç seyirden zevk almak değil, seyrettiğiniz diğer ağır yapımlar arasında ya da gün sonunda zihninizi boşaltacak bir komedi izlemek. Seitokai Yakuindomo bu noktada amaca gayet iyi hizmet ediyor, deyim yerindeyse bir “guilty pleasure” sunuyor. Animenin şimdiye kadar yayınlanan resmi iki sezonu ve bunun haricinde de pek çok özel bölümü ile filmleri mevcut. Bunları sırasıyla da izleyebilirsiniz karışık da; siz nasıl isterseniz. Kaliteli bir bel altı komedi izlemek ya da sadece kafa dağıtmak isterseniz bu anime tam size göre…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: