SOLAR OPPOSITES: Rick and Morty Gibi Ama Değil

Rick and Morty’nin yaratıcılarından Justin Roliand’ın zamanında Fox için tasarladığı bir komedi dizisi olan Solar Opposites, Hulu tarafından satın alınıp hayata geçirildi. İtiraf etmek gerekirse Rick and Morty’nin kısacık(!) sezon aralarından birinde ilaç gibi geldi. Kalite olarak onunla aynı seviyede olmasa da tatmin edici bir mizaha ve ilginç bir de yan hikayeye sahip.

Konusuna gelirsek; gezegenlerine meteor düştüğü için diğer pek çokları gibi evrene dağılan 4 kişilik bir grup, dünyaya inmek zorunda kalır. Ancak gemileri bozulduğu için burada mahsur kalıp gezegene uyum sağlamaya çalışırlar. Bir yandan da gemilerini tamir edip bu harika(!) gezegenden gitmeye çalışırlar…

Yukarıdaki ünlemden de anlaşılacağı üzere dizide dünyaya ve insanlara dair pek çok eleştiri mevcut ve bu eleştiriler konuya da son derece güzel yedirilmiş. Ancak ilk başladığınızda Rick’in sesini duymak ister istemez garip bir his yaratıyor ve başlangıçta Rick and Morty ile karşılaştırmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Doğrusu ana hikayenin güzel esprileri ve karakterleri olsa da temposu bir miktar düşük kalıyor. Ancak bu noktada diğer dizlerde de yapılan paralel hikaye anlatımı devreye giriyor.

Rick and Morty gibi başarılı dizilerin ortak noktalarından biri olan paralel hikaye anlatımı, farklı yan hikayelerin küçük kesişimler ile aynı anda anlatılmasıyla oluşuyor. Bu dizide de üç temel hikaye mevcut, bunlardan ilki asıl konumuz olan dünyayla uyum süreci. İkincisi ise son zamanlarda gördüğüm en orijinal fikirlerden biri ve asıl konudan çok daha ilgi çekici.

İlk bölümde bu hikayeye belli belirsiz bir zemin hazırlanıyor, ikinci bölümde de uzaylı çocuklarımızın bazı insanları küçültüp kendi duvarlarına hapsettiklerini görüyoruz. (Bu noktada biraz spoiler göze almak zorundayım) Odalarında karınca evi benzeri önü tamamen cam olan ve pek çok odacıktan oluşan bir sistem kurmuşlar. İnsanları da bir deney malzemesi gibi küçültüp buraya atıyorlar. 7. bölüme kadar küçük sahneler halinde duvardaki hayata göz atma şansı buluyoruz. Ve bu kısa sahnelerde bile insan toplumuna dair yoğun göndermeler mevcut. Tüm bölümlerde ana öyküyü izlerken arka planda camın içinde işlenen hikaye anlatımı, burada tersine dönüyor.

Tamamen duvarda geçen 7. bölümde, ana öykümüz (yani gerçek dünya) camın içinden sadece arka planda görünüyor. Bu bile yeterince etkileyici bir fikir ve 20 dk süren hikaye son zamanlarda gördüğüm en yoğun anlatımlardan birine sahip. Pek çok sistem eleştirisi filminin 2 saatte yapmaya çalıştığını bu dizi 20 dakikada başarılı bir şekilde işliyor ve en iyi Rick and Mort bölümlerinden aman… Solar Opposites bölümlerinden biri oluyor. Spoiler vermek istemiyorum ancak bölüm boyunca sınıfsal düzene, şehir/köy hayatı çatışmasına, kapitalizme ve insan doğasına dair pek çok eleştiri barındırıyor. Aynı zamanda bu 20 dakikanın içinde bir hapishane kaçışı, devrim, yeni bir din, 1/36 ölçekli seks, ihanet, Seinfeld ve bir farenin sağılması var… 🙂

Bu tek bölüm ile size diziyi sattığıma göre yavaş yavaş yazıyı bitirebilirim. Ha bir de başında size 3 hikaye mevcut demiştim; üçüncü hikayenin konusu Pupa. Uzaylı kahramanlarımızla birlikte gemide olan bu küçük yaratık kimdir, nedir ya da olayı nedir pek öğrenemedik. Bunun ikinci sezonun ilginç kısmı olacağına inanıyorum çünkü son bölümde ona dair de tuhaf sahneler vardı.

Toparlayacak olursam ilk iki bölümünde alışma sıkıntısı yaşayacak olsanız da kısa sürede alışacağınız ve izlerken iyi vakit geçireceğiniz bir diz Solar Opposites. Ben her ne kadar bir bölüme odaklanmış olsam da dizinin genel hikayesi de fena değil ve sağlam bir potansiyel içeriyor. Ancak her şeyi bir kenara bırakırsak sırf 7. bölümü için bile izlenebilir. Zaten dizinin tek şanssızlığı daima Rick and Morty ile karşılaştırılacak olması, ki bu da geçilmesi neredeyse imkansız bir hedef. İzlerken bunu göz önünde bulundurun ve unutmayın Rick and Morty’ye göre aşağıda kalan bir dizi yine de ortalamanın bayağı üstünde sayılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: