Harley Quinn

Artık tam bir popüler kültür ikonu haline gelen Harley Quinn’i tanımayan kalmadı. Fakat ona bu ünü sağlayan şeyler hep deliliği ve cazibesi oldu. Onu bir karakterden ziyade Joker’in sevgilisi olarak tanıtan projeler de bu yüzeysel imajı destekledi. Son çıkan Birds of Prey filmi bunu yıkmaya çalışsa da sadece bu amaca yönelik içi pek de dolu olmayan bir maceradan öteye gidemedi. Film güzeldi ancak sürekli bir kamu spotu hissi kendinizi kaptırmanızı önlüyordu. İşte tam da bu filmin çıktığı dönemde sessiz sedasız bir animasyon serisi başladı. Harley’i olduğu gibi anlatmaya çalışan ancak bunu, sırf feminizm savunusu yapmak için kullanarak kavramın içini boşaltan Supergirl gibi değil, olması gerektiği gibi sağlam bir karakter kurgusu ile yapan Harley Quinn. Joker, Suicide Squad ya da  Birds of Prey değil sadece Harley Quinn. 

Dizi en başında Harley’in Joker ile içinde bulunduğu toksik bir ilişkinin profilini çiziyor. Açıkça onun Joker tarafından istismara uğradığını göstererek ondan bağımsız bir birey olmasını anlatıyor aslında dizi ancak bu o kadar basit bir şekilde ilerlemiyor. Çünkü öncelikle Harley’in bağımsız bir birey olduğunu kavraması gerekiyor. Bunun için de en yakın arkadaşı Ivy ona sürekli olarak destek oluyor. Hikaye, Joker’in yanında tekrar yer almaktan, onu geride bırakıp Harley Quinn  olarak onun ününü ezip geçmeye doğru evriliyor böylelikle.

Bu akışa uygun olarak da Joker başlangıçta oldukça şovenist bir şekilde gösteriliyor. Batman kahraman olmak isteyen, şımarık ve cinsiyetçiliği saf bir şekilde uygulayan bir çocuk gibi anlatılıyor. Gordon ise Batman gibi güçlü olmak isteyen eski kafalı alkolik bir polis olarak işleniyor. Ivy dışında Harley’in ekibine dahil olan diğer erkekler ise toplumun genel erkek normlarının dışında kalmış bireyleri temsil ediyor. Oldukça naif bir karaktere sahip olan King Shark dışarıda değil ama burada kabul görüyor. Şekil değiştirebilme yeteneğini oyunculuk merakında kullanmak isteyen Clayface de aynı şekilde bu ekibe dahil oluyor. Dr. Psycho ise kadın düşmanı ve tam bir cinsiyetçi olarak toplumun sert yüzünü gösteriyor. Bu noktada onun dahil olması bana pek mantıklı gelmese de kısmen bir denge oluşturduğunu ve belki de bir değişim hikayesine temel hazırladığını düşünüyorum. 

Serinin ilk sezonu Harley’in Joker’den bağımsız bir kadın olmasını işliyor. Olduça kısa bir aranın ardından gelen yeni sezon ise onun karakterine yeni boyutlar kazandırırken eleştirilerini derinleştiriyor. Kadınlara yönelik sınırlamaları gösterip onları sürekli olarak zorlamaya başlıyor ve ilk sezonda ağır basan iş hayatında (sektörde) kadın olmanın zorluğu eleştirisini farklı alanlara yayıyor. Ancak bu diziyi diğerlerinden ayıran şey bu eleştiriler değil göstermeye çalıştığı potansiyel. 

Dizi, diğer pek çok feminist eleştiri odaklı yapım gibi cinsiyetçiliğin getirdiği zorlukları ve toplumda hala var olan ön yargıları gösteriyor ancak bunun yanında Harley’in çılgınlığı üzerinden özgürlüğün de tanımını yapıyor. Sonuçta bu bir dram ya da girlpower dizisi değil; eğlenceye odaklanan ve iyi ile kötünün sınırlarını silikleştiren bir macera. Neyin iyi ya da neyin kötü olduğunun referans noktasına göre değiştiğini gösteriyor Harley Quinn ve her koşulda özgür olmanın önemini vurguluyor. Topluma, düzene ve pek çok saçmalığa eleştiriler getirirken aynı zamanda süper kahramanlar ve kötüler arasındaki normları da yerle bir ediyor. Örneğin süper kötü olarak sınıflandırılan Poison Ivy aynı zamanda tutkulu bir çevreci ve bunu sadece bu yapımda görebilirsiniz. Bu dizi hakkında ayrıca bir yazı yazacağım ancak şimdilik bu kadar. Şiddetle tavsiye edilir… 

Ha bir de unutmadan, Harley’i seslendiren kişi Kaley Cuoco, ya da The Big Bang Theory seyredenler için Penny. Oldukça iyi bir seçim olmuş.

1 yorum

  1. Her gün siteyi açıp yeni öneri atmış mısın diye bakıyorum. Normalde böyle çok takip etmem blogları. Ama seni günlük takip ediyorum. Bu da sitenin kalitesini ve senin başarını gösteriyor dostum. Helal olsun, böyle devam et. Takipteyiz..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: