1917: Bir Sinematografi Dersi

Yılın en iyilerinden biri olan 1917 filmi, iki askerin düşman hatlarına geçerek kendi ordularına bir mesaj iletmesini anlatıyor. Tuzağa doğru ilerleyen orduyu uyarmak bu iki askerin elindedir. Yüzlerce hayatı kurtarmak için asla tereddüt etmemeli ve ne olursa olsun geriye bakmadan ilerlemeye devam etmelidirler. Karakterlerimiz yol boyunca bombardımanlarla mücadele ederken bir yandan da sert doğa koşullarına göğüs germek zorunda kalıyor. Hepsinden önemlisi ise savaşın neden olduğu yıkıma da tanık oluyorlar…

Oldukça sade ve kolay takip edilebilir bir hikayeye sahip olan 1917’nin asıl etkileyici yanı sinematografisi ve derin kurgusal başarısı. Kullanılan tüm teknikler ve planlamalar bu basit konunun son derece etkileyici bir savaş tecrübesine dönüşmesini sağlıyor. Bu bağlamda 1917’yi 1917 yapan iki temel faktör göze çarpıyor; plan sekans ve Roger Deakins. 

1917, uzun plan sekanslar halinde çekilmiş ve bunlar da ustaca bir kurgu ile birleştirilmiş. Dolayısıyla filmin tamamı sanki tek seferde çekilmiş gibi bir etki yaratılmış. Ki bu da gözünüzü bile kırpmaya vakit bırakmayan bir sürükleyicilik elde edilmesini sağlamış. İki askerin görev alması ile birlikte onları takip etmeye başlıyorsunuz ve filmin sonunda kadar da buna devam ediyorsunuz. Ne olursa olsun başka yöne bakamıyor ya da bir an olsun rahatlayamıyorsunuz. En başta konusunu anlatırken söylediğim geriye bakmadan yola devam etme düşüncesi filmin temel prensibi haline geliyor. Kamera asla geriye dönmeden sürekli olarak ilerlemeye devam ediyor. Konu ve tekniğin bu muazzam uyumu da uzun zamandır tecrübe edemediğimiz bir deneyim sunuyor seyirciye. 

Tabi bu plan sekansları çekmek sanıldığı kadar kolay değil; özellikle de açık havada ve doğal ışık altında. Bunun için filmin planlama süreci çekimlerden çok daha uzun sürmüş. Çekimlerin ve sahnelerin asla aksamaması için film sahne sahne planlanmış hatta küçük maketler üzerinde ışıklandırma simülasyonları dahi yapılmış. Tüm bunların arkasındaki adam ise bana göre yaşayan en iyi görüntü yönetmeni Roger Deakins. Adam resmen çekimlere başlamadan önce filmi kafasında bitirmiş ve her bir sahneyi olabilecek en iyi şekilde göstermeyi başarmış. Öyle ki hava durumundan yer şekillerine kadar pek çok şeyi önceden ezberlemiş. Tekrara düşmemek adına filmin başındaki hendek sahneleri için gerçekten devasa bir hendek kazdırmış. Aynı hendekte daireler çizip işi ucuza kapatmak daha kolay olsa da bunu yapmamış, kameranın sürekli ilerlemesi ve asla aynı şeyleri iki defa göstermemesi gerektiğini düşündüğü için bütün seti baştan sona çizgisel bir şekilde tasarlamış. 

Olay sadece seti ve ilerlemeyi belirlemekle bitmiyor tabi ki. Kompozisyon da burada önemli bir yer tutuyor. Kameranın neyi hangi açıdan çekeceğini de bilmesi gerek ve bunun için de önceden planlama yine anahtar konumunda. Deakins burada da muazzam bir başarı yakalamış ve olabilecek en az açı ile en fazla şeyi göstermeyi başarmış. Geniş çaplı epik sahnelerde dahi plana uygun giderek olabilecek en vurucu etkiyi elde etmeyi başarmış.

Müzikler ise tam olması gereken yerlerde devreye girerek sahnenin etkisini daha da yükseltmeyi başarıyor. Dolayısıyla ses kurgusu da sağlam bir övgüyü hak ediyor. Oyunculuklara gelirsek bu noktada öne çıkan  bir performans göstermek güç. Ancak bunun sebebi de deneyimi güçlendirmek adına karakterleri fazla ön plana çıkarmamaktan kaynaklanıyor. Tıpkı Dunkirk gibi savaşı tam olarak hissettirebilmek için karakteri bir miktar arkaya iterek seyirciyi o noktaya getirmek istemiş film.  

Toparlayacak olursam 1917, ön plana çıkmayan oyunculukları ve sade konusunu muazzam bir teknik ile birleştirerek son derece orijinal bir iş ortaya çıkarmış. Bu bağlamda film, bir performans ya da maceradan ziyade etkileyici bir deneyim sunuyor seyirciye. Bunu yaparken de sinemanın ne kadar etkileyici olabileceğini gösteriyor, adeta bir sinematografi dersi veriyor…

1 yorum

  1. Bir animenin yorumlarını merak edince denk gelmiştim sitenize. Daha önce nasıl görmediğim bilmiyorum cidden. Yazılarınızı gerçekten sevdim, yeni bir paylaşım yapıp yapmadığınızı kontrol ediyorum sık sık. Umarım ileride de paylaşım yapmaya devam edersiniz 🙂

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: