The Disastrous Life of Saiki K.: Biraz One Punch Man Biraz Gintama

Dünyaya süper güçleri olan bir psişik olarak gelseydiniz ve bu güçleriniz sürekli artmaya devam etse ne yapardınız? Gündüzleri normal gözüküp gece suçla mı savaşırdınız, yoksa dünyayı ele geçirmeye mi çalışırdınız? Belki de normal olmak isterdiniz…

Saiki, doğduğundan beri sınır tanımayan bir güce sahip olan ve bunu sürekli olarak kontrol altında tutmaya çalışan bir genç. Tek derdi ise kimsenin dikkatini çekmeden sessiz sakin bir hayat yaşamak. Ancak gücünü dışarıdan tamamen normal görünmeye ve çevresine göz kulak olmaya harcayan Saiki için bu son derece zordur. Özellikle de onu niye sevdiklerini anlayamadığı, can sıkıcı arkadaşları tarafından sürekli rahatsız edilirken…

Son zamanlarda yazdığım yazıların bir miktar ağır olduğunu fark edip biraz da neşeli tavsiyeler vermek istedim. Ancak bunu düşünerek yazdığım Fleabag içeriği çözemediğim bir şekilde kara mizah etkisiyle melakoliye dönüp ters tepti. 🙂 Fakat bu sefer başaracağıma inanıyorum çünkü görüp görebileceğiniz en absürd komedilerden birini tavsiye ediyorum size. Uzun uzadıya da yazmayacağım ki gidip hemen başlayın.

Açıklamada da belirttiğim gibi hikaye süper güçlere sahip baş karakterimiz etrafında dönüyor ve o normal bir hayat yaşamaya çalıştıkça olaylar daha da karışıyor. Saiki seri boyunca hiç ağzını açıp konuşmamasına rağmen herkesin zihnini okuyabiliyor ve iç sesi aracılığıyla bizimle konuşuyor. Yaptığı şeyleri ve neden yaptığını açıklarken pek çok eleştiri de yapıyor fark ettirmeden. Ancak benim en sevdiğim yanı siz içinizden “tamam da o neden öyle oldu” diye sorarken Saiki’nin bunu cevaplaması. Sanki siz onu izlemiyorsunuz da o sizin aklınızı okuyormuş etkisi yaratıyor, ki bu da serinin etkisini daha da arttırıyor. 

Animenin bir diğer güzel yanı karakterleri… Oldukça çeşitli olan karakterler gayet iyi işlenmiş ancak derinlik konusunda ilginç bir yöntem kullanılmış; karakterlere derinlik yerine yüzeysellik katılmış. Sanki karakter değil de tip yaratılmak istenmiş gibi, hepsine belirli steriotipik özellikler yüklenmiş. En başta Saiki her şeye gücü yeten ama kullanmak istemeyen isteksiz bir kahraman. Bunun yanında güzel olduğunu bilen ama farkında değilmiş gibi davranan şımarık kız ve Saiki’nin düz mal olduğu için aklını okuyamadığı tek arkadaşı da örnek verilebilir. Ancak bu tiplemeler absürdleştirildiği için farklı bir orijinallik yakalıyorlar. Mesela hayaletleri görebilen ancak son derece sapık olan bir ergen, ciddi miktarda mizah malzemesi sağlayabiliyor. Hepsini burada açıklamak istemiyorum çünkü karakterler gerçekten ilginç. Siz demek istediğimi anladınız zaten.

Bunların ötesinde serinin 5 dakikalık bölümlerden oluştuğunu da belirtmem gerekiyor. Ancak Netflix üzerinden izleyecekseniz bunlar 20 dakika olacak şekilde gruplandırılmış. Yani araştırma yaptığınızda tutarsız bölüm sayıları görünce şaşırmayın, tüm seri 2 sezon olarak Netflix üzerinden paylaşıldı. Final niyetine çıkan özel bölümlerden sonra yoğun bir talep olmasıyla da Netflix seriyi satın alıp yeni bir sezon daha çıkardı. Mangasının da devam ettiğini düşünürsek ileride yeni bölümler gelmesi olası. 

Toparlayacak olursam bu seri size kaliteli bir absürd komedi sunuyor. Akışkan ve kolay izlenebilen yapısı sayesinde de sıkılmanıza imkan vermiyor. Ancak buna karşın ucuz komedi kalıbına da girmeyerek kendi orijinalliğini yaratmayı başarıyor. Aslında bakarsanız bunu başaran nadir animlerden One Punch Man ve Gintama’nın hafif bir karışımı Saiki. Şiddetle tavsiye ediyorum, puanım 9.

Artık Netflix’de gezerken sürekli gözünüze takılan pembe saçlı tuhaf çocuğu tanıdığınıza göre ben kaçabilirim. İyi seyirler. Siz bunu izlerken ben Black Mirror yazıları ile iç karartmaya devam edeceğim. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: