Latin History for Morons

Bu sefer uzun ve ağır bir yazı yazmak yerine sizi tarihi araştırmaya itecek absürt ancak bir o kadar da eleştirel bir stand-up gösterisi tavsiye etmek istedim. John Leguizamo tarafından yaratılan bu tek kişilik gösteri, orta amerika yerlilerinden günümüze kadar olan zamanda neler yaşandığını ve Latin denen insanların kim olduğunu anlatmaya çalışıyor. Bunu yaparken son derece sivri bir dil kullanan Leguizamo, günümüz ırkçılığının ve tırnak içinde göçmen düşmanlığının da kökenlerine iniyor. 

Ekran Alıntısı

Gösterisine başlarken oğlunun okulda ilk defa ırkçılık ile tanışmasını anlatan Leguizamo, bunun üzerine derin bir tarih araştırmasına giriyor ve ispanyol fetihlerinden Kolomb’a, Aztek krallarından iç savaş tarihine kadar pek çok konuya değiniyor. Amacı ise, kendi yaşadığı bastırılmış öfkeyi ve eziklik psikolojisini oğlunun da yaşamasını önlemek. Bu temel üzerinden da tüm latin halkının bu psikolojiden kurtulması gerektiğini söylemeye çalışıyor satır aralarında. Özellikle göçmen ve dolayısıyla latin düşmanlığı olan şu dönemde Trump başta olmak üzere pek çok yere dil uzatan bu gösteri neyin ne olduğunu az da olsa hatırlatmaya çalışarak karşı bir duruş sergiliyor.

Enerjisi adeta hiç tükenmeyen gösteri boyunca sürekli olarak güldürmeyi başarıyor Leguizamo ve eleştirinin dozunu da hiç düşürmüyor. Dolayısıyla mizah ve eleştiri arasında muazzam bir denge kurduğunu söylemem gerekiyor. Diğer yandan da filmlerde ve dizilerde pek fark edemediğimiz oyunculuk yeteneğini görme şansımız oluyor. Özellikle aksan konusunda Robin Williams’a yakın harika bir performans sergiliyor. Yani kısacası gösteri boyunca yeteneği ile sizi eğlendirirken tarihin adeta içinden geçiyor ve geçtiği her yerde de en sert eleştirileri yapmaktan çekinmiyor. Sizden ricam bir buçuk saatinizi verin ve bu adamı dinleyin. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Tarihi ve siyasi gerçekler ilginizi çekmese bile en azından güzel bir stand-up izlemiş olursunuz. Gösteri Netflix’de mevcut, iyi seyirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: