The Oscars 2020: Kazananlar ve Değişmeye Başlayan Akademi

Bu yazıyı yazarken mutluyum çünkü uzun zamandır ilk defa neredeyse tüm dallarda gerçekten hak edenlerin kazandığını düşünüyorum. Çünkü yıllardır oscar tahmini yaparken her kategoride kim kazanır ve kim kazanmalı şeklinde iki farklı aday çıkarmak gelenek haline geldi. Malum, akademinin sevdiği/sevmediği şeyleri ve taraflı bakışını artık çözdük. Ancak bu gece neredeyse tüm ödülleri kim kazanmalı seçeneğindeki yapımlar aldı. Bunun en büyük göstergesi de tabi ki geceye damga vuran Parasite. Aradan kaçanlar da oldu tabi ki ama yine de genele baktığımda başlıkta da belirttiğim gibi akademinin yavaş yavaş değişmeye başladığını (değişmek zorunda kaldığını) görebiliyorum. Her ne kadar kadın adayların sayısı  bu yıl da çok az olsa da cinsiyet eşitsizliğine, yabancı addedilen yapımlara ve erkek egemen sektöre karşı  bakışın sürekli ses çıkaranlar sayesinde değişmeye başladığı açık. Beni mutlu eden bir diğer nokta da işte bu. Artık kazananlara ve yorumlara geçebilirim…

*En İyi Film: Parasite 

Gecenin en sevindiğim ve şaşırdığım anı kesinlikle buydu. Evet yılın en iyi filmi olduğuna ben de katılıyorum hatta buradaki yazımda da açıkça bunu söylemiştim. Ancak akademinin bir Kore yapımına bu ödülü vereceğini hiç düşünmezdim. Zira bu tarihinde ilk defa gerçekleşen bir olay. Özellikle geçen seneki Roma hayal kırıklığı sonrası insanlar bunun olamayacağını kabullenmişti. Fakat akademi hepimizi şaşırtıp ödülü en çok hak edene verdi. Kesinlikle yılın en iyisi, izlemediyseniz mutlaka izleyin.

*En İyi Yönetmen: Bong Joon Ho – Parasite

Bu kategori gerçekten bir ölüm grubuydu ve kazananın kim olacağı hiç net değildi. Sonuçta Scorsese ve Tarantino gibi efsanelerin yanında harikalar yaratan Sam Mendes ve Todd Phillips vardı. Ancak benim adayım başından beri aynıydı; Bong Joon Ho. Çünkü filmlere bakıldığında sadece onun ve Tarantino’nun filmleri birer yönetmen filmiydi. Diğerleri iyi kotarılsa da yönetmeni yansıtmakta zayıf kalıyorlardı. Öne çıkan iki adaydan ise Tarantino biraz sönük kaldığı için sonuç olarak en iyisi Bong abimiz. 

*En İyi Kadın Oyuncu: Renee Zelleger – Judy

Her ne kadar Marriage Story izlerken Scarlett Johansson beni kendine hayran bıraksa da (Jojo Rabbit için de bu geçerli) Rene Zellweger onun da üzerinde müthiş bir oyunculuk sergiliyor. Filmin kalanı harika değildi belki ama o kesinlikle en iyisiydi ve buradaki tek adaydı tıpkı erkek oyuncu kategorisindeki gibi. 

*En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix – Joker

Bu ödülde en başından beri tartışılacak bir şey olmadı çünkü Phoenix açık ara yılın en iyi performansını sergiledi. Zaten bu ödülü o kazanmasaydı seneye oscar izlemeyeceğimi daha sinemadan çıkmadan söylemiştim. Bu arada kazandıktan sonra yaptığı konuşmaya da bir bakın derim. Adam toplum düşmanı olmayan bir Joker formatına girmiş. İzleyince anlayacaksınız…

Ekran Alıntısı2

*En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern -Marriage Story

*En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt -Once Upon a Time in Hollywood

Burada da Scarlett iddialı olsa da ondan daha iyi bir Kathy Bates vardı ve onunla aynı ayarda Laura Dern. Benim tercihim Kathy Bates olurdu ancak bu sonuç da beni fazla şaşırtmadı. Öte yandan yıldızlar geçidi olan kategoride Brad Pitt’in ödül alması biraz fazlaydı. Tom Hanks, Anthony Hopkins, Al Pachino ve bence kazanması gereken kişi olan Joe Pesci varken ödülün ona gitmesi abartıydı. Tamam iyiydi ama o kadar değil.

*Uyarlama Senaryo: Jojo Rabbit

*Orijinal Senaryo: Parasite

Jojo Rabbit gerçekten harika bir film ve son yılların yükselen ismi Taika Waititi de bunun en büyük sebebi. Bu kategoride en başından beri favorim zaten oydu bu yüzden şaşırmadım. Ancak diğer kazanan beni biraz şaşırttı. Açıkçası burada Marriage Story ya da 1917 alır diye düşünüyordum.

*Sinematografi: 1917

*Görsel Efekt: 1917

*Kurgu: Ford v Ferrari

Yılın teknik kategorilerdeki en iyi filminin 1917 olduğu bu iki ödülü kazanmasından da açıkça anlaşılıyor. Fakat diğer yandan kurgu kısmında Parasite ve Joker’in en iyi iki aday olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu ödül bence doğru filme gitmedi.

*Ses Miksajı: 1917

*Ses Kurgusu: Ford v Ferrari

*Orijinal Müzik: Joker

*Orijinal Şarkı: Rocketman

En başta akademinin ses miksajı ve kurgusu arasındaki farkı dahi bilmediğini düşünüyordum. Çünkü bu ödülleri çoğu zaman aynı filme veriyorlar. Ancak bu sene google aracılığıyla konuyu öğrenip ödülleri ona göre vermişler sanırım. Orijinal müzikte de Joker’in müziklerini yapan Hildur Gudnadottir kesinlikle rakipsizdi. Şarkıda ise Elthon John varken başka kim alabilirdi ki.

*Prodüksiyon Tasarımı: Once Upon a Time in Hollywood

*Kostüm: Little Women

*Saç ve Makyaj: Bombshell

“Bu iki ödülü dönem filmleri varken başka hiçbir filme vermezler”, sözü tekrar kanıtlandı. Zaten bir Hollywood pornosu olan Once Upon a Time, bu ödülü başkasına bırakmazdı. Little Women ise pek çok alanda orijinallik gösteremese de kostüm konusunda en güçlü adaydı. Saç ve Makyaj ise hala ne olduğunu tam olarak çözemediğim bir alan. Dolayısıyla fazla bir yorum yapmıyorum ve Joker’in makyajı daha iyiydi diyerek devam ediyorum. 

*Animasyon: Toy Story 4 

Burada Klaus ve I Lost My Body öne çıkan yapımlar olsa da Toy Story dördüncü filmde de çizgisini bozmadığı ve kaliteli bir iş ortaya çıkardığı için kazandı. Şikayetim yok.

*Uluslararası Film: Parasite

Sanki başkası olabilirmiş gibi…

*Belgesel: American Factory

*Kısa Belgesel: Learning to Skateboard in a Warzone

*Kısa Film: The Neighbours’ Window

*Kısa Animasyon: Hair Love

Kısa kategorileri bence kişiden kişiye değişebilen yapımlar sunduğu için bunlar hakkında yorum yapmıyorum ancak belgesel ödülüne katılmıyorum. Honeyland gibi bir yapım varken American Factory’nin kazanması bence tamamen mesaj kaygısından kaynaklanıyor. 

Toparlayacak olursam neredeyse hak eden herkesin kazandığı bu oscar töreni gerçekten keyifliydi. Akademinin ön yargılı ve geri kafalı olmayı bırakıp Parasit’e ödül vermesi ve tam da onların tazında olan The Irishman’in hiç ödül alamamış olması gecemi (biraz da sabahımı) güzelleştirdi. En eğlendiğim kısım ise Olivia Colman’ın erkek oyuncu ödülünü vermeden önceki kısacık konuşması oldu, kadın çok tatlı. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: