Aylık Vizyon Tavsiyeleri: Şubat 2020

*Birds of Prey (7 Şubat)

Yüksek ihtimal ile Suicide Squad sonrasında geçecek olan filmde Joker’den ayrılan Harley, yeni bir maceraya atılıyor. Bu macerada da yine bir takımın parçası olmak zorunda kalıyor. Harley Quin olarak Margot Robbie başarılı bir performans sergilese de filmin ne kalitede olacağı merak konusu ancak yine de eğlenceli olacağını düşünüyorum.

*Little Women (14 Şubat)

Aynı isimli romandan bir milyonuncu kez uyarlanan Küçük Kadınlar, Greta Gerwing yönetmenliğinde ve güzel bir oyuncu kadrosu ile herhangi bir yeni yaklaşım sunmasa da kaliteli bir seyir zevki sunuyor. Oyunculuklar için bile izlenebilir.

*About Endlessness (14 Şubat)

unnamed

Her sahnesi “I saw a woman/man” (bir kadın/erkek gördüm) cümlesi ile başlayan kısa hikayelerden oluşan film donuk atmosferi ve mizahi öğeleri ile bir kara komedi sunuyor. Gündelik hayatın önemsiz anlarını yakalayarak insan olmanın anlamı üzerine kafa yoran bu yapıma mutlaka göz atın.

*1917 (21 Şubat) Ayın Tavsiyesi

Sam Mendes’in yönettiği ve hali hazırda pek çok ödül kazanmış olan 1917, Dünya Savaşı sırasında tuzağa doğru gitmekte olan bir tabur askerin hayatını kurtaracak mesajı iletmeye çalışan iki askerin yaşadıklarını anlatıyor. Oscar yarışında oldukça iddialı olan yapım ülkemizde vizyona girdiğinde ödüller çoktan verilmiş olacak ve en iyi film olamasa bile en azından birkaç ödül alacağı için de bir hayli ünlenecek. Ama siz ilk benden duydunuz…

Başka Sinema

*La Belle Epoque (14 Şubat)

Zamanda geriye dönebilmek ve ilk aşkla yeniden birlikte olmak. Filmin altmışlı yaşlarını geçen baş karakteri Victor, işte tam da böyle bir fırsata denk geliyor. Özel bir firmanın desteğiyle hayatının en anlamlı dönemine, 40 yıl öncesine, hayatının aşkıyla tanıştığı günlere geri dönüyor. Tabii profesyonel bir oyuncu, makyaj, tarihçi ve set ekibinin yardımıyla. (Başka Sinema’dan alıntıdır)

*It Must Be Heaven (21 Şubat)

Elia Suleiman’ın alteregosu ES yeni bir memleket arayışına girer. Fakat Paris’ten New York’a, dünyanın hangi köşesine giderse gitsin, memleketi Filistin peşinden gelir. Yakasını bırakmayan ülkesi ES’i gündelik hayatın içinde absürt ve komik durumların içine sürükler. Neresi gurbet, neresi memleket sorusunu tartışan film 2020 yılının Oscar Ödülleri’nde Filistin’i temsil edecek.(Başka Sinema’dan alıntıdır)

*The Painted Bird (28 Şubat)

Trajik bir şekilde kendi hayatına son veren Jerzy Kosinski’nin tartışmalar yaratan tanınmış romanı Boyalı Kuş’un ilk sinema uyarlaması dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yaptı. Boyalı Kuş, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru çorak, ilkel Doğu Avrupa’da bir yerde, yalnız bir çocuğu izliyor. Kimsesiz kalan Çocuk köyden köye çiftlikten çiftliğe geçiyor; cahil, hoşgörüsüz, acımasız sivil ve askerlerle karşılaşacağı sonu belirsiz bir yolculuk sürdürüyor. 35mm sinemaskop çekilen siyah-beyaz film, klişeler kadar melodramdan ve duygusal yönlendirmelerden de kaçınarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaralarıyla kahramanı Çocuk’un gözlerinden tarafsız kalarak aktarıyor.(Başka Sinema’dan alıntıdır)

Netflix Köşesi

tenor

Bu ay yeni sezonu gelen birkaç yapım dışında dizi kategorisinde pek ilgi çeken bir yapım yok, Lock & Key (7 Şubat) hariç. Usta yazar Stephen King’in oğlu Joe Hill’in elinden çıkan ünlü çizgi romanın uyarlaması olan dizi, babaları öldürülen 3 kardeşin gerçekliği değiştiren anahtarların bulunduğu bir eve taşınması ile başlarına gelenleri anlatıyor. Filmlerden ise Horse Girl (7 Şubat) ve The Last Thing He Wanted (21 Şubat) dikkat çeken yapımlar gibi gözükse de bunlardan beklentim pek yüksek değil. Belki All the Bright Places (28 Şubat) bunların bir tık üzerinde olabilir. Öte yandan Roma’nın yapım sürecini anlatan Road to Roma (11 Şubat) ve Malcolm X cinayetini merkezine alan Who Killed Malcolm X? (7 Şubat) gibi izlenmeye değer belgeseller daha çok dikkat çekiyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: