Aylık Vizyon Tavsiyeleri: Ocak 2020

İlk bakışta yeni yıl ile birlikte bu ay vizyona girecek ciddi miktarda film göze çarpsa da daha dikkatli bakıldığında pek çoğunun içi boş olduğu anlaşılıyor. Üzülerek söylemek zorundayım ki bu ay vizyona girecek otuzu aşkın yapımın arasında tavsiye edeceklerim dahil izlenebilecek filmlerin sayısı onu bile bulmuyor. Çünkü artık vizyon filmlerinin yarısından fazlası gereksiz türk filmleri, dandik çocuk animasyonları ve ucuz korku filmleri üçgeni etrafında dönüyor. Az salonu olan sinemalarda ise kaliteli filmler kendine hiç yer bulamıyor. İçinizi sıktım biliyorum ama Ocak ayı gösteriyor ki 2020 yılında da bu döngüden çıkamayacağız. Neyse en azından kaliteli filmler ödül alıyor da, bu reklam sayesinde vizyon şansı bulabiliyorlar. İşte bu ay izlenebilecek filmler…

* Judy (3 Ocak)

Judy Garland’ın hayatından bir kesit sunan film, başta Oscarlı oyuncu Renee Zelweger olmak üzere hem kurgusu hem de atmosferi ile dikkat çekiyor. Gönül rahatlığıyla izlenebilecek kaliteli bir yapım…

*Bacurau (3 Ocak)

Yakın bir gelecekte, Brezilya kırsalında geçen gizemli ve gerilimli Bacurau türler arasında geziniyor. Ülkelerindeki gelir eşitsizliğinden esinlenen yönetmenler Mendonça Filho ile Dornelles, dışarıdakilerin küçümsediği, “yabancılar”ın tehdidi altındaki küçük bir topluluğun hikâyesini westernle bilimkurguya öykünen, mistik ve gerilimli atmosferini kaybetmeyen özgün bir tarzla aktarıyorlar.(Filmekimi rehberinden)

*Knives Out (10 Ocak)

Ünlü polisiye yazarı Harlan Throbmey, 85. doğum gününden hemen sonra ölü bulunur. Sonrasında ise bu ölümü aydınlatmak için her biri ayrı gizem taşıyan aile üyeleri sorguya çekilir. Yılın en iyi filmlerinden olan Knives Out kesinlikle sinemada izlenmeyi hak ediyor.

*The Farewell (24 Ocak)

Film, geniş bir ailenin fazla ömrü kalmayan ancak bu durumdan da bihaber olan büyükannesine gizlice veda edebilmesi için yeniden bir araya gelmesini anlatıyor. Geçtiğimiz yılın en iyilerinden biri. (Ülkemizde yeni vizyona giriyor)

*Jojo Rabbit (31 Ocak)

Hitler’in ordusunda yer alan Jojo Betzler adındaki küçük çocuk, annesinin evlerinde yahudi bir kızı sakladığını öğrenir. Tabi bu duruma en büyük tepkiyi veren kişi de Jojo’nun hayali arkadaşı Hitler’den başkası değildir. Her duyguyu yaşatan bunu yaparken de dünyanın içinde bulunduğu durumu, geçmişten gelen bir hayaletin absürt versiyonu ile hem eleştiren hem de tiye alan harika bir film. Teknik yönlerden bu ayın en iyisi olamayabilir belki ancak kesinlikle en sevdiğiniz film olacak.

Başka Sinema

*I Lost My Body (17 Ocak)

Paris’te bir laboratuvardan kaçan kesik elin ait olduğu bedeni bulmak için yapmayacağı şey yoktur. Bedeninden kopmuş yalnız bir el için Paris sokaklarının barındırdığı tehlikeler onu yıldırmaz. Kütüphaneci Gabrielle ile motorla pizza dağıtan Naoufel’in kırık aşk hikâyesinin düğüm noktası bu kesik eldir. (Başka Sinema’dan alıntı)

*Honeyland (22 Ocak)

Hatice Muratova Balkanlar’ın sarp dağlarında terk edilmiş bir köyde annesiyle birlikte yaşıyor. Geçimini yabani arıcılıkla sağlıyor, fakat arıların payını da gözetiyor, hatta arılarla konuşuyor, onlara şarkılar söylüyor. Piyasa denen kentli canavara, birden köylerine taşınıp para kazanmak için gözünü arılarına diken aileye ve doğaya karşı büyük bir mücadele yürütmek zorunda. Çekimleri üç yıl süren bu film insan-doğa ilişkisi üzerine düşünmek için önümüze yeni bir ufuk açıyor. (Başka Sinema’dan alıntı)

Netflix Köşesi

tenor

Netflix’de bu ay göze çarpan 3 yeni dizi var. İlki eleştirel ve gizemli bir mesih hikayesi sunan Messiah. Diğeri ve bence en iddialı olanı ise Sherlock’un yaratıcılarının elinden çıkan Dracula (4 Ocak). Ve son olarak da fantastik ve bilim kurgu öğelerini bulunduran,  iklim değişimine az da olsa değinmesini umduğum Norveç yapımı Ragnarok (31 Ocak). Bunların yanında ise yeni sezonlarıyla dönen Titans (10 Ocak) ve Sex Education (17 Ocak) da dikkat çeken diğer diziler. Film kısmında ise ödül sezonunun adaylık süresi geçtiği için bu ay hiç gözüme çarpan bir Netflix Orijinali yok. Animeler için de durum aynı. Belgesellerden ise Night on Earth (29 Ocak) izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: