Dr. Stone

Dr Stone Senku GIF - DrStone Senku KingdomScience GIFs

Dahi seviyesinde bir öğrenci olan Senku her zamanki gibi laboratuvarda çalışmaktadır. Onun en iyi arkadaşı Taiju ise tüm cesaretini toplamış ve yıllardır açılamadığı Yuzuriha’ya sonunda hislerini itiraf etmek üzeredir. Fakat aniden etrafı yeşil bir ışık sarar ve herkes birer birer taşlaşmaya başlar. Sadece onlar değil tüm dünya bundan etkilenir ve gezegende taşlaşmayan kimse kalmaz. Aradan binlerce yıl geçer ve doğa insanın gezegen üzerinde yaptığı tüm değişimleri eski haline getirir. 

Ancak geçen onca zamandan sonra Taiju sonunda uyanır ve Senku’nun da bir süredir taşlaşmadan kurtulmuş olduğunu keşfeder. Üstelik onun bir planı da vardır; bilimi kullanarak medeniyeti tekrar inşa etmek…

Girişte Taiju’dan bahsettim ancak serinin ana karakteri, muazzam bir bilgi seviyesine ve zekaya sahip olan Senku. Zaten hikayenin gelişimi de onun karakteri üzerinden yürüyor. Çünkü onun bilimi kavrayış ve uygulama şekli, çevresindeki herkesi etkileyerek yanına çekmesini sağlıyor. Böylece de medeniyeti yeniden kurma planı yavaş yavaş işlemeye başlıyor. Bu macerada başlarından pek çok şey geçiyor, değişik gizemlerle karşılaşıyorlar ve bir şekilde planlarına sadık kalıyorlar. Fakat serideki asıl özne hiç değişmiyor ve hep gözümüzün önünde tutuluyor; bilim.

Senku’nun bilime olan bakış açısı, insanlığın ilerleme yolunda sahip olması gerektiği yöntemlerin ve düşünce yapısının bir tablosu olarak resmediliyor. Gerçek anlamda taş devri denilebilecek bir dönemde Senku, deney ve gözlem yoluyla yapılan bilimin ne olursa olsun sonunda ilerlemeyi getireceğini savunuyor. Ona göre anlamlandırılamayan şeylere korkuyla yaklaşmak ve doğaüstü açıklamalar getirmek yerine cesur olmalı, sahip olduğumuz bilimsel düşünce biçimi ile çözümler üretmeye çalışmalıyız. Çünkü ne  kadar zaman alırsa alsın sonunda daima en doğru yanıtı ya da en işlevsel çözümü bilim sayesinde elde edebiliriz. 

Tabi Senku bu düşünüş tarzının yanında sağlam da bir bilgi birikimine sahip olduğu için animede pek çok şey hızlı ilerliyor ve kısmen etkili sonuçlar veriyor. Öyle ki seride kimyadan fiziğe pek çok alanda bilgi veriliyor ve bu bilgilerin de gerçek olması bilimin etkileyiciliğini daha da arttırıyor. Örnek vermem gerekirse elektriğin nasıl üretildiğini ya da antibiyotiğin nasıl yapıldığını bu seriden öğrenebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında Dr Stone, son derece içi dolu bir anime serisi diyebilirim. Üstelik bunu eğlenceyle hatta çoğu zaman da komedi ile birleştirmesi ile sıkılma ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Ayrıca size anlamsız gelebilecek şeyler ya da en başta mantık hatası olarak düşündüğünüz şeyler de daima açıklanıyor merak etmeyin. Bilimi temel alan bir serinin kendi içinde çelişmesi de beklenemez zaten. 

Tüm bunların yanında İnegaki Riichiro ve Boichi gibi iki önemli mangakanın elinden çıkan Dr Stone animeye de son derece kaliteli bir şekilde uyarlanmış. Boichi’nin kendine has karakter çizimleri zaten direk kendini fark ettiriyor. Diğer yandan müzik ve animasyon tarzı da oldukça tatmin edici bir seviyede.  Yani kısacası teknik açılardan da kaliteli olan ve bilimi insanlığın tek ilerleme yolu olarak ele alan bu animeye mutlaka bir göz atın derim. Benim seriye puanım 8,5.

Antibiyotik yapmak bu kadar basit işte⇓

fy4wk3mfy6k31

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: