Oyasumi Punpun

Punpun, Japonya’da yaşayan sıradan, masum küçük bir çocuktur. Fakat bir gün babasının annesini hastanelik etmesi ile bu masumiyet yaşları yavaş yavaş son bulmaya başlar. Dayısıyla birlikte kalmaya başlayan Punpun hayatın gerçekleri ve acımasızlıkları ile bir bir tanışır. Başından geçen olaylar onu duygusal yönden etkilerken aynı zamanda yetişkin olmanın ne demek olduğunu da yaşayarak öğrenmek zorundadır. 

Öncelikle sizi en başta uyarmak istiyorum; bu manga öyle süper güçlerin ve maceraların olduğu fantastik bir hikayeyi anlatmıyor. Tam tersine, küçük bir çocuğun büyüme hikayesini son derece gerçekçi ve vurucu bir şekilde anlatıyor. Şimdi detayına girebilirim…

İçinde kara mizah öğeleri bulunsa da genel olarak hayatın gerçekleri eşliğinde içinizi karartan bir yapıya sahip olan Oyasumu Punpun, yukarıda da dediğim gibi bir çocuğun yetişkinliğe erişme hikayesini anlatıyor. Bu süreç boyunca onun ve çevresindekilerin başından pek çok sarsıcı olay geçiyor. Ve biz tüm bu yaşananları henüz büyümekte olan Punpun’un bakış açısından görüyoruz. Bu noktada okuyucu olarak biz neler olduğunu anlasak da onun olan biteni anlamlandırmaya çalışması, karakter ile kurduğumuz empatiyi ciddi anlamda yükseltiyor. Diğer yandan bir çocuğun içinde bulunduğu duygusal durumu incelikli bir şekilde yansıtabilmesi ayrı bir tebriği hak ediyor. 

Punpun ve ailesi manga boyunca diğer karakterlerden farklı olarak kuş biçiminde resmediliyor. Bu en başta anlamsız gelebilir ancak durup düşündüğünüzde, hem başlangıçtaki kırılgan yapısını yansıtmada hem de zaman içindeki duygusal ve psikolojik değişimini göstermede oldukça etkili bir yol olduğunu fark edeceksiniz. Onun hayata bakışı değiştikçe ve yetişkinliğe yaklaştıkça daha karanlık bir ruh haline girdiğini bu sayede açıkça görebiliyorsunuz. 

Manga tabi ki Punpun üzerinden ilerliyor ancak onun haricindeki diğer karakterler de son derece derinlikli işleniyor. Her birinin hayata bakışlarını ve duygu durumlarını size geçirmeyi başaran manga, sırf hikayeyi doldurmak için hiçbir boş karakter yaratmıyor. Üstelik bu karakterler size diğer mangalardaki gibi deyim yerindeyse satılmaya çalışılmıyor. Onları ya seviyorsunuz ya da nefret ediyorsunuz çünkü yapay değiller, tam tersine son derece gerçekçi resmedilmişler. 

Çizimlere gelirsek burada da uyumu ve kaliteyi sonuna kadar görebiliyorsunuz. Karakter çizimleri kendine has bir tarzda ve duyguları yansıtmayı başarıyor fakat asıl etkiyi arka plan çizimleri ile yaratıyor Oyasumi Punpun. Mekan çizimleri son derece gerçekçi olmasının yanında ilginç bir biçimde üzerinizde karamsar bir etki bırakıyor. Burada birkaç örneğini koyduğum bu çizimlere bakarsanız siz de bunlardan sızan depresif atmosferi fark edeceksiniz eminim. 

Kısacası bir çocuğun büyüme hikayesini tüm zorlukları, bunalımları ve üzüntüleri ile anlatan Oyasumi Punpun, bunu depresif ve gerçekçi bir şekilde anlatırken hiçbir zaman ağlatma odaklı bir drama dönüşmesine izin vermiyor. Dolayısıyla okuyucuya her yönüyle saf  ve zorlamadan uzak bir büyüme deneyimi sunuyor. Bu manganın sizi yer yer zorlayacağını biliyorum fakat mutlaka okuyun, pişman olmazsınız. Benim puanım 10.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: