Mary and Max

“Akrabalar Tanrı vergisidir, çok şükür ki arkadaşlarımızı biz seçeriz.”

Mary, hayatta sürekli zorbalığa uğramış ve çirkin görüntüsü yüzünden hiç arkadaşı olmamış hayatı anlamaya çalışan Avustralyalı yalnız bir kız. Ona karşı ilgisiz bir ailesi ve neredeyse hiç ayık görmediğimiz alkolik bir annesi var. Bir gün Mary, Amerika’daki rastgele birine mektup yazmaya karar verir, çünkü merak ettiği şeyler vardır.  Ve böylece Max ile tanışırız.

Max, New York’da yaşayan, obezite ile mücadele eden ve Asperger Sendromuna sahip 40 yaşlarında hayatı anlamaya çalışan yalnız bir adam. Ailesi yok ve Mary’nin ilk mektubunu alana kadar da hiç arkadaşı olmamış. 

İlk bakışta birbirinden çok farklı gözüken bu iki yalnız ruh; aslında hayata karşı aynı soruları sorduklarını, aynı anlamsızlıkları fark ettiklerini ve aynı yalnızlığı paylaştıklarını fark etmezler. Ancak bir anlamda aynı olduklarını anlarlar ve yıllar süren bir dostluk da böylece başlar. 

Film boyunca bir anlatıcı eşliğinde ikisinin mektuplaşmalarına, birbirlerini nasıl etkilediklerine ve dolayısıyla da değişimlerine tanık oluruz. Mary ve Max bize yalnızlığın, paylaşarak yok etmemiz gereken bir şey değil, kabullenerek paylaşmamız gereken bir şey olduğunu gösteriyorlar. Çünkü bir anlamda yalnız olmak diğerlerinden farklı olmaktır aslında. Ve bir sürüde kendi fikirleriniz olmadan yaşamak, bazı şeylerin farkında olarak yalnız kalmaktan daha iyi değildir. Bunu ararsınız hatta özlersiniz fakat buna sahip olduğunuzda yine mutlu olamayacağınızı da bilmelisiniz. Zira farklılık pek de törpülenebilen bir şey değildir ve daima kendini belli eder. 

Max sahip olduğu bu farklılığın az da olsa bilincindedir ve bunu bir hastalık olarak görmek yerine bundan gurur duymaktadır. Mektup arkadaşının büyüyüp gelişmesine de işte bu sayede yardımcı olur. Mary böylece büyüyüp güçlü bir kadın olur. İkisi de hayatı anlamakta hala zorlanmaktadırlar ancak onu nasıl yaşamaları gerektiğini anlamışlardır. Tabi ki her uyumsuz gibi onlar da ara sıra umutsuzluğa düşerler ve buhranlar yaşarlar ancak bununla yaşamak zorundadırlar. Sonuçta dünya kocaman bir sürü ve düşünmeyi bilenler her zaman uyumsuz görülerek bu sürünün dışında kalırlar. Hayatın ne içindedirler ne de dışında…

Film size tüm bu duyguları geçirmeyi başarıyor ve aslında ağlamanız gerekirken ağlamadığınız tuhaf hüzünlü bir ruh halinde kalmanızı sağlıyor. Bunu baştan sona bir dram olarak anlamayın sakın, kurgu harika bir şekilde yapıldığı için her an sizi küçük bir gülümseme ile hüzünden geri getirmeyi başarıyor, tıpkı hayat gibi. Bir nevi kara mizah diyebileceğiniz komik tarafı ve her yere gizlenen detaylar ile empati duygusu sürekli olarak sizi filme bağlıyor. Bu detayları fark ettikçe siz de onlar gibi sürüden uyumsuz olduğunuzu hissediyorsunuz ve ikisi arasındaki bağa bir anlamda ortak oluyorsunuz. Filmi bu denli etkileyici yapan şey işte bu ortak edebilme özelliği. Siz de onlarla birlikte hayatın ve insanların saçmalıklarını görüp bunların neden değişemediğini sorguluyorsunuz film boyunca.(ve sonrasında)

Son olarak da teknik konularda bir şeyler söylemem gerekirse kesinlikle harika bir stop motion örneği olduğu sanırım herkesçe kabul edilir. Haftada sadece 2 buçuk dakikalık kayıt yapılabildiğini söylersem üzerindeki emeğin miktarını da az çok tahmin edebilirsiniz. Bunun yanında detaylara verilen önem de ayrı bir tebriği hak ediyor. Müzikler ve seslendirenler için de aynı durum geçerli. Yani kısacası her yanıyla ne kadar kaliteli olduğunu gösteren film, konusu ve işlenişi ile de içinize dokunmayı başaran nadir yapımlardan biri. Bu filme puan vermek istemiyorum, o yüzden sadece mutlaka izleyin demekle yetiniyorum, belki sadece bir puandan daha fazlasını hak ettiğini siz de fark edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: