The Boys

Süper kahramanlar sürekli insanların imdadına yetişen, toplumun ahlak pusulası olan, umudun sembolü haline gelmiş erdem sahibi meleklerdir değil mi? Değil mi?

Sıradan bir insan olan Hughie bir gün sokakta kız arkadaşıyla konuştuğu  sırada A-Train isimli süper kahraman kızın “içinden geçiyor” ve onu kazara öldürüyor. Bunun ardından pişman olup yıkılmasını beklediğimiz kahraman olayı hiç umursamıyor ve kayıtlı olduğu şirket de Hughie’ye bir gizlilik anlaşması imzalatmaya çalışıyor. Her şeyin üstüne geldiği bu dönemde karakterimizin hayatına Billy Butcher adında gizemli bir adam giriyor ve ona kahramanların gerçek dünyasını gösteriyor…

Yıllardır çizgi romanlarla, dizilerle ve filmlerle hayatımızın her köşesine sızan süper kahramanların güce kavuştuktan sonra ne kadar iyi, erdemli ve tatlı olduklarını gösteriyorlar. Onlar hata yapsalar bile doğru bildikleri yola geri dönebilen mükemmel yaratıklar. İşte The Boys dizisi tüm bunlara “kesin öyle olur zaten, hı hı evet” şeklinde bir kinaye ile cevap veriyor ve gerçekte insanlar bu güçlere kavuşsalar nasıl olurdu onu gösteriyor. Bunu da insan doğasına yakışır bir sertlikte aktaran dizi, aynı zamanda içinde yaşadığımız tüketim toplumunun da buna gerçekte nasıl uyum sağlayacağını da gösteriyor. 

Dizide kahramanlar üzerinden kar yapan ve deyim yerindeyse onları pazarlayan şirketler zamanla onların sahipleri haline gelmişler. Kahramanlar da artık insan kurtarmaktan ziyade reklam yüzü olmaya başlamışlar. Yani dizi aslında şunu söylemeye çalışıyor; sahip olduğunuz güçler ile yoldan çıkmasanız bile sistemin dışında yer alamazsınız ve kıçınızdan lazer de atsanız birilerine hizmet etmek zorundasınız. Kapitalist düzen bunu gerektirir. 

Bunların dışında dizi aslında pek çok konuda kendi fikrini söylüyor, eleştirisini yapıyor. Örneğin kadının toplum tarafından dayatılan rollerden sıyrılıp yükselmesinin ne kadar zor olduğu ya da medya başta olmak üzere herkesin güç sahibi olanların yanında olduğu gayet güzel işleniyor. Az ünlü olan kahramanlara dizi yapılıp göz ününde olanlara film yapılması hatta kendi sinematik evrenlerinin yaratılması gibi küçük detaylarla şimdiki Marvel-DC furyasını bile eleştiriyor The Boys. Zaten The Seven adındaki en ünlü ekip aynı zamanda bir Justice League parodisi.

Tüm bu eleştirilerin yanında komedi de unutulmamış ve dizi kendine has bir kara mizah yaratmış. Özellikle de Butcher karakteri o kadar harika bir şekilde canlandırılmış ki mizahın çoğunu neredeyse tek başına sırtlayıp götürüyor. Zaten oyunculuk açısından açık da en iyi performansın sahibi onu canlandıran Karl Urban. Ancak diğer oyuncular da hiç azımsanmayacak performanslar sergiliyorlar. 

Oyunculuk dışında teknik kısımlarda da dizi en iyiler ile çalışmış ve neredeyse her alanda kalitesini ortaya koymuş. Özellikle görsel açıdan Marvel filmlerinden aşağı kalmayan bir seyir zevki sunuyor. Kurgusu ve dram-mizah dengesi de yine onunla boy ölçüşecek seviyede. Hatta bu konuda biraz ileri giderek DC karanlığında ama Marvel kalitesinde bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Sanırım bu cümle onun kalitesini daha iyi kavramanızı sağlayacaktır. Tek zayıf yanı ise orijinal müzik sunmuyor oluşu. Ancak bu açığını da eskilerden son derece kaliteli şarkılar çalarak kapatıyor. 

Kısacası The Boys, süper kahraman janrına özgün ve eleştirel bir açıdan yaklaşarak son derece farklı bir işe imza atıyor. Bunu yaparken de Watchmen ayarında karanlık ve sert bir atmosfer sunarken mizah ve eğlence faktörlerini de bunlarla aynı potada eritmeyi başarıyor. Eğer süper kahraman yapımlarından sıkıldıysanız onlara farklı bir açıdan bakan ve daha gerçekçi bir anlatım sunan bu seriyi mutlaka izleyin. Benim puanım (şimdilik) 9

*Not: Bu dizi aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlamadır. Çevirisi var mı bilmiyorum ancak ilginizi çekerse ve bittikten sonra devamını ararsanız bir göz atın derim. 

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: