Years and Years: Ürkütücü Bir Gelecek Senaryosu

Benim gibi Doctor Who hayranlarının tanıdığı ve takip ettiği Russell T. Davies bu dizi ile belki de kariyerinin en iyi işine imza atıyor. Bizi içinde bulunduğumuz durumdan alıp siyaset ve teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda gerçekleşebilecek değişimlerin ışığında 15 yıllık bir gelecek tahmini ile birlikte distopik bir yolculuğa çıkarıyor. Tüm bu gelişmeleri ise tek bir aile üzerinden anlatması, bizim giderek daha korkutucu hale gelen dünya karşısındaki duruşumuzu yansıtarak dizi ile daha derin bir bağ kurmamızı sağlıyor. Dolayısıyla da bu ürkütücü gelecek senaryosunun aslında ne kadar gerçekçi olduğunu fark ediyoruz. Şimdi biraz detaya inelim…

Sadece 6 bölümden oluşan dizi farklı yollara girmeden tek bir aile üzerinden hikayesini anlatıyor. Üstelik bu aile sürekli iletişim halinde oldukları için yan hikayelerle dizinin konusu kalabalıklaşmıyor. Yani asıl mevzu aile olarak bu değişen dünyada nasıl bir arada hayatta kalabileceğimiz sorununa odaklanıyor. Bölüm içerisinde ise hızlı zaman atlamaları ile bir anda yıllar geçip gidiyor. Bu süre zarfında dünyada olup bitenler de medya üzerinden bize gösteriliyor. Burada, değişen dünya karşısında tek yaptığımızın seyirci kalmak olduğuna ve sadece buna yetişmeye çalıştığımıza harika bir vurgu yapılıyor. 

Dizinin asıl alameti farikasına yani distopik gelecek tahminine dikkatli baktığımızda ise bunun gayet gerçekleşebilecek bir senaryo olduğu açıkça görülüyor. Bu noktada durum gerçekten ürkütücü hale geliyor çünkü bunun distopyadan çok bir uyarı olduğunu görmeye başlıyorsunuz. Bu altı bölümde aslında tüm dünyada giderek büyüyen faşizm dalgası, mülteci sorunu, yoldan çıkan radikal gruplar, nükleer silahlanma ve teknolojik gelişmeler gibi pek çok sorunu toplayarak olabilecek senaryolar üzerinden bir düşünce deneyi yapıyor. Siz de buna tıpkı oradaki aile sadece seyirci kalıyorsunuz  ve ayak uydurmaya çalışıyorsunuz, tıpkı gerçekte olduğu gibi. 

Dizide bu aile haricinde yüzeysel de olsa odaklanılan tek bir kişi var ve o kişi de basit bir politikacı olarak televizyonda gözükmesinin ardından yıllar içinde başkanlık koltuğuna gelen Vivienne Rook. Onun üzerinden asıl anlatılan ise günümüz siyasetini medyada şaklabanlık yapan ama aslında tamamen başka şeylere hizmet eden politikacıların yönettiği (Bunun gerçekteki örneklerini vermeme gerek yok sanırım).Oy veren kitlenin ise tamamen karizmaya ve medyadaki görünüme göre karar vermesi, tüm bu felaket senaryosunun (ya da karanlık geleceğimizin) başlangıcını oluşturuyor. 

Dizi içerisinde aslında tüm bu durumu güzelce özetleyen bir cümle geçiyor; karakterlerden biri önceden haberlerin sıkıcı olduğunu ve fazla izlenmediği ancak artık herkesin “acaba ne olacak” şeklinde korkuyla takip ettiği bir noktaya geldiğini söylüyor. Bir anlığına durup düşünürseniz bunun, şuan içinde bulunduğumuz durumu tam olarak yansıttığını görebilirsiniz. Dizinin sonuna geldiğimizde ise (korkmayın spoiler yok) giderek kötüleşen vaziyeti düzeltmenin tek yolunun, insanların güle oynaya şaklabanlara verdiği kontrolü geri alması olduğu gösteriliyor. Ancak gerçekte tüm bu felaket senaryosu karşısında insanlar mantıkla hareket edebilir mi? (Sanmıyorum)

Kısacası şu anki gidişatı değerlendirerek bunun nasıl bir noktaya gelebileceğini gösteren Years and Years, izleyiciyi ürkütmeyi başarıyor ve geleceğin ne kadar korkunç bir yönde ilerlediğini adeta yüzümüze vuruyor. Teknik konulara dair bir şey yazmadım çünkü bunun sadece tüketilebilecek bir içerik olmaktan ziyade bir uyarı olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Dizi olarak 8,5-9 puan verebilirim ancak bu onun asıl değerini düşürür. Dolayısıyla bu seriye puan vermiyorum ve bir alıntıyla yazımı bitirmek istiyorum.

Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni hiç okudunuz mu bilmiyorum ancak bu metinde bana göre diğerlerinden anlamlı olan tek bir cümle var (çözümün, problemin asıl kaynağı olan ülkenin tarihinden çıkması da ayrı bir ironi) ;

“…ancak sürekli aynı amaca yönelik, uzun bir yolsuzluklar ve zorbalıklar silsilesi, ulusu, mutlak bir despotizme sürüklemek niyetini açığa vurursa, o zaman böyle bir yönetimi yıkmak ve gelecekteki güvenlikleri için yeni koruyucular seçmek, o ulusun hakkı ve görevidir…”

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: