Love, Death & Robots

Bu yazıya nasıl başlayacağımı bilmiyorum çünkü karşımızda her biri birbirinden farklı ve özgün hikayelerden oluşan bir animasyon antolojisi var. Love, Death & Robots izleyenlerin çoğu tarafından Black Mirror‘a benzetilse de işleniş tarzı, hikaye çeşitliliği ve sadece teknolojiye odaklanmaması ile ondan ayrılarak bambaşka bir yönde ilerliyor. Öyle ki onu herhangi bir kategoriye sokmak da zaten pek mümkün değil. En iyisi bunları düşünmeden keyfinize bakın ve sonra üstünde biraz düşünün derim. 

Bu seriye genel bir inceleme ya da tavsiye yazmak biraz zor ancak yine de birkaç cümle kurmak istiyorum. Sonrasında da en sevdiğim bölümleri kısaca yazıp (spoiler vermeden) dikkatinizi çektikten sonra bitireceğim. 

Öncelikle ilk bahsetmek istediğim şey çeşitlilik; her bölüm kendi içinde özgün olduğu kadar diğer hikayelerden de ciddi anlamda farklı. Bunu en iyi arka arkaya izlediğinizde fark edebilirsiniz. Bu noktada seride müthiş bir kontrast yakalanıyor ve beyninizi ciddi anlamda harekete geçirmeyi başarıyor. 

Bazı bölümler sizi hikayesi ile etkilerken bazıları da animasyon kalitesi ve teknik başarısıyla kendine hayran bırakıyor. Hatta bazı bölümlerde izlediğiniz şey karşısında “animasyon mu yoksa gerçek mi” düşüncesi beyninizde dolaşıyor. 

Bunların dışında seride dikkat çeken bir diğer unsur da cesur olması. Bazı bölümler naif ve animasyon açısından da yumuşak ancak diğerleri bunun tam tersi; yoğun şiddet öğelerinden cinselliğe kadar pek çok şeyi size göstermekten çekinmiyorlar. Bu bazen fazla gelebiliyor doğru ancak bunların hikayeyi güçlendirdiği de bir gerçek. Zaten seri yetişkinlere yönelik olduğu için bunda takılacak bir şey yok yani siz de üzerinde pek durmayın ve keyfini çıkarın. 

Son olarak da hepsi olmasa da en azından bölümlerin yarısında gayet güzel işlenen alt metinler olduğunu belirtmek istiyorum. Yapay zeka, transhümanizm, feminizm, modernleşme, anti-militarizm ve varoluş hakkında pek çok eleştiri eğer dikkatli izlerseniz sizi düşünmeye itecek ve hikayeden daha fazla zevk almanızı sağlayacaktır. 

Ve benim en sevdiğim bölümler…

*The Witness

Şans eseri bir cinayete tanık olan karakterimiz, fark edilmesi ile kendisini heyecanlı bir kovalamacanın içinde buluyor. Ancak bu kovalamaca, onu hikayeye bambaşka bir açıdan dahil ediyor… İzlerken sonunu tahmin etmiştim ve bazı cinsellik öğeleri de abartılı gelmişti. Ancak bunları bir kenara bırakırsak teknik açıdan belki de en kaliteli bölüm olduğunu söyleyebilirim. Sanki gerçekten bir aksiyon kamerası ile çekilmiş gibi bir his yaratıyor ve detayları ile alkışı hak ediyor. 

*Three Robots

Bu hikayede kıyamet sonrası bir dünyada keşfe çıkan 3 robot, insan doğasının yıkıcılığını ve aptallığını nokta atışı eleştiriler ile yüzümüze vuruyor. Ancak düşündüğünüzün aksine bu ciddi bir macera olmaktan uzak, size kahkahalar attırabilecek bir hikaye. Kesinlikle izleyin, eminim çok zevk alacaksınız ve eğleneceksiniz. 

*Good Hunting

maxresdefault

Bir ruh avcısının oğlu ile bir Hulijing olan Yen arasındaki hikayeyi anlatan bölüm arka planda eski ve yeninin mücadelesini işliyor. Fakat bunun da ötesinde harika işlenen bir kadın hikayesi aslında. Zaman içerisinde sürekli bir dönüşüm içinde olan Yen, kadınların üstünde hak sahibi olduğunu sanan erkeklerden intikam alıyor ve vurucu bir kadın portresi yaratıyor. (kısacası gerçekte olan şeyi gösteriyor aslında)

*Zima Blue

Ve tüm bölümler içinde benim açık ara favorim olan Zima Blue… Varoluşsal sorgulama ve varlığın özü hakkında pek çok şey okudum ve izledim ancak bu hikaye şimdiye kadar gördüklerim içinde en etkileyici olanı. Sadece 10dk olan hikaye sizi sakince içine çekip beyninize hava aldırıyor ve sonra derin düşünceler ile baş başa bırakıyor. Konusunu yazmayacağım, bana güvenin ve diğerlerine bakmasanız bile bunu kesinlikle izleyin. 

Toplayacak olursam 18 bölümden oluşan ve süreleri 5-17dk arasında değişen bu antoloji, arada ortalama hikayeler içerse de sizi kesinlikle etkilemeyi başarıyor. Bazı bölümlerde ise ağzınızı açık bırakabiliyor. Puanımı da buna uygun olarak ortalama şeklinde veriyorum; 9

Fragmana bir göz atın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: