Ademden Önce

“Resimler! Resimler! Resimler! Rüyalarıma üşüşen o binlerce resmin nereden geldiğini öğrenmeden önce, sık sık merak ederdim; çünkü gündüzleri bu resimlere benzer hiçbir şey görmemiştim.”

Böylesine ilginç bir şekilde başlayıp bunu sonuna kadar sürdürmeyi başaran Ademden Önce, sizi milyonlarca yıl öncesine götürüyor ve insansı atalarımızın yaşantısını içeriden bir gözle anlatmaya çalışıyor. Hikayeyi kendi ağzından anlatan kahramanımız, rüyalarında atalarından birinin anılarını görüyor ve onun yaşadıkları üzerinden adeta ilkel yaşamı keşfe çıkıyor. O ilkel anıların şuan sahip olduğu düşünce ve bilgi ile yorumlanması ise bunu bir kurgu olmaktan bir adım ileri taşıyarak bambaşka bir hale getiriyor…

Jack London bu kitabında konu olarak diğer eserlerinden biraz uzaklaşsa da, yarattığı atmosfer ve üslup bunu ancak onun yazabileceğini kanıtlıyor. Zira kitabı yazarken Darwin başta olmak üzere pek çok kaynaktan bilimsel veriler toplamasına ve hikayeyi mümkün olduğunca gerçeğe uygun yaratmasına rağmen, aslında tüm kitaplarında işlediği güçlüyle güçsüzün mücadelesini en iyi bu eserinde betimliyor. Sonuçta ona göre insan doğa karşısında son derece acizdir ve daima onunla savaşmak zorundadır. 

Sürekli işlediği bu tema ve konunun buna uygunluğu sebebiyle London, gerçekten harika bir atmosfer yaratmayı başarıyor ve deyim yerindeyse o dönemin sadece hayatta kalmak üzerine kurulu olan yaşantısını ürkütücü bir gerçeklikle aktarıyor. Bu sayede hikaye bilimsel olmaktan ziyade tehlikelerle dolu fantastik bir maceraya dönüşmeye başlıyor. Ayrıca tuhaf bir şekilde hikaye ne kadar derinleşirse derinleşsin anlatıcı araya girerek bazı sorgulamalar yapıyor ancak bu, atmosferi dağıtacağı yerde gerçekçiliği güçlendirerek hikayenin etkisi arttırıyor. Siz de giderek bu rüyaların içinde kayboluyorsunuz ve ancak kitabı bitirdiğinizde çıkış yolunu bulabiliyorsunuz. 

Karakterlere gelirsek burada da yine aynı ilginçlik devam ediyor çünkü karakter dediklerimiz sadece insansı maymunlar ve derinlikleri olması da pek söz konusu değil. Ancak yazar burada da yeteneğini konuşturuyor ve o ilkel canlılara basit içgüdüleri üzerinden derin kişilikler yüklemeyi başarıyor. 

Konusu ve işleniş tarzı ile her açıdan özgün olduğunu düşündüğüm bu kitabı okumanızı kesinlikle öneriyorum. Sizi kendinize ilgili derin bir sorgulamaya itebileceği gibi aynı zamanda işin bilimsel yönü üzerine araştırma yapmaya da sürükleyebilir. Ha bir de unutmadan; şu sürekli olarak yüksek bir yerden düştüğünüzü gördüğünüz ve yataktan ilginç bir şekilde zıpladığınız rüyalar var ya, işte onlara dair de bir açıklama bulabilirsiniz bu kitapta… 

“Siz hiç rüyanızda rüya gördünüz mü?”

  • Kitap Adı: Ademden Önce
  • Yazar: Jack London
  • Çevirmen: Pınar Kür
  • Yayınevi: Can Yayınları
  • Sayfa Sayısı: 192
  • İlk Baskı Yılı: 2004

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: