Mob Psycho 100

1510410809_mob1

Eğer One Punch Man okuduysanız veya izlediyseniz bu animeyi de duymuşsunuzdur çünkü bu iki eser de aynı yaratıcının elinden çıkma. Mob Psycho’nun baş karakteri henüz bir çocuk olmasına rağmen tıpkı Saitama gibi muazzam bir güce sahip ve bunun kaynağı bilinmiyor. Ancak buradaki güç farklı olarak psişik bir güç ve derecesi de baş karakterimiz Kageyama’nın duygu durumuna bağlı. Animeyi izlerken arada bir ekranda bir sayaç beliriyor ve yükseliyor. Sayaç 100’e ulaştığında Kageyama içine attığı tüm duyguları dışa vuruyor ve bir anda yıkıcı bir güç haline geliyor. Serinin adı da işte buradan geliyor. 

 

Konusu ilginç ve biraz da tuhaf ancak tıpkı One Punch Man gibi seinen bir altyapısı var ve alt metin olarak aslında bir gencin olgunlaşma hikayesini anlatıyor. Kageyama, duygularını konuşarak harika bir şekilde ifade edebiliyor aslında ancak hissiz bir ifadeye sahip ve fiziksel olarak herhangi bir dışa vurum göremiyorsunuz. İşte duygu patlamaları da bu işe yarıyor ve biraz düşünüldüğünde güzel de bir mesaj veriyor. Ergenlikteki gençler ile düzgünce konuşulduğunda hiçbir sorun görülmüyor ancak bunun aksi yapıldığında her şeyi içlerine atıyorlar ve bunlar da birikince güçlü duygu patlamalarına sebep oluyor. Tek yapmanız gereken ciddiye alıp konuşmak aslında.

tenor (2)

Konusundan biraz uzaklaşıp görsel kısmına gelirsek, One Punch Man’den farklı olarak orijinal mangakanın çizimlerine bağlı kalınmış. Bilmeyenler için bu çizimleri şöyle tarif edebilirim; tüm yapımın Saitama gibi çizildiğini düşünün. 🙂 Yani kısacası görsel açıdan size tuhaf hatta kalitesiz gelecektir ancak buna alışıyorsunuz. Üstelik bunun artı bir yönü var o da animenin yer yer gerçek bir çizim gibi görünmesi. Bunu ancak izleyince anlayacaksınız fakat bana güvenin gerçekten güzel bir etkisi oluyor. Bunu en iyi ikinci sezonda görüyorsunuz. 

Karakterlere ve senaryoya gelirsek, pek çok karakter olduğunu ve bunların da gerçekten güzel işlendiği garanti ederim. Hepsinin dürtüleri, duyguları ve geçmişleri ustaca işleniyor. Dolaysıyla senaryosu da akıp gidiyor ve hiç göze batmıyor. Kendinizi bir kere kaptırdıktan sonra zaten gerisi de geliyor ve bırakmak istemiyorsunuz. 

Animenin ilk sezonu yüksek puanlı değil bunu önceden söylemeliyim, benim vereceğim puan da zaten 8,5 civarında olurdu. Ancak ikinci sezon öyle bir gelişim gösterdi ki One Punch Man 2. sezon hayal kırıklığının ardından asıl ondan beklediğimiz kaliteyi (belki daha da fazlasını) bize verdi. Pek beğenilmeyen görselliğinin bile muazzam bir seviyeye eriştiği bu yeni sezona benim puanım kesinlikle 10. Dolayısıyla da orta noktayı buluyorum ve tüm seriye 9-9,5 arası veriyorum. Mutlaka izleyin, özellikle de ikinci sezonu. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: