Grand Blue

İzu Üniversitesi’nde ilk yılına başlayacak olan İori, amcasının işlettiği Grand Blue dalış dükkanına taşınır. Deniz, kum, güneş ve bir sürü kız hayali ile buraya gelen İori, daha ilk girişinde çıplak bir şekilde içki içip parti yapan devasa iki adamın arasına düşer. Hayalleri bir anda dağılsa da duruma ayak uydurmayı başarır ve bu ilginç dükkanın diğer sakinleriyle de kaynaşır. Artık önünde bolca deniz, içki, partiler ve absürtlük dolu maceralar vardır… 

Konusunu okuduğunuzda kafanızda oldukça ilginç bir şey canlandığına ve merak ettiğinize eminim. Merak etmeyin çünkü manga tam olarak hayal ettiğiniz şekilde ve gerçekten de çok iyi. Özellikle absürt durum komedisi açısından gelmiş geçmiş en iyilerden biri. 

0fed45889dc3bcfc9805b37ee7269dd6._SX1280_QL80_TTD_

Öncelikle ana teması tabi ki dalgıçlık etrafında şekilleniyor ancak bunu sadece başlangıç noktası için kullanıyor. Manganın asıl derdi bilgi vermek değil, eğlenceli bir üniversite hayatını deneyimlemek. Ancak yine yanlış anlaşılmasın okulun zerresini dahi göremiyorsunuz macera boyunca. Çünkü karakterlerimizin derdi dersler değil tam aksine içkiler ve partiler. Durum böyle olunca da manga, bu öğrencilik hayatının sadece eğlencesine ve aylaklığına odaklanıyor. Dolayısıyla komedinin dozu da gerçekten yüksek bir seviyeye çıkıyor. 

Evet seri boyunca bolca içki ve çıplaklık göreceksiniz fakat bunu ecchi öğesi olarak değil de komedi malzemesi olarak kullandıkları için sizi kesinlikle uzaklaştırmıyor. Konusu ise genelde bölümlük ilerliyor ancak belli belirsiz “arc”lar ve temel bir hikaye de mevcut. Yani sizi sonra ne olacak şeklinde meraklandırmıyor ve ortasından açıp okusanız da olur diyor. Bu konuda kendisi gibi oldukça “rahat” bir manga sizin anlayacağınız. 

042

Çizimlere geldiğimizde ise gerçekten kaliteli bir manga olduğu hemen göze çarpıyor. Arka plan ve özellikle de su altı çizimleri gerçekten harika. Fakat bana göre bu mangayı bu kadar iyi yapan şey karakter çizimlerindeki özgünlüğü. Normalde karakterler sıradan şekilde gözüküyor ancak herhangi bir duygu değişimde çizimler adeta biçim değiştiriyor. Bunu göstermeden anlatmak zor aslında, fakat okuduğunuzda komedinin dozunu yükselten asıl öğenin bu olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle İori ve Kouhei pek çok yerde “Titan Face” diye adlandırılan bir yüz yapısına bürünüyorlar bu, mangada şahsen beni en çok güldüren şey.

Son olarak da manganın aylık olarak çıktığını belirtmeliyim. Evet biraz sıkıntılı bir durum ancak bu şekilde kalitesini hiç düşürmüyor ve en konsantre haliyle devam edebiliyor. Ayrıca diğer mangalar gibi 18-20 sayfa olarak çıkmıyor. En az 30 sayfa olan bölümler bazen 60 sayfa civarına çıkabiliyor. Yani aslında o kadar da az değil. 

Kısacası içkinin, eğlencenin, absürtlüğün ve kara mizahın dibine vuran bu manga kesinlikle okunmalı. Halihazırda MAL sitesinde en iyi 10 mangadan biri olan bu seriye benim puanım 10.

one039 (1)

rgranb004_132_copy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: