Avengers: Endgame – Bir Devrin Sonu

10 yılı ve 21 filmi geride bıraktığımız maceranın artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Fakat unutmayın bu sadece ilk çekirdek ekibimiz için bir veda olacak, zira onlar görevlerini artık tamamladılar. Bundan sonra Spider-Man, Captain Marvel ve Doctor Strange gibi henüz taze olan karakterlerin yanına yenileri eklenerek bambaşka bir arc yaratılacağını da hepimiz tahmin ediyoruz. Ancak yine de bu, filmin özellikle benim gibi başından beri izleyenler için burukluk yaratan bir veda olmasını değiştirmiyor. Zaten bunun arkasındaki yaratıcılar da tam olarak bunun üzerine oynamışlar. Biraz eleştiri yapıp spoiler vermeden ve uzatmadan bitireceğim korkmayın.  

Öncelikle filmin 3 ayrı bölüme ayrıldığını hemen fark edeceksiniz. İlk bölümde önceki olayların bir anlamda sonucu ve yıkıcı etkileri gösteriliyor. Burada yıllardır yapılan diğer filmlerin verdiği arka plan sayesinde karakterler ile oldukça kolay bir şekilde bağ kurabiliyorsunuz. Sonuçta artık onları çok iyi tanıyorsunuz ve ne düşünebileceklerini bile tahmin edebiliyorsunuz. Marvel elindeki bu nimeti çok iyi kullanıyor ve içimizi az da olsa karatıyor. Sonrasında ise ekip bir plan dahilinde harekete geçiyor. Burada spoiler vermemek adına pek bir şey diyemiyorum ancak film size her türlü nostaljiyi yaşatıyor ve bunun bir veda olduğunu tekrar hatırlatıyor. Üstelik bunu tekrara düşmeden ve kolaya kaçmadan yapıyor. Son kısımda ise tam anlamıyla epik bir final yaşanıyor. Yıllardır beklediğimiz pek çok şey bu son kısımda gerçekleşiyor ve tahmin ediyorum  ki benim gibi diğer tüm yapımları dikkatle izlemiş olanlar için doyumsuz bir zevk yaratıyor. 

Konudan biraz uzaklaşıp diğer yönlerine değinirsek öncelikle mizahın Marvel için artık bir simge haline geldiği tescilleniyor. Çünkü öncesindeki olaylar düşünüldüğünde ve bunun da bir veda olduğu hesaba katıldığında bunun komik bir film olması pek mümkün gözükmüyordu. Ancak yine de mizah anlayışından hiçbir şey kaybedilmiyor ve film sizi gerçekten güldürmeyi başarıyor. Üstelik bu mizahı sırf yapmak için yapmıyor ve büyük bir yüzde ile çoğu zaman yerinde kullanıyor. Zaten Marvel filmlerinin bu kadar sevilmesindeki en büyük katkı sahiplerinden biri mizah. Bir diğeri ise kesinlikle oyuncu seçimi. 

Seri boyunca neredeyse tüm oyuncular karakterlerine tam olarak uyum sağladılar. Öyle ki, artık bu karakterleri başkaları canladıramazmış gibi bir his oluştu (Bu en fazla Iron Man için geçerli sanırım). Bunun yanında performans açısından da oldukça tatmin edici oyunculuklar izledik. Kimisi sonradan açılsa da (Thor gibi) sonunda hepsi oynadıkları karakterlere kendilerinden bir parça katmayı başardılar. 

Buraya kadar filmi (hatta tüm külliyatı) övdüm ancak hiç istemesem de madalyonun öteki yüzüne değinmek zorundayım. Marvel sinemanın kurallarını sadece değiştirmedi, kendi evrenini oluşturup kendi kurallarını yarattı. Bu da sinemaya farklı bir boyut kazandırdı ancak bu etkinin nasıl bir sonuç yaratacağı hala bulanık gözüküyor. Çünkü Marvel her ne kadar kendine bağlayan ve eğlendirmenin hakkını veren bir anlatı sunsa da sinema sanatına yaptığı katkı kesinlikle belirsiz. Zira insanların tüketmesi için üretilen ve alt metin denilen şeyin hiç kullanılmadığı bu yapımlar arttıkça, sinemanın asıl ürünleri yani bir şeyler anlatma gayesi taşıyan yapımlar azalacaktır. Bu da sinemanın hem sanatsal hem de toplumsal işlevini değiştirecektir. Evet ben de Marvel’i çok seviyorum ve gerçekten bitmesini istemiyorum ancak bu açılardan bakıldığında artık oyunun değişmeye başladığını görmek gerek. 

Şimdiye kadarki tüm Avengers filmleri en fazla gişe yapanlar listesinde ilk onda yer alıyor ve biraz ileri gidip bu sonuncusunun da Avatar’ı geçerek zirveye oturacağını öngörüyorum. Bu şu demek; Hollywood her şeyden önce para odaklı bir yapıdadır ve şuan paranın neyde olduğu da oldukça açık. Dolayısıyla bu tarz filmlerin artacağı son derece aşikar iken, Marvel’in süper kahramanları aslında kötülüğe mi ilham veriyor diye bir düşünmek gerek. Biliyorum biraz sert oldu ama sinemayı Marvel’den daha çok seviyorum ve olaya bu açıdan da bakılması gerektiğini savunuyorum. Umarım güzel bir denge kurulur da, sonunda sadece eğlenceyi tüketmek için sinemaya gitmek zorunda kalmayız. 

Sonuç olarak Endgame Marvel için harika bir kapanış yaptı ve bizim için güzel bir külliyat bıraktı. Ben bu kapanıştan oldukça memnunum ve filmi de çok sevdim. Ancak yukarıda belirttiğim bakış açısının da dikkatlerden kaçmaması gerektiği kanaatindeyim. Bu filme puan vermiyorum çünkü hem çok seviyorum hem de çok çekiniyorum. Ancak Marvel evrenine, bu kadar iyi bir planlama yaptıkları ve sürekli üzerine kattıkları için teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum. Her neyse, şimdi DC düşünsün :D. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: