Aylık Vizyon Tavsiyeleri: Nisan 2019

Pet Sematary (5 Nisan)

Konusunu anlatmama pek gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce de uyarlanmış ve kabul edilebilir bir iş ortaya çıkmış. Yeniden çevrim olan bu yapım da gerçekten umut vaat ediyor. Ancak King eserleri düzgün yapılmadığında ciddi anlamda kötü olmaya meyillidir bu yüzden de ufak bir risk var. Karar sizin…

Shazam! ( 5 Nisan)

14 Yaşındaki Billy Batson bir büyücü sayesinde altı mitolojik tanrının gücünde sahip yetişkin bir süper kahramana dönüşebiliyor. Film işte bu kahramanın orijin hikayesini anlatıyor. Yetişkin bedeninde süper güçlere sahip bir çocuk fikri karanlık ve kopuk DC filmlerinden ziyade eğlenceli bir Marvel filmi gibi geliyor değil mi? İşte bu yüzden mizahi yönüne güvenerek izleyeceğim filmler listesine ekliyorum bu yapımı.

The Old Man & The Gun (5 Nisan)

Pek çok kez hapisten kaçan ve soygunlar gerçekleştiren Forrest Tucker, 70 yaşında son kaçışını gerçekleştirmiş ve jübile niteliğinde bir soyguna girişmiştir. Filmin konusu güzel olsa da asıl çekici yanı usta oyuncu Robert Redford’un da meslek hayatındaki son filmidir. Dolayısıyla harika bir senaryo seçtiğini kabul etmek gerek. Ben bu jübileyi izleyeceğim sizi bilmem…

Hellboy (12 Nisan)

Yine bir tekrar çevrim olan Hellboy’un konusunu anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum. Tekrar çevrimler genelde riskli oluyor ve açıkçası bu film için de pek emin değilim. Ancak karakterin ve fantezi dünyasının cazibesi sayesinde sinemada izlemeye karar verdim. 

Avengers: Endgame (26 Nisan)

Pek çok bağlantılı film ile 10 yılı deviren Marvel bir dönemin sonuna geliyor ve bunun için ellerinde ne varsa kullanacaklarından eminim. Dolayısıyla da Endgame bu ayın en iyi filmi olacak gibi duruyor. Tür filmlerinin içinde ise yüksek ihtimalle yılın en iyisi olacak. Diğer filmleri izlediyseniz bunu kaçırmayacağınızdan eminim.

“Başka Sinema” Filmleri

Singled (Out)  (3 Nisan)

Dünyanın farklı yerlerinde geleneksel ve modern değer yargıları bekâr kadınların hayatlarını ve tercihlerini nasıl etkiliyor? Günümüzde farklı coğrafya ve kültürlerde “bekâr kadın” olmak toplumsal olarak nasıl algılanıyor? Türkiye, İspanya, Avustralya ve Çin’den beş bekâr kadının hayatı ve arayışları üzerinden, kadınlar üzerinde “evde kalmak” baskısının geçerli olup olmadığını ve kadınların böyle bir etiketlenmeyle nasıl başa çıktıklarını gözler önüne seriyor. (Başka Sinema’dan alıntı)

Arctic (19 Nisan)

Brezilya asıllı Youtube yıldızı, video klip ve reklam yönetmeni Joe Penna’nın ilk uzun metrajlı filmi Arctic, dünya prömiyerini Cannes’da Geceyarısı Özel gösteriminde yaptı. Yıldız oyuncu Mads Mikkelsen’in “hayatımın en zor çekimiydi” dediği Arctic, bir “doğaya rağmen hayatta kalma hikâyesi” anlatıyor. Neredeyse hiç diyalog kullanılmayan filmde, uçağı kutup bölgesinde düşen bir kazazedeyi çoğu sahnede dublör kullanmadan canlandıran Mikkelsen, filmi tek başına sürüklüyor. Kahramanının amansız doğa felaketlerinden kurtulmak için insanüstü çaba gösterdiği, minimal yapısı, olağanüstü görüntüleri ve kontrollü yönetim tarzıyla övgü toplayan Arctic, proje aşamasındayken Mars’ta geçiyordu, sonradan kutuplarda geçecek şekilde değiştirildi ve çekimleri İzlanda’da yapıldı. (Başka Sinema’dan alıntı)

Netflix Kuşağı

Unicorn Store (5 Nisan)

Brie Larson’ın kamera arkasına geçtiği ilk yönetmenlik projesi olan yapım, Kit adlı bir kadının, çocukluk hayallerini gerçeğe dönüştürecek gizemli bir davetiye almasının ardından yaşananları anlatıyor. Larson, Captain Marvel’de olduğu gibi bu filmde de baş rolü Samuel L. Jackson ile paylaşıyor.

Our Planet ( 5 Nisan)

Planet Earth serisinin yaratıcıları tarafından yapılan bu 8 bölümlük belgesel dizi, harika bir deneyim sunacak gibi gözüküyor. Listenize mutlaka ekleyin.

You vs. Wild (10 Nisan)

Bandersnatch ile interaktif bir deneyim sunan Netflix bunu devam ettirmeye kararlı gibi gözüküyor. Ona benzer olduğu kadar da farklı bir deneyim sunan seri, yıllardır hayatta kalma programları yapan Bear Grylls ile sizi bir yolculuğa çıkarıyor ve tüm kararları da size bırakıyor. İlginç bir tecrübe olacak…

A Land Imagined (12 Nisan)

A Land Imagined, Singapur’da çalışan bir polisin, gizemli bir oyun oynayarak uykusuz geceler geçiren göçmen bir Çinli inşaat işçisinin ortadan kaybolmasını araştırmasını anlatıyor. Siew Hua Yeo’nun ikinci uzun metraj filmi olan yapım izlenmeyi hak ediyor.

 

Risk Alınabilecek Diğer Yapımlar

*Suç Unsuru (5 Nisan)

*The Golden Glove (12 Nisan)

*Destroyer (19 Nisan)

*Why Are We Creative? (19 Nisan)

*Nebula (26 Nisan)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: