Louie

Dul ve iki çocuk sahibi olan Louie, bu yarı kurgusal dizide bir yandan komedyenlik yaparken bir yandan da hayat ile mücadele ediyor. Yarı kurgusal diyorum ancak Louie aslında dizi boyunca kendini oynuyor, kurgusal kısımları ise sınırları zorlayarak her alana girebilmek için kullanıyor. Hal böyle olunca da kendine has melankolik bakış açısı ile ortaya harika bir kara mizah çıkıyor. 

Ancak yazının başında bir uyarı yapmak zorundayım; kara mizah sevseniz de bu dizi size biraz ağır gelebilir. Louie kesinlikle herkese göre değil, özellikle ot gibi yaşayıp hayattan zevk aldığını düşünenlere… Şimdi detaya inebiliriz.

Louis C.K. yıllarca stand up yapmasına rağmen ancak 40’larında tanınmaya başladı ve bu da George Carlin ile çalışması sayesinde gerçekleşti. Kötü olduğu için değil sadece reklamını yapmadığı için. Ünü artmaya başladığında ise bir çok teklif aldı ve onlardan biri de FX kanalından geldi: “Sana bölüm başı 250 bin dolar vereceğiz ve başka hiçbir şeye karışmayacağız, ama ne istersen yapabilirsin.” Çok cazip değil mi, o da öyle düşünmüş olacak ki bunu hemen kabul etti ve dizi de bu şekilde doğdu. 

Kendisine tanınan  bu özgürlüğü kullanan komedyen, aynı zamanda Louie dizisini tv tarihi boyunca kontrolden geçmeden yayına sunulan tek yapım haline getirdi. Bu da ona tüm sınırları zorlama şansı verdi ve insanı güldürürken depresyona sokabilen dizisi 5 sezon boyunca yayınlanmaya devam etti.

Evet güldürürken depresyona sokuyor bunu söylerken ciddiydim çünkü Louie son derece melankolik bir insan. Ancak bunun yanında da sağlam bir gerçekçi. Bu ikisin birleşimi sayesinde ise topluma ya da sadece insana dair olan çoğu şeyi oldukça net bir şekilde görmeyi başarıyor. Toplumsal cinsiyet kalıpları, cinsellik, sahte ahlak ve din gibi pek çok alanda sağlam eleştirilerde bulunabilmesi de işte buradan kaynaklanıyor. 

İşin depresyon boyutuna gelirsek, pek cezbedici olmadığını kabul ediyorum. Louie pek çok bölümde kendini utanç verici durumlara sokabiliyor ya da çeşitli kurgularla insanların acımasızlıklarını gösterebiliyor. Buna rağmen yaşamaya devam ediyor ve bir yandan da hayatın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. (Uçuk mu geldi, izleyince anlayacaksınız)

Bu noktada Louie “Absürt Kahraman” dediğimiz karakterle özdeşleşiyor. Yani hayatın anlamsız olduğunu fark etse de yaşamak için gerekli olan neşeyi bulmayı başarıyor. Bu anlamsızlığın karşısında hiçbir şeye inanmasa da erdemli ve doğru hareket etmeye çabalıyor, ciddi meselelere ise gülerek bakabilmemizi sağlıyor. Ya da en azından gülümseyerek diyelim çünkü gerçekler çoğu zaman rahatsız edicidir ve dizide daha da rahatsız ediciler. Dizinin başarısı da işte bu ince dengeyi sağlamasından kaynaklanıyor zaten. Rahatsız edici gerçekçilik sayesinde Louie sizi kendinize karşı (toplumsal görüşe ters bile olsa) tam olarak dürüst olmaya zorluyor ve her şeye rağmen devam etmeniz gerektiğini gösteriyor. Çoğu zaman başkaları için…

Dizinin işlenişi de buna uygun olarak kullan at yöntemini benimsiyor. Yani bölümlerin birbirleri ile pek alakası olmadığı gibi karşılaştığımız karakterlerin de tekrar gözükeceğinin garantisi yok. Dolayısıyla sonraki bölümde ne olacağını kestirmeniz mümkün değil. Tıpkı hayat gibi…

Oyunculuk açısından ise devamlı karakterler olmadığı için sadece Louie üzerinden bir değerlendirme yapılabilir. O da kısmen kendisini oynadığı için tam olarak bir şey söyleyemiyorum fakat seyir zevkinin yüksek olduğunu ve kesinlikle göze batmadığını garanti ederim. Onun haricinde Ricky Gervais, Jerry Seinfeld, David Lynch ve Robin Williams gibi pek çok ünlü ismi konuk olarak görmek mümkün. Hepsini nasıl ikna etti bilinmez fakat konuk yönünden hayli zengin bir dizi Louie.

Kısacası kendine karşı inanılmaz derecede dürüst olan bu adam, hayat hakkında yaptığı tespitleri her ne kadar melankolik ve rahatsız edici de olsa mizahi bir dille anlatmayı başarıyor. Kimileri için ise farklı bir bakış açısı kazandırıyor ve düşünmeye itiyor. Benim bu seriye puanım 9.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: