The Kominsky Method

The Big Bang Theory ve Two and a Half Men gibi dizileri ile tanıdığımız Chuck Lorre, yine harika bir durum komedisi ile karşımızda. Dizi, eski bir aktör olan ve şimdilerde ise kendi stüdyosunda oyuncu koçluğu yapan Sandy Kominsky etrafında dönüyor. Hikaye ilerledikçe Sandy ve onun en yakın arkadaşı Norman ile aralarındaki dostluk işlenirken yaşlılığın getirdiği sorunlar alaycı bir dille izleyiciye aktarılıyor. Komedinin yanında drama ile de harika bir denge kuran yapımın başrollerini ise Micahel Douglas ve Alan Arkin gibi iki usta isim paylaşıyor.

Son zamanların en iyi komedi dizilerinden biri olan The Kominsky Method, oyunculuk açısından da belki de yılın en iyisi olmaya aday. Akıcılığı ve nispeten dinlendirici etkisi sayesinde seyirci ile daha ilk andan bağ kurmayı başaran yapım, kesinlikle klasiklerin arasına girmeyi hak ediyor. Şimdi biraz detay…

Çoğu komedi dizisi kahkaha sesleri eşliğinde size tüm dertlerinizi unutturmaya çalışır, bazıları ise kara mizah ile dertlerimizi tiye alır. Ancak tüm bunları barındırırken kendi özgün atmosferini yaratanlar ise oldukça nadir görülür. İşte The Kominsky Method bu kendine has dizilerden -ve gerçekten iyi olanlarından- biri. 

Dizideki tema genel olarak iki yaşlı karakterin hayatta karşılaştıkları problemler üzerinden yürüyor ve bu yönüyle de aslında ilk bakışta klişe bir yaşlı komedisi tablosu çiziyor. Ancak bunu yaparken size bolca durum komedisi sunmasının yanında pek çok “durum dramı” da sunuyor. İşte bu noktada komedi ve dram arasında harika bir denge kuruyor demem gerekirdi fakat yine de klişeden kaçamazdı. Bunun yerine dizi bu etkenleri farklı bir şekilde işlemeyi başarıyor ve denge konusunu hiç takmıyor. Çünkü yapmaya çalıştıkları şey biraz dram biraz komedi değil.

Dizide sunulan drama sizi kötü hissettirmeye çalışmıyor, karakterleri insanileştiriyor ve onlarla kolayca bağ kurmamıza olanak sağlıyor. Böylelikle izleyici genç bile olsa, seride anlatılan sorunlara bir yaşlının, bir olgunun gözüyle bakabiliyor. Yani yaşlılıkla ilgili sorunlar üzerinden bir şekilde gençliği de eleştirmeyi başarıyor. Kendine has atmosferi de böylece ortaya çıkıyor. 

Dizi, diğer komedi yapımlarından farklı olarak sizi çok gülmüş ya da düşündürmüş bir şekilde bırakmıyor, aksine son derece dingin bir ruh haline gelmenizi sağlıyor. Tam olarak söylemem gerekirse, evet pek çok sorunla karşılaşıyorsunuz ve buna rağmen olumlu yönlerden mizah çıkarmayı da başarıyorsunuz, sonunda ise hayatı yine de iyi yaşadığınızı biliyorsunuz. The Kominsky Method işe tam da bu hissi yaşatıyor izleyiciye; hayatı her yönüyle tecrübe edip onun anlamını aramanın ne kadar anlamsız olduğunu fark eden bir yaşlının bakışını…

Son olarak da değinmeden geçemeyeceğim bir konu daha var: oyunculuk. İkisi de oscar ödüllü olan başrol oyuncuları ciddi anlamda göz dolduruyor ve adeta ders veriyorlar. İlerleyen yaşın problemleri getirdiği gibi biriken tecrübenin de kaliteyi zirveye çıkardığını bir de bu açıdan göstermeyi başararak dizi gerçekten tamamlıyorlar. Bir de efsane konuk oyuncular var benden söylemesi.

Kısacası kendine has bir hava yakalamayı başaran ve oyunculuk performansı açısından zirveye oynayan bu durum komedisini mutlaka izleyin. Benim puanım 9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: