2018’İN EN İYİ FİLMLERİ

Yeni yıl yaklaşırken pek çok dergi, kurum ve eleştirmen geçtiğimiz yılın en iyi filmlerini sıralamaya devam ediyor. Malum ödül mevsimine de girdiğimiz için neredeyse her gün bir liste ile karşılaşıyoruz. Bu listeler bazen birbirinden çok farklı olabiliyor ancak genele bakıldığında hemfikir olunan yapımların sayısı da az değil. Ben bunları toplayıp yazmayacağım tabi ki, genel kanıya ortak olduğum noktalar var elbette ama anlamlandıramadığım görüşler de az değil. 

Mesela Black Panther filmi gayet kaliteliydi ancak her yönü ile ortalamanın biraz üzerindeydi sadece. Onu en iyi 10 listelerinde görmek beni çok şaşırttı açıkçası. Bir film sırf ırkçılık konusuna girdiği için beğeniliyorsa, onu oylayan eleştirmenlerden de pekala şüphe edilebilir. Sonuçta iyi bir konuya değinmek ile iyi bir film yapmak birbirinden farklı şeyler. Ayrıca ona gelene kadar Infinity War gibi bir yapım var aynı kulvarda yarışan. 

Bunların haricinde ise 2018 yılının vizyon açısından pek verimli olmadığı da aşikar. Birkaç güzel yapımı dışarıda bırakırsak kalan diğer filmlerin festival statüsünde olduğu görülüyor. Bu gerçek sinema severler için iyi olsa da vizyonu pek geniş olmayan genel izleyiciye sunulan yapımların kalite açısından giderek düştüğünü gösteriyor. Belki sinemamızı tekeline alıp sürekli izlenme garantisi olan aptal filmlerini oynatan şirket diğer filmlerin hakkını yemese böyle olmaz ama elden bir şey gelmiyor. Neyse sizi yeterince sıktığımı düşünerek bana göre bu yılın en iyi filmlerine geçiyorum. 

Filmlerin kaliteleri birbirlerine gerçekten yakın olduğu ve azaltmakta da zorlandığım için farklı bir yol izlemeyi uygun gördüm. 1’den 10’a kadar sıralayacağım fakat her basamakta 2 film olacak ve dereceyi paylaşacaklar. İşte benim için yılın en iyi 10 filmi statüsüne girebilen 20 yapım…

1) Roma & The Favourite 

43914501_2161580117448211_6171641346016721599_n

2) First Reformed & Leave No Trace

First-reformed

3) Green Book & Burning

gbk-tsr1sheet-rgb-3sm-5b7308033d1a5-1

4) Shoplifters & Spider-Man: Into the Spider-Verse

5a

5) Cold War & Eight Grade

MV5BMTU0NzMxNjcwM15BMl5BanBnXkFtZTgwNjkzMDc0NjM@._V1_

6) Transit & Can You Ever Forgive Me

5231342e90049da30767ad1eb2d6a9d0

7) A Quiet Place & Isle of Dogs

sessz

8) The Death of Stalin & Paddington 2

the-death-of-stalin.103236

9) First Man & The Other Side of the Wind

il_570xN.1609378563_f8r5

10) Avengers: Infinity War & Museo

avengers-kapak

Listeye giremeyen yapımlar: Won’t You Be My Neighbor, Girl, Bohemian Rhapsody, Incredibles 2, McQueen, Annihilation, Black Panther, A Star is Born, Widows, BlacKkKlansman, Private Life, Free Solo, Thunder Road, Summer 1993, Wildlife,  They Shall Not Grow Old, The Post, The Hate You Give… (liste böyle uzar gider)

İzleyemediğim için değerlendirmeye almadığım yapımlar: If Beale Street Could Talk, Minding the Gap, Vice

*You Were Never Really Here, Zama ve Western gibi aslen 2017 çıkışlı filmleri listeye almadım fakat bu filmler de mutlaka izlenmeli.

  1. Mandy’yi izledin mi acaba ? listeye girip girmeyeceği tartışmalı tabi ki ama filmde dair görüşünü de merak ettim izlediysen.

    Liked by 1 kişi

    1. Listeye giremeyenlerin arasına yazılabilirdi ama o an aklıma gelmemiş. Fakat Climax gibi çok deneysel ve nispeten dengesiz bir film olduğu için ana listeye alamadım. Görsel açıdan bir şölen olsa da konusu bu görselliğin arasında kayboluyor ve bazı yönetmen dokunuşları da göze batıyor. Deneysel olmak güzeldir fakat sen de biliyorsun ki çok zorlamak da filmi bozabilir. Mandy işte bu çizgide seyrediyor. Öte yandan kuralların dışına çıkan ve yönetmen dokunuşu bariz olan Roma, bunu harika bir şekilde yaptığı için en başta zaten. Yani film için güzel ancak stabil değil diyebilirim. Ayrıca listedeki filmleri kendi alanlarında değerlendirdiğimi de söylemeliyim. Yoksa infinity war gibi bir vizyon filmi bu listede olmazdı.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: