SPIDER-MAN: INTO THE SPIDER-VERSE

Brooklyn’li bir genç olan Miles Morales, yeni okuluna alışmaya çalışırken ailesi ve özellikle de babası ile olan ilişkisini yolunda tutmaya çabalamaktadır. Ancak uyum sorunları yaşayan Miles, zamanını daha çok grafiti yaparak ve amcası ile takılarak değerlendirmektedir. Bir gün radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılması ise hayatını tamamen değiştirir ve daha da karışık bir hale getirir. 

Bu karmaşa yetmezmiş gibi bir de tüm gerçeklikleri tehdit eden bir makineyi durdurmak da ona düşer. Ancak bunu yaparken yalnız olmayacaktır, alternatif evrenlerden gelen diğer kahramanlar da hem evlerine dönebilmek hem de düzeni korumak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Fazla ses çıkarmadan ve dikkat çekmeden usulca fragman yayınlayan ve vizyona giren film, yılın en büyük sürprizlerinden birine imza atarak tüm listelerin değişmesine sebep oldu. Ben dahil pek çok kişi tarafından yapılmış en iyi Spider-Man filmi olarak tanımlanan yapım aynı zamanda yılın en iyi animasyon filmleri kategorisine de zirveye oturdu. Bu başarısının sebebi ise Spider-Man’in tam olarak hakkını vermesi ve görsellik açısından her şeyi değiştiren tekniği. Şimdi biraz detayına iniyorum, korkmayın spoiler yok. 

 

Sinemada sürekli kendini tekrar üreten süper kahraman filmlerine alıştık artık. Hikayeleri birbirlerinden çok farklı olmasa da bazen teknolojinin yardımıyla bazen de öncülleri olduğu için merak edip izlemeye devam ediyoruz. Marvel bu işi gerçekten iyi beceriyor ve sürekli üstüne koymayı başarıyor ancak bunların hiçbiri çizgi roman dünyasının sonsuz potansiyeline yaklaşamadı ya da kökeninin hakkını veremedi. Şimdiye kadar…

Bu film deyim yerindeyse size bir animasyondan ziyade tam bir çizgi roman deneyimi sunmayı başarıyor. Üstelik bunu yaparken Marvel’den alışık olduğumuz akışkanlığı ve mizah duygusunu da korumayı başarıyor. Yanlış anlaşılmasın buradaki gidişat diğerlerinden farklı ilerlemiyor ancak buna rağmen o kadar özgün bir yol izliyor ki klişeleri dahi kendi lehine çevirmeyi başarıyor. Artık tekrar tekrar duymaktan sıkıldığımız köken (origin) hikayeleri bile ustalıkla yerleştirilip adeta bir mizah öğesine dönüştürülmüş. 

Sadece bununla da kalmayan yapım Spider-Man hakkında yapılmış her şeyi olaya dahil ediyor ve pek çok göndermede bulunuyor. Bu göndermeler ve diğer referanslar ise hem kahramanın fanlarını hem de popüler kültür hayranlarını zevkten dört köşe yapıyor. Dolayısıyla da en iyi Spider-Man filmi olması bir yana, bu yenilikçi ve sadık uyarlaması ile onun hakkını sonuna kadar veren tek film haline geliyor. Zaten çoğu yapım çizgi romandan animasyona ya da normal filme geçişte bir değişime uğradığı için bunu başaramamaları da oldukça normal. 

 

Bu film işte tam da doğru noktada yanlışı görmüş ve değişimi tersten yapmaya karar vererek animasyonu çizgi roman haline getirmeye çalışmış. Filmin dokusu, sahneleri, hatta konuşma balonları bile size tam olarak bu deneyimi yaşatmak için yerleştirilmiş. Öyle ki bazı anlarda gerçekten sayfaların çevrilişini hissedebiliyorsunuz ve bir çocuk gibi hikayeye kendinizi kaptırıyorsunuz. Çocuk demişken de bunun çocuklar yönelik bir yapım olduğunu düşünmeyin, tam tersi içinde barındırdığı pek çok renk ve mizahi unsur sayesinde her yaşa hitap edebiliyor. 

Konu ve senaryo bağlamında ise çizgi roman dünyasının yaratıcılığını gözler önüne seriyor ve bitmeyecek bir kaynak olduğunun tekrar altını çiziyor. Farklı gerçekliklerden gelen karakterler filme bambaşka bir hava katıyor, ancak farklı oldukları kadar da benzer olmaları sayesinde de çocukken hep okuduğumuz o sayfaların sahip olduğu sıcaklığı hiç azaltmıyor. 

ysohw5ng84ppvf1w4m4c

Son olarak filmin Stan Lee için de bir saygı duruşu niteliğinde olduğunu belirtmek isterim. Çünkü Spider-Man onun en büyük övünç kaynağıydı ve herkesin kahraman olabileceğini gösterdiği için de önemi büyüktü. Yapım, onun anlatmak istediğini tam olarak kavramış ve bunu aktarmayı da başarmış. Yılın tüm filmleri içinde bu yapıma 9 verebilirim ancak ben onu kendi kategorisinde değerlendiriyorum ve hem özgünlüğü hem de kökenine bağlılığı için 10 veriyorum. (yılın en iyileri listemde de mutlaka olacak)

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: