AYLIK VİZYON TAVSİYELERİ: ARALIK 2018

⊗ Mortal Engines (7 Aralık)

1fs1t_na

Medeniyet büyük bir felaket ile yıkılmıştır ve yıllar süren karmaşanın ardından insanlar yeni bir düzen geliştirmişlerdir. Artık yeryüzünde hareket eden devasa şehirler vardır ve bu şehirler diğerlerini yağmalayarak daha da güçlenmektedir. Bu şehirlerden biri olan Londra’nın alt sınıfından gelen Tom, tehlikeli bir kaçak olan Hester Shaw ile karşılaştıktan sonra kendini bir savaşın içinde bulur. Açıkçası kurgu ve oyunculuk bakımından ne ile karşılaşacağımızı bilmiyorum fakat emin olduğum şey şu; Yüzüklerin Efendisi‘nin yönetmeni olan Peter Jackson burada da bize etkileyici bir fantastik macera sunacak. Bir göz atın.

⊗ Roma (14 Aralık) √Ayın Tavsiyesi

Roma-poster

Childeren of Men ve Gravity gibi filmlerin oscar ödüllü yönetmeni Alfonso Cuaron’un yeni filmi Roma, 1970’lerin siyasi ortamında geçen, sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaları konu edinen bir film ile geri dönüyor. Aynı zamanda onu yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu olan film pek çok festivalde ödül aldı ve yılın en iyisi olarak gösterildi. Sinema durumunu bilmiyorum ancak 14 Aralık’ta Netflix’de yayınlanacak filmi bence mutlaka izleyin. Şahsen ben çıktığı gün izleyeceğim ve ardından da güzel bir tavsiye yazısı yazacağım, bundan eminim.

⊗ Spider-Man: Into the Spider-Verse (14 Aralık)

spiderman-nuevo-universo

Film, dünyayı kurtarmaya çalışan bir genç olan Miles Morales’in hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda Peter Parker ve pek çok alternatif Spider-Man ile birlik olan Miles zorlu bir mücadeleye girişiyor. Tüm bunların arkasında ise türünün ilk örneği olan bir görsel stil sunuyor ve sırf bunun için bile göz atmaya değer. Son derece yenilikçi bir yapım izleyeceğimize inanıyorum.

⊗ Utøya 22. Juli (21 Aralık)

utoyal_22_juli

22 Haziran 2011’de yaklaşık 500 kişinin katıldığı Utoya Adası’ndaki yaz kampına, aşırı sağcı Anders Breivik tarafından bir saldırı düzenlenir. Çoğu 18 yaşın altındaki çocuklar olmak üzere 77 kişinin öldüğü saldırıyı anlatan film, Breivik’i hiç göstermeyerek kalıpların dışına çıkıyor. Bu şekilde onunla özdeşleşmenin önüne geçen yapım, onu daha da canavarlaştırıyor ve gerici bir zihniyetin getirdiği vahşeti bir kişiye yüklemeyerek gerçeklerin çarpıcılığını arttırıyor. Bu filmin vizyon durumundan emin olamasam da gösterime gireceği belirtildiği için buraya yazıyorum. Ancak bu olmasa bile filmi bulup izlemenizi tavsiye ediyorum.

Başka Sinema Filmleri

Burada yazacağım filmler Başka Sinema kapsamında sadece bazı salonlarda gösterileceği için bunları ayırma gereği duydum. Bu yapımların normal vizyon durumları belirsiz bu yüzden bulamayabilirsiniz, ancak eğer denk gelirseniz de kaçırmayın derim. (Özellikle de Cold War filmini.)

⊗ The Man Who Killed Don Quixote (7 Aralık)

500x500

Tery Gilliam tarafından yıllardır çekilmeye çalışılan ve türlü badireler atlatarak deyim yerindeyse yılan hikayesine dönen film sonunda tamamlanarak görücüye çıkıyor. Yapım, geçmiş çekimler ile şimdiyi son derece güzel birleştirerek zamanda ya da belki de sadece düşüncelerde yolculuk ederek post-modern bir Don Kişot macerası sunuyor. Tam konusunu anlatmak biraz uzun olacağı için bunu bu şekilde sürpriz olarak bırakıyorum. Ben yapımı beğendim ancak herkese göre olmayabilir, yani tam bir vizyon filmi değil bunu da aklınızda bulundurun.

⊗ Donbass (14 Aralık)

donbass_logo-cannes_site_v2_

Avrupa’nın hemen yanı başında, Ukrayna’nın Donbass bölgesinde dört yıldır devam eden bir savaş mevcuttur. Rus yanlılarının ve milislerin yönetime karşı başkaldırdığı ülkede yolsuzluk, propaganda, soygun ve silahlı çatışmalar gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Yaşam ve ölümün iç içe geçtiği, hakikatin önemini yitirdiği bu dönemde yediden yetmişe herkes, kaos ortamından payına düşeni almaktadır… (Başka Sinema).  Festivallerden ödüllerle dönen bu filme bir şans verin.

⊗ Cold War (21 Aralık)

zimna_wojna_xlg

Farklı zaman dilimlerinde ve Avrupa’nın farklı yerlerinde geçen yapım birbirinden tamamen farklı kişiliklere sahip iki aşığın yaşadıklarını anlatırken, ciddi anlamda dolu bir alt metin sunarak görmeyi başaranlar için çarpıcı bir anlatı daha sunuyor. Bana göre yılın en iyilerinden olan Soğuk Savaş için halihazırda yazdığım tanıtım yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

Benim vizyon planım bu şekilde, ama bunların haricinde de baş rolünde Emily Blunt olan Mary Poppins Returns, Michael Bay ucuzluğundan uzaklaşmaya çalışan Bumblebee ve Sandra Bullock ile alternatif bir gerilim sunan Netflix filmi Bird Box risk alınabilecek diğer yapılar. Önümüzdeki ay görüşmek üzere…

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: