TONARI NO SEKI-KUN

Seki, sınıfta ders dinlemek yerine sürekli olarak ilginç oyunlar oynamaktadır ve bu konuda oldukça başarılıdır, çünkü hiç yakalanmaz. Diğer taraftan onun hemen yan sırasında oturan Yokoi, dersi dinlemeye çalışmaktadır ve dolayısıyla onun bu davranışlarına sürekli kızmaktadır. Fakat Seki’nin yaratıcı oyunları eninde sonunda Yokoi’nin ilgisini çeker ve her seferinde dersi unutup onun oyunlarına dalar…

Evet konusu biraz düz ve nispeten de garip sayılabilir. Ancak manganın güzelliği de işte tam burada; ne zaman isteseniz okuyup kafa dağıtabilirsiniz. Hatta sizi sakinleştiren ve gülümseten bir yanı da var diyebilirim.

tonari-no-seki-kun-3411379

Hikaye neredeyse tamamen tek sınıfta ve hatta Seki’nin masasında geçiyor. En arka sırada olduğu için de oyunlarını istediği kadar abartma şansı var. Bunu da sonuna kadar kullandığını rahatlıkla söyleyebilirim. Üstüne bir de yaratıcılık eklenince son derece ilginç ve bir o kadar da orijinal bir oyun yaratıyor her seferinde. 

İlginç olan bir diğer kısım ise Seki’nin hiç konuşmuyor olması. Hikaye tamamen yan sırasındaki Yokoi’nin bakış açısından anlatılıyor ve tüm konuşmayı da o yapıyor. Bu noktada okuyucu olarak kendinizi Yokoi ile özdeşleştiriyorsunuz ve onun hayal gücü ile birlikte kendinizi daha kolay kaptırıyorsunuz. Çünkü Seki sadece oyun oynuyor, onları yorumlayıp her birine anlamlar yükleyen kişi aslında Yokoi. 

tonari-no-seki-kun-4259199

Manganın en güzel yanı ise gün içindeki kısa boşlukları kullanarak birkaç bölüm okuyabilmeniz. Çünkü her bölümün sadece 10-11 sayfa kadar olması ve bölümlerin birbirinden bağımsız olmaları, boş kaldığınız her anda okumanıza olanak veriyor. Son derece sade olan çizimleri de gözünüzü yormuyor ve bu amaca hizmet ediyor. Yani kısacası bu manga, gün içindeki kısa boşluklarınızda kafanızı dağıtmak ve her şeyden biraz uzaklaşmak için birebir. 

Eğer manga konusunda kararsızsanız, 21 bölümlük animesine bir göz atın derim. Hoşunuza gittiği takdirde, toplamda 3 saati bile bulmayan bu yapım sizi kesinlikle kesmeyecek ve mangasını aramaya başlayacaksınız (bundan eminim). Mangaya genel olarak 8 verirdim, ancak orijinalliğinden dolayı biraz yükseltiyorum ve 8,5 veriyorum.

*Burada önerdiğim mangaları ingilizce olarak telefon uygulamasından okuyorum, dolayısıyla çeviri durumlarını bilmiyorum. (kullandığım uygulama Manga Master) 

tonari-no-seki-kun-450x339

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: