THE HAUNTING OF HILL HOUSE

Hikaye, daha sonra tüm ülkede perili olarak nitelendirilecek büyük bir evde kısa süre de olsa yaşayan 5 kardeşin hayatlarına odaklanıyor. Geçmiş ve geleceğin iç içe anlatıldığı yapımda, yıllar sonra yaşanan talihsiz bir olayın ardından tekrar bir araya gelen kardeşler kendi geçmişleriyle ve özellikle de gizemli ev ile yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Konusu nispeten kısa olabilir hatta orijinal bir yönü yok gibi de gözükebilir, ancak korku ve gerilimin fabrikasyona dönüştüğü şu günlerde ortaya çıkmış son derece başarılı bir dizi Hill House. Konusunun aksine kendi türü içerisinde oldukça özgün olduğu da söylenebilir aslında. Teknik açıdan ise tam anlamıyla kusursuz diyebileceğim nadir yapımlardan bir tanesi diyebilirim. Biraz daha anlat diyenler için yavaş yavaş detaylara giriyorum. 

Öncelikle dizinin kurgusu hem geçmişi hem de geleceği aynı anda anlatarak sona bağlama üzerine kurulu. Geçmişte evden ayrılmak zorunda kaldıkları ve günümüzde ise tekrar döndükleri iki farklı geceye doğru ilerleyen konu, hem geçmişi hem geleceği işleyerek finalde bu iki geceyi aynı anda anlatıyor. Zor olduğu kadar da etkileyici olan bu anlatım tarzı yapımda son derece başarılı bir şekilde işleniyor ve an başta karışık gelse de bir şekilde tüm parçaları birleştirmenize olanak sağlıyor.

Bu etkileyici kurgu içerisinde ise gizem unsuru diziyi salt gerilim olmanın ötesine taşıyor diyebilirim. Karakter odaklı gizemlerin yanında, ustaca yerleştirilmiş ve öğrendiğinizde “hadi canım” diyeceğiniz şaşırtıcı kısımları benim şahsen dizinin en sevdiğim yönü oldu. Bunları dizi sırasında tahmin edebilirsiniz belki fakat ne olursa olsun her şeyi çözemeyeceksiniz ve sizi kesinlikle şaşırtacak, bunu garanti ediyorum. Tam da bu yüzden gerilimin yanında kaliteli bir gizem dizisi olduğu da söylenebilir.

Teknik yönüne gelecek olursam, senaryo ve kurgudaki başarısının kesinlikle altında kalmadığı gibi genel izleyicinin bile dikkatini çekiyor. Kamera açıları ve çekim teknikleri açısından kusursuz olan dizi özellikle zaman geçişleriyle ve tek plan çekimleri ile öne çıkıyor. Geçmiş ve gelecek arasında kurulan denge, geçişlerdeki kalite ile bir anlamda perçinlenmiş oluyor. Ancak ben dahil herkesi etkileyen ve çokça konuşulan yanı kesinlikle tek plan çekimleri. 

5. ve özellikle de 6. bölümlerde sizin de dikkatinizi çekecek olan tek plan çekimleri, adeta sinema-televizyon dersi veriyor. Dakikalarca süren sahneler ve ne olursa olsun her yerde sahneyi takip edebilen kamera ekibi, gerçekten ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Ayrıca diziyi bitirdikten sonra bu çekimlerin nasıl yapıldığını da izlemenizi tavsiye ederim. İnternette yavaş yavaş bu kamera arkası görüntüleri yayınlanıyor.

Oyunculuk açısından kimse oscar alacak bir performans sergilemese de genel olarak tatmin edici bir kalite yakalanmış. Bazı karakterler bir adım öne çıkıyor tabi ki ancak çoğu oyuncu hemen hemen aynı düzeyde ilerliyor.

Kısacası hem kurgusuyla hem senaryosuyla hem de teknik kalitesi ile gizem ve gerilimin son derece kaliteli bir karışımını sunan bu diziyi mutlaka izleyin. Şahsen beni pek korkutmadı ama herkesin yapısı farklıdır. Ama buna rağmen diziden kesinlikle etkilendim. Belki daha fazla puan kırabilirim ancak kurgusu ve teknik kalitesi sebebi ile 9,5 veriyorum. (Kendi kategorisi içinde)

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: