THE FAVOURITE

18. yüzyılın başlarında İngiltere tahtının varisi olan Kraliçe Anne, ülkeyi yönetirken pek çok sağlık sorunuyla ve saray entrikaları ile çevrelenmiştir.  Yönetim tamamen ondaymış gibi gözükse de asıl kararları onun yerine başkaları vermektedir. Tüm bu sıkıntılar içinde onun en büyük yoldaşı ve arkadaşı olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill’dir. Kraliçenin tüm sırlarını ve hatta yatağını paylaşan Sarah, kuzeni olan Abigail’in saraya gelmesi ile en iyi arkadaşından giderek uzaklaşmaya başlar. Sonunda ise kraliçenin gözdesi olmak için yapılan bu yarış, güç dengelerinin değişmesi ile büyük bir iktidar kavgası haline gelir…

 

Öncelikle şunu söylemeliyim; filmi festival kapsamında izlediğim için ne zaman vizyona girecek bilmiyorum fakat ondan daha önce internette bulabileceğinize eminim. Ayrıca hem bir festival filmi hem de Lanthimos yapıtı olduğu için vizyon filmi izleyen kitlenin ilgisini çekmeyebilir. Bu yüzden onlar pek beğenmezken benim kafada olan salt sinema severler bu filmi kesinlikle sevecektir. Şimdi biraz detayına inelim. 

Konu olarak bakıldığında hiç de Lanthimos filmi gibi durmayan bu dönem eseri, aslında izledikçe tam da onun tarzı olduğunu size belli ediyor. Absürt kuralları, sabit kadrajları ve hatta çirkinliği ön plana çıkarmasıyla bilinen yönetmen bu filminde de kendine has tarzını yansıtmayı başarmış diyebilirim. Özellikle çirkinliğin ön planda olduğu filmde bu çirkinliği pek çok sahnede direkt olarak görebilirsiniz. Fragmanda bile bunun örnekleri mevcut. Daha da önemlisi, iktidar kavgası ve aristokrasi de bu çerçevede gösterilirken kapalı kapılar ardındaki saray yerden yere vuruluyor. 

Bu bağlamda filmin, klasikleşmiş tüm figürlerin ve tanımların altını oyduğunu da açıkça söyleyebilirim. İktidar savaşı içindeki kadınların yanında erkeklerin ne kadar güçsüz olduğu yansıtılırken, iktidar sembolü olması gereken kraliçe ise şımarık, fevri ve hatta bağımlı bir şekilde gösteriliyor. Yani kısacası yönetmen bu filme öne çıkardığı çirkinlikler ve çarpıklıklar ile alt üst olmuş bir dünya sunarken, iktidar için yapılan savaşın sevimsizliğini, hatta giderek artan ürkütücülüğünü göstermeye çalışıyor. Üstelik bu güç savaşı tüm sınıf ve cinsiyet farklılıklarının ötesine geçerek hayatın için mücadele et formatına da evriliyor. Bu yüzden de iktidar için verilen mücadelenin en saf ve tehlikeli halini yansıtmayı başaran Lanthimos, bir tebriği hak ediyor.

 

Bu oldukça dolu içeriğinin yanında film, bir dönem filminden beklenen her şeyi de veriyor. Özellikle kostümlerin ve atmosferin gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Çekim açıları ve geçişler ise bir ustanın elinden çıktığını belli edecek cinsten. Öyle ki arada kullanılan balık gözü lens ve filmin özeti niteliğindeki küçük sahneler, filmi tamamlıyor ve eksiksiz yapılmış hissi veriyor. Yoğun olmasa da kendini hep belli eden kara mizah unsuru da bu tamamlayıcı unsurlardan biri.

İşin oyunculuk kısmına gelirsem, beş rollerdeki üç kadının da gerçekten harika olduğun itiraf etmeliyim. Özellikle kraliçeyi canlandıran Olivia Colman’ın performansı ciddi anlamda hatasız ve hatta bence bu senenin oscar adaylarından biri. Diğer yandan kalitesini zaten bildiğimiz Rachel Weisz ve son dönemde sürekli yükselerek kendini kanıtlayan Emma Stone ikilisi onu yakalayan ve bazen de aşan performanslar sergiliyor. Yani oyunculuk açısından da yılın en iyilerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak iktidar mücadelesinin en saf ve tehlikeli halini göstererek bunu altüst olmuş çirkin bir dünya çerçevesinde, hatta yer yer kara mizah aracılığıyla sunan The Favourite (Sarayın Gözdesi) kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım. Benim puanım 9,5

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: