MY HERO ACADEMIA

Her şey yıllar önce etrafına ışık saçan bir bebeğin doğması ile başladı ve çeşitli yeteneklere sahip yeni bir nesil ortaya çıktı. Zaman içinde nüfusun %80’inin sahip olduğu bu sıra dışı güçler artık normal hale gelmeye başlarken, bunun kullanımına doğru orantılı olarak suç oranları da yükseldi. Ortaya çıkan karmaşanın içinde barışın sembolü olarak ortaya çıkan All Might ile birlikte durum dengelenirken kahramanlık, eğitimi alınan bir meslek haline geldi. 

my-hero-academia-571d90b981653

Baş karakterimiz Midoriya da tıpkı örnek aldığı All Might gibi bir süper kahraman olmak istemektedir ancak doğuştan gelen bir gücü yoktur. Buna rağmen işin tüm teorik kısmına çalışıp vazgeçmez ve kendi kahramanı ile tanışmasıyla hayatı tamamen değişir.

Sitede yazdığım animelerin arasında seinen yapımlara kıyasla az sayıda shounen olduğunu fark ettim ve bunu eşitlemek için güzel bir tavsiye yazmak istedim. Bunun içinde şu sıralar oldukça popüler olan bir seriyi seçtim. My Hero Academia standart bir shounen kalıbı içinde sunulsa da, çoğu insan kendine has özelikleri ve kalitesi ile One Piece gibi efsanelerin arasına girebilecek bir potansiyele sahip olduğunu belirtiyor. Bu konuda ben de onlara hak veriyorum ve detay kısmına geçiyorum.

Seri en başta da dediği gibi Midoriya’nın nasıl en güçlü kahraman olduğunun hikayesini anlatıyor ve bunu yaparken de klişe diyebileceğimiz bir yol izliyor. Klişe diyorum çünkü bu kalıptaki neredeyse tüm shounen yapımlar başlarda zayıf olan ve yavaş yavaş tepeye çıkan bir kahramanı anlatıyor. Ancak bazı yapımlar bunu özgün ve kaliteli bir şekilde sundukları için efsane haline gelebiliyorlar. One Piece ve Bleach gibi seriler uzun yıllar boyunca bu şekilde tekel haline geldiler. 90’larda One Piece bu tekeli başlattı ve zaman içinde tek tük de olsa yanına yenileri eklendi. Son 10 yılda ise göze çarpan ve efsanelerin arasına giren yapım bana göre Fairy Tail oldu.

İşte My Hero Academia da sıradaki efsane olmaya aday bir yol izliyor hatta bazılarına göre çoktan bu yapımların arasında yerini aldı. Bunun en büyük sebeplerinden biri komedi ve aksiyon dengesini gayet başarılı bir şekilde kurması sayılabilir. Serideki aksiyon sahneleri ve görsellik gerçekten muazzam derecede güzel ve akışkan bir yapısı var. Bunun yanında her bölümde sizi güldürebilecek sahneler de mevcut. Dolayısıyla anime size sıkılmak için herhangi bir boşluk vermiyor diyebilirim. Bu da sürükleyicilik açısından sıkıntısı olmadığının bir göstergesi.

Aksiyon sahneleri dışındaki görselliği de nispeten özgün diyebilirim. Özellikle fazla tatlı çizilen karakterler, standart yapımlardan sıyrılmayı başarıyor. Bu ilk başta size garip gelebilir ancak buna gerçekten çok çabuk alışıyorsunuz ve kullanılan pastel tonlar da ayrı bir hava katıp bunu yumuşatıyor. Tam olarak nasıl olduğunu açıklayamam ama bu yumuşaklık hissi animenin her yerine yayılmış durumda. Bunun etkisiyle de seri, keskin kenarları olmayan akışkan bir yapı olarak algılanıyor.

Kısacası kafanızı dağıtmak ve şöyle sağlam bir shounen izlemek istiyorsanız bu yapım sizin için doğru bir seçim. Eğer One Piece ya da Fairy Tail gibi animeleri sevdiyseniz bunu  da beğeneceğinizi garanti ediyorum. Kendi kategorisi içinde değerlendirirsem 9 puan verebilirim herhalde. Çünkü kalitesini sürekli arttırıyor. 

*Orijinal adı: Boku no Hero Academia (çok da farkı yok)

*Bu temayı harika bir şekilde alaya alıp eleştiren yaratıcı bir anime izlemek isteseniz de One Punch Man’i öneririm.  Manga tanıtımı⇒ 

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: