MANIAC

Annie ve Owen, yaşadıkları travmalar sonucundan toplumdan soyutlanan ve depresyonla mücadele eden iki yabancıdır. Bu iki uyumsuz yabancı, bir ilaç şirketinin devrim yaratacak yeni ilaçlarının deney aşamasında bir araya gelirler. Psikolojik sorunları terapi ile çözmek yerine sadece 3 hap ile tedavi etmeyi amaçlayan bu deney, insanların travmalarını tekrar yaşamalarını ve çeşitli gerçeklik deneyimleri ile bu travmaları aşmaları üzerine kuruluyor. Ancak kontrolün bir şekilde yolundan çıkması ile deney bambaşka bir yöne kayıyor. 

Konusu aslında pek karışık gibi durmuyor ancak izlemeye başladığınızda bir şeyleri anlamlandırmaya başlamanız zaman alıyor. Bunun sebebi ise tüm kurgunun lineer bir şekilde ilerlemiyor olması. Yani karakterlerin geçmişleri de gelecek bölümlerde aydınlanıyor diyebilirim. Tabi  bununla beraber katmanlı bir yapı da ortaya çıkmış oluyor. Dolayısıyla izlemesi standart dizilere göre pek kolay değil ancak bunu sevenler için ise son derece başarılı bir seri. Şimdi biraz detay…

Öncelikle dizinin en dikkat çeken yönü, karakterlerin yaşadığı depresyon halini bulundukları alternatif dünyaya tamamen yayması. İlk bölümlerde her yerin gri renkte olduğunu ve dünyanın geçmiş ile gelecek arasında sıkışıp kaldığını fark edeceksiniz. Bir yanda tüplü televizyonlar varken diğer tarafta sokakları temizleyen robotların olması bu sıkışıp kalmanın en belirgin göstergeleri. Ayrıca ne kadar gelişmiş de olsa insanın ilkel yönünün bu şekilde vurgulandığı da düşünülebilir. (Bu ilginç atmosferin Black Mirror İle Legion‘un güzel bir karışımı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.)

Sizi karşılayan bu melankolik dünyanın ardından yavaş yavaş karakterlerin iç dünyalarına girmeye başlıyorsunuz. Burada işin psikolojik yönünün oldukça başarılı bir şekilde yansıtıldığını itiraf etmeliyim. Yaşadıkları travmaların anlatılması bir yana, tedavi sürecindeki tüm etkenler gerçekten düşünülerek yerleştirilmiş. Yani hafif semboller ve metaforlar eşliğinde gerçekten psikolojik bir tedavi süreci izliyorsunuz diyebilirim. 

Bu süreç içinde pek çok gerçeklik deneyimleme şansınız da oluyor. Ancak bu gerçeklikler çeşitli yerlerden alıntılandığı için kötü yorumlanabilir. Ben buna katılmıyorum çünkü bunların alanlarındaki en iyiler olduğu için kabul edilebilir benzerlikler muhakkak içerecektir. Zaten yaratıcısı da bunları kendisinin yaratmadığını çünkü daha önce yaratılmış efsaneleri kullanmanın daha etkili ve çekici olacağını söylemiş. Kısacası ben de fantastik gerçekliğin Yüzüklerin Efendisi kaynaklı olduğunu biliyorum ancak bu beni uzaklaştırmadı hatta tam tersi hoşuma da gitti. 

Kurguya ve izlemedeki zorluğa gelirsek, yukarıda da dediğim gibi herkes için izlemesi kolay bir yapım değil. Ancak izledikçe ve başlarda anlamsız gelen detayları topladıkça, her şeyin yerli yerine oturduğunu göreceksiniz. Özellikle gizem türünü sevenler için gerçekten zor olmayacaktır ancak diğerlerinin ilk iki bölümde ben nereye geldim diye düşünecekleri kesin. Buna pek takılmadan devam etmenizi öneririm, zira her şey giderek açıklığa kavuşuyor.

Bunun haricinde bence dizinin tek problemi temponun düşük ya da dengesiz ilerleyişi. Yani sizi merak ettiriyor ama acaba ne olacak diye aralıksız izlemenizi sağlamıyor. Dolayısıyla tek oturuşta bitirmek yerine ikişer ikişer izlemeniz daha iyi olabilir. Oyunculuk konusuna ise ayrıca değinmeyeceğim çünkü kadrosuna bakıldığında kalitesi görülüyor. Zaten Emma Stone diziyi tek başına bile götürebilir. 

Kısacası depresyonun ve psikolojik iyileşmenin zihinden çıkıp izlenebilir bir hale geldiği bu yapımı tavsiye ediyorum. Benim puanım 8,5-9 arası.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: