FULL METAL JACKET

“Çok sertim, ama adilim, ırklar arasında ayrım yapmam! Zencileri, Yahudileri ve İtalyanları aşağılamam. Burada hepiniz aynı ölçüde değersizsiniz.”

Bir grup çaylak asker önce oldukça zorlayıcı bir eğitimden geçerler. Bu eğitim süresince bireysellikleri adeta yok edilen askerler yavaş yavaş birer silah haline gelirler ve ardından asıl görevleri için dağıtılırlar. Büyük bir kısmı Vietnam’daki anlamsız savaşa giderken bazıları nispeten daha şanslıdır. Ancak neredeyse tüm askerler kendi içindeki karşıtlığı tecrübe eder ve eninde sonunda teslim olurlar. Tüm  bu süreci, lakabı Joker olan bir asker ile beraber tecrübe ederken siz de militarizmin ve savaşın insan psikolojisinde yarattığı bozukluklara tanık olacaksınız. Bunun kaynağı olan karşıtlık duygusunu ise Joker’de göreceksiniz. 

Evet tanım kısmı biraz incelemeye doğru kaydı farkındayım ama bu filmin tam olarak anlatılacak bir konusu yok ve ancak bu şekilde özetlenebilir; bir grup askerin eğitim süreci ve savaşa gidişi. Ancak bu şeffaf konuya sahip olması filmin eleştirel kısmını son derece güçlendirmiş diyebilirim. Yani standart savaş filmleri gibi birey üzerinden savaşın etkilerini anlatmıyor, savaş ve özellikle militarizm üzerinden bireyin kimliksizleştirilmesini anlatıyor. Kafalar karıştıysa ya da dikkatler toplandıysa biraz detaya inelim.

Bana göre filmin askeri eğitim verildiği ilk yarısı sayfalarca yazılabilecek okumalara sahip ve tuhaf gelebilir ama ikinci kısmından daha etkileyici. Çünkü bu kısım askeri hiyerarşinin, insanları birer silah haline getirebilmek için onları ne kadar ağır bir baskı altına aldığını en iyi şekilde gösteriyor. Bu baskı altında bireylerin tüm ayırt edici özellikleri yok oluyor ve bir makinenin çarkları haline geliyorlar. Bu süreç içerisinde ise insan ruhundaki ikilemin bir yansıması ortaya çıkıyor. 

Askeriye için kendi kişiliklerini askıya alan bireyler, onun meşrulaştırması altında cinayet işlerken bir yandan da kendi benliklerinin etik sorgulamasına maruz kalıyorlar. Bunu en iyi gösteren şey ise afişte de fark edeceğiniz gibi, barış rozeti takan Joker’in başlığında bulunan “öldürmek için doğmuş” yazısıdır. İşte bu ikilem filmi özetliyor diyebilirim. 

Bunun yanında pek fark edilmese de ikinci kısımda seyircinin duyarsızlığı biraz ön plana çıkarılıyor. Ancak konusuna girip spoiler vermek istemediğim için bunu kendiniz anlamalısınız. 

Oyunculuklara ve kurguya değinmem gerekirse filmin pek çok unsurunun tatmin edici düzeyde olduğunu ancak hiçbirinin ön plana çıkmadığını söyleyebilirim. Bu, anlatılmak istenenin önüne geçmemek için bilinçli yapılan bir hareket ancak yine de daha iyisi yapılabilirdi diye düşünüyorum.

Kısacası bu yapım bana göre askeri düzenin ve dolayısıyla savaşın, bireyin nasıl kendini sürekli sorgulamasına (ya da buna teslim olmasına) yol açtığını en iyi anlatan filmdir. Bu kült eseri mutlaka izleyin. Benim puanım 9.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: