VIOLET EVERGARDEN

Uzun süren kanlı bir savaşın ardından Telesis kıtası tekrar eski günlerine dönmeye başlasa da savaşın etkileri hala kendini göstermektedir. Küçüklüğünden itibaren bir silah olarak yetiştirilen Violet ise son çatışmalardan birinde onu himayesine alan Binbaşı Gilbert’i kaybetmiş ve ağır şekilde yaralanmıştır. Uzun bir iyileşme sürecinden sonra Gilbert’in yakın arkadaşı olan Albay Hodgins, onu alır ve koruyucu ailesinin yanına götürür fakat Violet burada kalmaz ve albayın yanında işe başlamak ister. Bunun üzerine albayın postane şirketinde otomatik anı bebeği olarak, duygularını nasıl ifade edeceğini bilemeyen insanlar için mektup yazmaya başlar. Ancak savaştan başka bir şey görmemiş bu genç kızın sevgi başta olmak üzere tüm duyguları anlamlandırması ve kendi hislerini ortaya çıkarması gerekecektir. Belki bu şekilde, işe başlama amacı olan Binbaşı Gilbert’in son sözlerinin ne anlama geldiğini anlayabilir…

Bu roman gibi konusu olan anime bu yıl içerisinde izlediğim en iyi 3 yapımdan biri ve gerçekten de bir romandan uyarlama. Belki bunun da etkisi ile gerçekten harika bir senaryosu var diyebilirim. Netflix ve Kyoto Animation ortaklığı ile de tek kelimeyle muazzam bir görselliğe ulaşmış. Şimdi kısaca detayına girelim.

Öncelikle animenin en dikkat çekici yanı kesinlikle görselliği. Uzun bir süredir bu denli kaliteli çizimleri olan bir anime izlemediğimi itiraf etmeliyim. Ancak arkasındaki animasyon şirketinin Kyoto olduğu düşünülürse bunun bir sürpriz olmadığı da bir gerçek. Karakter çizimlerinde belki ufak tefek eksiklikler var fakat özellikle arka plan çizimleri, hiç anime izlememiş birini bile kendine hayran bırakacak cinsten, bunu garanti ediyorum. (buradaki görseller de bunu kanıtlıyor)

Bir diğer göze çarpan noktası ise yarattığı alternatif dünya ve buradaki kurgu. Ancak burada ilginç bir özellik daha var ki tamamen görünmez olmak amacıyla yerleştirilmiş. Hikayenin arka planı ve savaş sağlam bir şekilde kurgulanmış gibi hissettiriyor ama bunlar asla hikayenin önüne geçmiyor. Şöyle ifade edeyim; gerçekten büyük bir savaş olmuş fakat biz bu savaşın hayaletini görüyoruz sadece. Doğrudan ya da dolaylı şekilde bundan etkilenmiş insanlar ile tüm iyi ve kötü duyguları görebiliyoruz. Yaratılan bu ortam duygunun bile ne olduğunu bilmeyen Violet için harika bir zemin yaratıyor.

Bu sağlam altyapıya karşılık baş karakter de bunun hakkını veriyor diyebilirim. Violet, burada savaşın içine doğmuş biri olarak kendini ve çevresini anlamlandırmaya çalışarak bir anlamda bu vahşi dünyada büyümenin ne demek olduğunu anlatıyor. Dolayısıyla da savaş karşıtlığı açısından sağlam bir duruşa sahip.

Sadece savaş ve şiddet görmüş biri sevgiyi nasıl tanımlayabilir? Bunu gerçekten görmek istiyorsanız devamını izleyerek öğrenebilirsiniz.Ancak sizi uyarmalıyım; benim sadece gözüme toz kaçtı (birkaç bölümde) ancak siz benim kadar sağlam olamayabilirsiniz. Animeyi izlerken ağlamaktan gözleriniz çıkacak demiyorum tabi ki, zaten öyle bir dram da değil. Ancak tüm duyguları deneyimlemek en kötülerini de içeriyor unutmayın.

Son olarak da beni özellikle etkileyen fon  müziklerinin gerçekten başarılı olduğunu söylemeliyim. Keman ve piyano ağırlıklı müzikleri sizi gerçekten etkiliyor ve hikayeye de büyük bir katkı sağlıyor.

Kısacası bu anime için bir silahın, tüm buruk duyguların içinde sevginin ne demek olduğunu anlamaya çalışması diyebilirim. Ufak tefek çiziklerden ancak yarım puan kırabiliyorum; benim puanım 9,5. Mutlaka bir şans verin.

Altyazılı fragman için⇒  https://www.netflix.com/tr/title/80182123

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: