JIM & ANDY

Man on the Moon filmi çerçevesinde efsane komedyen Andy Kaufman’a hayat veren Jim Carrey, çekimler süresince adeta Andy olmuş ve rolünden hiç çıkmamıştır. Set ekibi başta olmak üzere çevresindeki herkesin onu Andy olarak kabul etmesi ile devam eden süreçte Jim Carrey, sınırları sonuna kadar zorlamış. Bunun üzerine yapımcı şirket oyuncunun ününe leke düşeceğine inandığı için tüm kamera arkası çekimlerinin paylaşımını yasaklamıştır. Neredeyse 20 yıl sonra gün yüzüne çıkan görüntüler işte bu belgesel filmde gözler önüne seriliyor…

Man on the Moon filminden sonra yavaş yavaş vitrinden çekilmeye başlayan Jim Carrey, uzun bir süre gözden uzakta kaldı hatırlarsanız. Son zamanlarda tekrar ekranlarda onu görmeye başlasak da sizin de fark edeceğiniz üzre anormal denilebilecek tuhaf davranışları herkesin dikkatini çekiyor. İşte bu belgesel onun kariyerini neden askıya aldığını ve tuhaf davranmaya başladığını biraz olsun açıklıyor.

Belgeselin büyük bir kısmı kamera arkası çekimlerinden oluşuyor ve Jim’in rolüne girmesi ile nasıl değiştiğini gösteriyor. Bunun yanında yakın zamanda onunla yapılan bir röportaj da görüntüleri tamamlıyor. 

Şahsen bu belgeselin iki ayrı yönü olduğunu düşünüyorum, bunlardan birincisi tabi ki Jim’in ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğu noktası. Bir oyuncunun karaktere girip çıkmaması gayet mümkün ve çok da tuhaf değil ancak girdiği karakterin yakınlarının onunla vakit geçirmek istemeleri gerçekten ilginç. Özellikle Andy’nin gerçek babası sette sürekli onunla takılmış ve onu bazen Andy sandığını da itiraf etmiş. Diğer yandan bu durum setteki diğer oyuncuların kamera arkasında da karakterlerinde kalmalarını sağlamış ki bununla ilgili hayli ilginç görüntüler mevcut. 

Tüm bu etki onun ne kadar yetenekli ve kendini adamış olduğunu gösteriyor. Onun üzerinden de “gerçek” oyunculuğun ne kadar zor bir iş olduğu gözler önüne seriliyor aslında. Buradan da belgeselin ikinci yönü ortaya çıkıyor; Oyuncu uzun süreli rollere girip çıktığı zaman kendi kişiliği bundan nasıl etkilenir ve hayata bakışı nasıl değişir?

Jim, girdiği rolde tamamıyla Andy olmuş ve kendi kişiliğini ikinci plana atmış fakat bunun doğuracağı sonuçları hiç hesaba katmamış. Uzun bir süre Andy olduktan sonra kendi kişiliğini unutmuş ve onu da başka bir rol gibi görmüş. Bu noktada sesli olarak söylenmese de belgesel, sizi siz yapan tüm eklentileri çıkardığınızda kim olduğunuz sorusunu öne çıkarıyor. Sonuçta karakter değişebilir ve zaten en başta da çevresel sınırlamalar ile oluşturulur.

Bana kalırsa kendini tanımlayan tüm yapıları geride bırakarak biraz kafayı sıyıran biraz da kendini arayan bu adamın belgeseline bir göz atmalısınız. Zaten kendinizi bulmak için önce onu bırakmanız gerekmez mi? Benim puanım belgesel olarak 8. (Ancak sizin bulacağınız anlamlar ya da sorular bu puanın dışında.)

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: