İŞTE İNSAN

Kafası sorularla dolu, problemli bir genç olan Karl Glogauer, İsa Peygamber’in son aylarına tanıklık etmek için zaman makinesiyle 1970 yılından M.S. 29 yılına yolculuk eder. Bu yolculuğun henüz başında Vaftizci Yahya ile karşılaşan Karl’ın, kutsal topraklardaki İsa arayışı başlar. Ancak bir anlamda kendi ruhsal çöküntüsünün de ilacını vereceğini düşündüğü bu arayış, oldukça farklı bir yöne evrilir. Tarihsel gerçekliğin tehlikeye girdiği fikrine kapılması ise onun dönüm noktası olur ve bu da asıl büyük gerçeğin yolunu açar.

Uzun bir düşünme sürecinin ardından sonunda bu sitede kitap tavsiyeleri de yazmaya karar verdim. Sıklığı ya da kalitesi nasıl olur bilemem fakat beni gerçekten etkileyen kitapları burada kesinlikle yazacağım ve bunların sayısını artıracağım.

Bu kategorinin ilk yazısında tavsiye edeceğim kitap, yakın zamanda okuduğum bir bilim kurgu klasiği olan İşte İnsan. Michael Moorcock tarafından yazılan ve aynı zamanda Nebula Ödülü de alan romanın konusu yukarıda bahsettiğim gibi genel olarak İsa’yı merak edip onu aramaya koyulan bir zaman yolcusunun macerası. Ancak bu macera her ne kadar bilim kurgu olarak etiketlenmiş olsa da aslında kitap boyunca bu kategoriyi karşılayan neredeyse tek öge zaman makinesi. Bunun dışında kitap için tam bir tarihi roman diyebilirim. Fakat bu tarihi öykünün beni asıl etkileyen kısmı, derin sorgulamalar eşliğinde gelen sağlam bir Jung psikolojisi.

Kitap boyunca din ve bilim arasındaki ilişki oldukça tatmin edici bir şekilde sorgulanıyor. Bu sorgulamada ise temel olarak inancın gerekliliği üzerinde durulurken kişinin psikolojik gelişimine olan (iyi ya da kötü) etkilerine vurgu yapılıyor. Bu noktalarda ise temeli Freud’a dayanan cinsellik teması, Jung üzerinden aktarılıyor. Kitabın belki de en vurucu olan kısımları da bilinçaltına yerleşmiş cinselliğin din ile çarpıştığı sorgulamaları. Daha fazla detaya girmiyorum çünkü bitirdiğinizde zaten bunları araştırmak isteyeceksiniz.

Diğer yandan Jung psikolojisindeki arketip kavramı ile Mesih kompleksi de burada dikkat edilmesi gereken öğeler arasında. Yalnızlık teması ise tüm bunlara sağlam bir zemin yaratırken aynı zamanda sorgulamak ya da teslim olmak ikiliğine de kapı açıyor. Yani kısacası kitap içinde pek çok sorgulama ve alt metin mevcut fakat bunları yakalamak size kalıyor. Çünkü tüm bunlar metindeki diyaloglarda bulunan ironilere ve kapalı göndermelere dayanıyor.

Bunların yanında oldukça yumuşak başlayan kitabın, giderek ağırlaşan bir yapısı var. Ancak baştan sona oldukça kolay bir şekilde okunduğunu da söyleyebilirim. Özellikle Karl’ın geçmişi ve şu anı arasında sürekli geçişlerin olmasına ve iki koldan ilerlemesine rağmen herhangi bir kafa karışıklığı yaratmaması, benden ayrıca bir kanaat notu aldı. İncil’den sürekli alıntıların olması ise kurguya harika bir katkı yapmış ve etkileyiciliğini arttırmış.

Sonuç olarak İşte İnsan, gerçekten de insanın kendine dair sorgulamasını usulca işleyen fakat bunu tabuları yıkarak yapan bilim kurgusal ve tarihsel bir roman. Mutlaka bir göz atın.

*Kitaplara puan vermeyeceğim çünkü her kitap okuyan kişinin hayal gücü kadar etkileyicidir ve hayal gücü kesinlikle puanlandırılamaz.

⇓Künye⇓

Kitap Adı : İşte İnsan

Kitabın Orijinal Adı : Behold The Man

Yazar : Michael Moorcock

Çevirmen : Barış Tanyeri

Editör : Ömer Ezer

Tür : Bilim kurgu

Sayfa Sayısı : 172

⇓Alıntılar⇓

“İnsanlar ihtiyaç duyduğu zaman akla hayale gelmeyecek başlangıçlara sahip büyük bir din yaratabilirler.” (Sy.74)

“Bilgi korkuyu yok eder. Korku olmadan din hayatta kalamaz.” (Sy.73)

“Düşüncelerine korku şekil veriyor. Bir ruh ya da hayatın anlamını bile aramıyorsun. Senin aradığın şey rahatlık.” (Sy.106)

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: