ANT-MAN AND THE WASP

Yenilmezler’in savaşında yer alması nedeniyle hapis cezasına çarptırılan Scott Lang, bu cezanın bir kısmını çekmiş ve geri kalanını da ev hapsine çevirmiştir. Bu süre zarfında evden çıkmadan işlerini yoluna koymaya çabalarken bir yandan da iyi bir baba olmaya çalışmaktadır. Ancak cezasının bitimine 3 gün kalmışken Hope ve Hank Pym oldukça önemli bir konuda onun yardımını isterler. Scott kostümünü tekrar giyerek onlara yardım etmeye karar verir ve belki de tüm Marvel evrenini etkileyecek sonuçları olan macera başlar.

İlk filme göre eğlencesini ve kalitesini bir tık da olsa yukarı çıkarmayı başarabilen yapım, orta karar bir Marvel eğlencesi sunuyor diyebilirim. Fakat dikkatli bakıldığında bunun da bir sebebi olduğu görülebiliyor. Film, karakterleri, konusu ve mizah anlayışı ile baş yapıt olmasa da kaliteli bir 2 saat geçirmenizi sağlıyor. Ancak tüm bunlara değinmeden önce son cümlede de belirttiğim gibi öneminin iyi anlaşılması gerek. Zira sonraki Avengers filminde oldukça kilit bir pozisyonda olacağı neredeyse kesin.

Infinity War ardından gelen film onun ağır atmosferine karşı bir yumuşatma olarak görülebilir, öyle de zaten. Ancak senaryodaki küçük ipuçları gelecek film için sağlam bir temel oluşturuyor. Zaman açısından Infinity ile aynı anda geçiyor ve ek sahnede aynı finale bağlanıyor. Spoiler vermeyeceğim tabi ki fakat bu ek sahneyi ve filmin kuantum boyutu ile olan kısımlarını dikkatli izlemenizi öneririm. Başka bir boyuta geçiş ve bir zaman yolculuğu ihtmali, Ant-Man’ın Captain Marvel hikayesi ile Doctor Strange’nin her şeyi kurtarabilecek planını harika şekilde bağlayabilir. Ancak benim de merakla beklediğim bu bağlantı için biraz daha beklememiz gerekiyor. Şimdi azıcık da filme değinelim.

Evet önceki filme göre kendisini biraz geliştirmiş ancak yine de mizahın ön planda olduğu bir yapım olmaktan uzaklaşamamış. Bu kötü bir şey değil ancak çizgi romanlardaki Ant-Man imajını bilenler için biraz sönük kalıyor. Gerçi gelecek yıl kilit karakter olarak bunu değiştirme imkanı var ancak şimdilik oldukça geri planda işlendiği bir gerçek. Buna rağmen tek başına değerlendirildiğinde ortalamanın üzerine rahatlıkla çıkabilecek bir film olduğunu söyleyebilirim. 

Oyunculuklara geldiğimizde zaten sağlam bir kadrosu olduğu hemen göze çarpıyor. Bu kadronun tepesinde duran Paul Rudd ise bu rolde adeta kendini bulmuş. Zaten oyuncu seçimlerinde Marvel’in ayakta alkışlanması gerektiğini herkes kabul etmeli. Genç ve güzel görünüşlü yeteneksizlerin yerine yaşlı da olsa en kalitelileri seçmeleri, verdikleri en iyi karar diyebilirim (Bakınız Paul Rudd-49, Evangeline Lilly-39).

Kurgusu ise pek şaşırtıcı bir yol izlemiyor ancak yine de kendine çekmeyi başarıyor. Tam kötü olmayan bir kötü karakter kullanan film, İnfinity sonrası resmen hava yastığı gibi geliyor. Yani bu filmde aksiyon olsa da yapım bize biraz rahatlayıp eğlenmeyi unutmayın diyor. Dolayısıyla filmi bu beklenti ile izlemeniz daha iyi olacaktır. Ancak bir de diğer taraftan bakmayı unutmayın. 

Filmin çok fazla şeyi bir araya getirmeye çalışırken bir de yeni Avengers’in yolunu açtığını düşününce aslında oldukça önemli konumda olduğunu fark ediyorsunuz. Buna rağmen eğlenceli ve hafif olması ise aslında zor olanı başardıklarını gösteriyor. Yani kısacası bu film az materyal ile dev bir yapım olmaya çalışmıyor, tam aksine dağ gibi malzemesine ve yüküne rağmen basit kalmaya çalışıyor. İzlerken bunu da göz önünde bulundurun. Düz bir bakış açısıyla belki 8 puan olabilir ancak yukarıda değindiklerimi de hesaba katarsam, en azından altından kalktığı yük için benim puanım 8-8,5 arası bir yerde. Karasız kaldım. 🙂

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: