PEAKY BLINDERS

İngiltere, I. Dünya Savaşı’ndan henüz yeni çıkmıştır ve halk kendini toparlamakta güçlük çekmektedir. Bu karmaşık ortam, çeşitli gangster çetelerinin güç kazanmasında da etkili olmaktadır. Güç kazanan bu çetelerden biri olan Peaky Blinders, polisi dahi rüşvet ile kendine bağlamayı başaran oldukça tehlikeli bir gruptur. Büyük bir kısmı Shelby ailesinden olan çetenin temel işi at yarışı bahisleri olsa da, soygun dahil pek çok alanda kazanç sağlamaktadırlar. Ancak yanlış giden bir soygunda devlete ait silahların ellerine geçmesiyle şehre yeni bir müfettiş gelir ve işler karışmaya başlar.

Açıklamadan da anlaşıldığı gibi bir dönem dizisi Peaky Blinders. Fakat bu alanın belki de en iyisi denebilecek derecede kaliteli bir yapım olduğunu söylemeliyim. En azından ilk beşte olacağından eminim. Onu bu kadar başarılı yapan şeyler ise başarılı atmosferi, detaylı arka planı ve harika oyuncu kadrosu. Tüm bunlara biraz daha detaylı bir biçimde değineceğim. 

Öncelikle dizinin atmosferinin gerçekten kaliteli bir elden çıktığı açıkça görülüyor. Genelde mat renklerin hakim olduğu seride ateşin ve kırmızının kullanımı ile tansiyonun yükseldiği sahneler oldukça etkili. Ayrıca izledikleri bu yol dönemin psikolojisini de bir açıdan yansıtıyor. Dikkatli incelendiğinde savaş sonrası dönemin umutsuz havasını bu mat renkler ile yakaladığını, halkın ve özellikle işçilerin öfkelerini ise ateş unsuru ile yansıttığı görülebilir. Bilinçli yapıldığı oldukça bariz olan bu işleniş, diziye has bir atmosfer ortaya çıkarmış. Şiddet olgusu ise dönemin umutsuzluğuna karşı öfkenin bir yansıması olarak zekice yerleştirilmiş.

Dönemin atmosferinin yansıtmanın yanında tarihi detaylara da oldukça yer veriliyor. Kuzey İrlanda ile olan sorunlar ve işçilerin komünist eylemleri ilk sezonda ustaca işlenmiş. Daha sonra da ülkenin çeşitli siyasi hareketleri arka planda verilirken Rus ihtilaline varan geniş bir tarihi arka plan da seyirciye sunuluyor. Buradaki ilişkiler tabi ki kurmaca, fakat Peaky Blinders çetesinin gerçekten var olduğu ve bu işlere bulaştığı bilinen gerçekler. Dolayısıyla bu unsurlar diziye tam dozunda bir gerçekçilik sağlıyor diyebilirim. Merak edenler tarih araştırmasını yapabilirler, benim oldukça ilgimi çekti. 🙂

Arka planın bu kadar iyi olmasının yanında her sezonun ilk bölümlerinde göze çarpan bir yavaşlık olduğunu da belirtmeliyim. Yani bazı yerlerde sıkılma ihtimaliniz var bunu itiraf ediyorum fakat bu yavaşlığın sebebi de karakterlerin ve olayların kurulması. Bu yüzden karakter derinliği ve kurgu ile bu yavaşlığı telafi ettiğini söyleyebilirim. Müzikleri ise bir dönem dizisi olmasına rağmen günümüzden seçilmiş. Nick Cave ağırlıklı seçkisi ve o tarzdaki çeşitli müzikleri ile riskli bir hamle yapan seri, bunu çok iyi kullanarak dinamik bir hava yakalamış. İlk bölümden itibaren bunu siz de fark edeceksiniz.

tumblr_static_xd735tjxg2ogwwkosgs8c0c0

Son olarak dizinin oyuncu kadrosu gerçekten harika. Özellikle baş rolü oynayan Cillian Murphy, ödüllük bir performans sergiliyor ve sürekli de kendini geliştiriyor. Diğer devamlı oyuncuların performanslarının da tatmin edici olduğunu garanti ediyorum. Diğer yandan sezonluk takılan konuk oyuncular da özellikle dikkat çekiyor. İlk sezonda müfettiş olarak gelen Sam Neill ve ikinci sezonda son derece ilginç bir karakteri oynayan Tom Hardy bunlardan sadece ikisi. İlerleyen sezonlarda bu isimler giderek çoğalıyor. 

Kısacası  Peaky Blinders bulunduğu dönemi sağlam bir tarihi arka planla işliyor ve oyunculukları ile hayran bırakıyor. Bazı ufak tefek eksikliklerden yarım puan kırıyorum sadece. Benim puanım 9,5.

giphy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: