VINLAND SAGA

İskandinav halklarının Britanya ile karışmaya başladığı bir dönemde Vikingler’in acımasız ve mücadele dolu yaşamlarının arasında, her şeyi ile intikam arayan bir çocuk; Thorfinn. Soğuk ve öfke dolu bakışları ile intikam arayışının gözünü kör ettiği bu çocuk bir anda kendini, tarihi etkileyecek büyük bir maceranın ortasında bulur. Saksonlar, Danimarkalılar, Vikingler ve diğer pek çok halk Avrupa’nın kaderini belirleyecek savaşlar verdiği sırada Thorfinn, ona göre zoraki yoldaşları ile birlikte tarihi değiştirirken geçmişin sırları gün yüzüne çıkacak ve macera bambaşka bir yere yönelecektir; Vinland!

Gün geçtikçe popüler hale gelen viking hikayeleri her alanda kendini göstermeye devam ederken manga dünyasında da bir efsanenin doğuşuna kaynaklık etmiştir. Hala devam etmekte olan Vinland Saga, ilk yayınlanmaya başladığı tarihten beri son derece ilgi çekti ve çekmeye devam ediyor. Hikaye örgüsü bana göre gerçekten başarılı olan manga esas başarısını tarihi dokusu ile sağlıyor.

Tarihi karakter ve olaylara yer verse de kurgu üzerinden giden manga, destan ve gerçek arasındaki dengeyi harika biçimde kuruyor. Bu yönü ile Kingdom ve Berserk gibi kabul görmüş efsanelerin arasında da kendine yer buluyor. Ancak tarih kısmından daha iyi zevk alabilmeniz için bazı bilgilere sahip olmanız da faydalı olabilir. Örneğin Vinland denen yer Kolomb’dan 500 yıl önce Vikingler’in keşfettiği Amerika’ya verdikleri isimdir. Orijinal “Vinland Sagaları’nda” bunun hikayesi ve başka maceraları bulunabilirsiniz. Eğer ilginizi çektiyse kitap halinde pek çok kitapçıda mevcut, yani bulup okuyabilirsiniz.

Dengeli hikayesinin altında ise son derece sert bir yaşamın gerçekçi bir resmini çiziyor. Gerçekçi kelimesini buraya laf olsun diye koymadığımı belirtmek istiyorum. Savaşın ve insanların vahşi yönünü her fırsatta göstermeye çalışıyor. İnsanların bu sert yaşam tarzına sağladıkları uyumu bana göre etkili biçimde yansıtırken, bazen duyarsızlıklarına bazen de merhametlerine odaklanarak  savunma mekanizmalarının arasından sıyrılan insanlığı betimlenmesi manganın beni en çok etkileyen yanı.

Çizimlerine gelecek olursam, savaş sahnelerinin geniş çaplı görünümlerin gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Karakterlerde ise duygu yansıtma açısından dikkate değer bir inceliğe sahip. Bunların yanında gözü neredeyse hiç yormadığı için keyifle ve kolayca okunabiliyor. Bazı savaş sahnelerinde işler biraz karışabiliyor fakat bu da gözardı edilebilir miktarda. 

Kısacası Vinland Saga, efsane ve gerçeğin denge noktasında geçen bir macerayı başarılı bir tarihi dokuda sunuyor. Okuması kolay ve zevkli olan bu mangayı kesinlikle tavsiye ediyorum.  Puanım 9.

logo_vinland-saga

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: