AGGRETSUKO

Hayalini kurduğu şirketin muhasebe bölümünde çalışan kırmızı panda Retsuko, 25 yaşındadır ve öz güveni de oldukça düşüktür. Onun hikayesi iş hayatında kadın olmanın tüm zorluklarını yaşarken modern köleliği de açıkça göstermektedir. Cinsiyetçi patronu ve çıkarcı iş arkadaşları hayatını giderek zorlaştırırken sosyal hayatı neredeyse kaybolmuş durumdadır. Ancak modern dünyanın ve iş hayatının tüm bu boğuculuğu karşısında Retsuko’nun stres atmak için oldukça faydalı bir yöntemi vardır: death metal karaoke!

Bu yılın animeleri ve dizileri arasında kaybolmuş olsa da bence kesinlikle dikkate değer bir yapım Aggretsuko. Bunun nedeni ise kadınlar başta olmak üzere neredeyse hepimizin günlük hayatta karşılaştığı zorlukları, komik olduğu kadar vurucu bir şekilde anlatması. Yukarıda da bahsettiğim gibi artık iş hayatının modern köleliğe dönüştüğünü harika biçimde yansıtan anime insanların duygularına ve başa çıkma yollarına üzerinde durulması gereken açılardan bakıyor.

00-story-aggretsuko

Neredeyse her karakterin ayrı bir hayvan ile anlatılması güzel ve ilgi çekici olmasını sağlıyor. Fakat bunun dikkat edilmesi gereken bir de alt metni var; tüm karakterlerin hayvan formları, kişiliklerine ve kamusal mekandaki yansımalarına göre yaratılmış. Şovenist, cinsiyetçi patronun domuz olması ve çenesi açık dedikoducu çalışanın su aygırı üzerinden anlatılması bunun en bariz örneklerinden. Kalanlarını da dikkatli izlerseniz kolayca yakalayabilirsiniz. Bu yönü ile animenin şirket içi köleliği ve iş hayatını yansıtma yöntemi modern bir “Hayvan Çiftliği” metaforu olduğu söylenebilir. Sergilediği bu metafor da bana göre yapımın neden izlenmesi gerektiğinin bir cevabı.

Zorlukların yanında başa çıkma yollarını ve iş hayatında hayatta kalma taktiklerini de başarıyla aktardığını söylemeliyim. Retsuko’nun death metal söylemesi serinin komedisini sırtlanmış olsa da, günlük hayatta bastırmak zorunda kaldığı öfkesinin dışa vurumu olduğu açıkça belli oluyor. Bu noktada yine durup düşünülmesi gereken bir problemin altını çiziyor; stres. Hepimizin stresle başa çıkma yöntemleri Retsuko’da olduğu gibi oldukça farklı olabilir ancak temelde herkes sadece biraz nefes almak istiyor. Serinin farklı bir versiyonu olsa da 15’er dakikalık 10 bölümden oluşan Netflix sunumu, bu nefes aldığınız küçük araları az da olsa renklendirebilir.

Kısacası Aggretsuko, şirket içi köleliği, cinsiyetçiliği ve modern yaşamın stresini hayvanlar üzerinden anlatan eleştirel bir Hayvan Çiftliği parodisi. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Puanım 8.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: