AVENGERS: INFINITY WAR

Fikir ayrılıkları ve çatışmaların ardından bir anlamda dağılmış olan Avengers ekibi, kendi yollarında kahramanlık yapmaya devam etmektedir. Hulk ve Thor ise son Asgard macerasının ardından halk için yeni bir yer aramaktadırlar. Bu esnada sonsuzluk taşlarının peşinde olan Thanos ile karşılaşırlar ve sert bir şekilde yenilirler. Ardından Thor ile yolları kesişen Galaksinin Koruyucuları da hikayeye dahil olur ve tüm Marvel kahramanları Thanos’a engel olmak için evrenin dört bir yanında mücadele etmeye başlarlar.

Evrendeki canlıların yarısını tek parmak şıklatması ile yok etmesinin önünde ise artık sadece bu kahramanlar vardır. 10 yıllık Marvel serüveni son derece farklı ve karanlık bir evreye geçmek üzeredir…

 

 

Evet dile kolay tam 10 yıllık bir emek… 2008’den beri yapılan tüm Marvel filmleri, tüm kurgular ve karşılaşmalar bu Sonsuzluk Savaşı ile zirveye çıkıyor. Bu film ile tüm evren birleşiyor ve belki de ikinci bölüm ile bir anlamda sona eriyor. Bunu şuan bilemiyoruz fakat evrenin karanlık bir dönemden geçeceği ve değişeceği bir gerçek.

Öncelikle bu noktaya kadar olan hikayeyi anlamanız için mutlaka diğer tüm yapımları izlemelisiniz. Bu neymiş diyerek bu filmi izlerseniz benim aldığım zevkin yarısını bile almanız zor, o yüzden bu uyarıyı yapma gereği duyuyorum. Peki ne izlemem lazım derseniz bu link size tüm kronolojiyi sunacaktır. En azından bu listedeki filmleri kesinlikle izleyin. Eğer zaten konuya hakimseniz spoiler vermeden filme biraz değinmek istiyorum.

Marvel, tartışmasız bir şekilde ortak evren kurgusunu şuan en iyi yapan stüdyo. 10 yıl boyunca kıyısından köşesinden verilen detaylar ile tüm kurguyu birbirine bağlamayı başardılar ve 20’ye yakın filmi bu evrene sığdırdılar. Hal böyle olunca da birleşim filmi için beklentiler bir hayli yükseldi. Peki film beklentiyi karşılıyor mu? Diğer yapımları baz alarak söylüyorum ki evet bence karşılıyor.

 

 

Öncelikle herhangi bir karakter tanıtımı falan yok yani olaya direkt olarak giriyorlar ve bu hiçbir şekilde kafanızı karıştırmıyor. Karakterler ile olan önceki tecrübeler sayesinde de 10 dakika sürmeden sizi içine çekmeyi başarıyor. Zaten oyunca seçimleri nokta atışı iken bir de bunları bir araya getirmeleri bir dizi etkisi yaratıyor. Hatta uzun bir dizinin son sezonunu izlermiş gibi tüm karakterlerle yakınlık kurabiliyorsunuz. Bu duyguyu ilk defa sinemaya taşıdığı için Marvel ayrıca bir saygıyı da hak ediyor bence. 

Sizi kolayca kendine bağlayan film öncelikle görsel açıdan harika bir deneyim sunuyor diyebilirim. Belki IMAX etkisi bilemiyorum fakat bence görsel açıdan diğer filmleri geride bırakıyor. Müzikleri de Harry Potter ve Star Wars arası bir etki bırakıyor. Şarkı bazında göze çarpan sadece Galaksinin Koruyucuları girişi olsa da diğer arka plan müzikleri oldukça tatmin ediciydi. Fakat bunların yanında en önemli noktası ve bence en sağlam başarısı ise son derece geniş bir kadroyu ve hikayeyi bir bütünlük içinde anlatabilmesi. 

Filmdeki kahramanlar belli gruplar halinde olsa da farklı yerlerde savaşıyorlar ve değiştirdikleri mekanlar ise oldukça fazla. Yani kısaca en bariz ifade ile film boyunca sürekli sahne değişiyor. Süresi nispeten uzun olan filmlerde akıcılığı sağlamak yeterince zorken 10 yıllık maceranın yükünü dağıtmak kolay pek olmasa gerek. Fakat dediğim gibi filmin asıl başarısı da işte burada göze çarpıyor. 2 buçuk saat boyunca hiçbir kafa karışıklığı yaratmıyor ve takip kesinlikle zorlaşmıyor. Filmin son derece akıcı olduğundan emin olabilirsiniz, sizi zorlamayacak bu konuda garanti veriyorum.

 

 

Hikayeye gelirsek evet pek orijinal diyemem fakat zaten bir süper kahraman filminden orijinallik istemek de pek mantıklı değil. Bunun yanında atmosfer ve karakterler açısından yine de bir üst seviyeye çıktığını söyleyebilirim. Özellikle kahramanın kazandığı kötülerin bile ölmediği diğer klişelere karşın bu filmde dikkate değer sürprizler ve beklemediğiniz anda gerçekleşen olaylar bol miktarda var. Yani şöyle özetleyebilirim sanırım; çok orijinal olmayabilir fakat kesinlikle beklenmedik ve klişeden uzak.

Hikayesine fazla değinmeyerek kişisel yorumumu yaptığımın farkındayım fakat uzun süredir takip edip bekleyenler için spoiler verme riskini almak istemedim. Diğer filmler gibi bunu da kendi kategorisi içerisinde puanlıyorum. Zaten Lord of the Rings gibi kültler ile ya da herhangi bir Kubrick filmi ile bunu kıyaslamak pek mantıklı bir hareket değil. O yüzden belki de şimdiye kadarki en başarılı süper kahraman filmine kendi kategorisi içinde puanım 8 buçuktan 9.

 

⇓Fragman⇓

 

 

avengers-infinity-war---part-i-5aafec988087f

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: