THE YOUNG POPE

  Pius XIII, oldukça genç bir yaşta Papa olan ilk Amerikalı din adamıdır. Seçildiği günden itibaren etrafındaki herkesi ve tüm dünyayı şaşırtan kararlar almaya başlayan bu genç Papa bütün dikkatleri üzerine çeker. Kendisini medyaya göstermediği gibi Katolik dünyası için hayli sert değişiklikler yapar. Onun bu tavırları karşısında kilise ondan kurtulmak için planlar yapmaya başlar. Fakat bu o kadar kolay olmayacaktır çünkü o aynı zamanda mucizeler gerçekleştiren bir azizdir…

Sizin de fark edeceğiniz gibi son yıllarda sinema filmi tadında yapımlar televizyonda boy göstermeye başladı. Özellikle ünlü Hollywood yıldızlarının katılımı bu yapımların popüleritesini yükseltirken ekstra bir kalite de sağladı denilebilir. 5-10 bölüm arası çekilen bu kaliteli yapımlardan biri de Young Pope. Son derece ilginç bir konusu ve işlenişi olan dizi özellikle oyunculuk ve sanat yönetimi konularında gerçekten harika. 

Öncelikle dizinin estetiği ve sembolik dili beni gerçekten etkiledi. Bu başarının en büyük sebebi de yeni nesil Fellini olarak geçen yönetmen Sorrentino. Onun kendine has sanat kurgusu ve işleyiş yöntemi dizinin her anında kendini gösteriyor. Bilhassa sembollerin kullanımı bence dizinin en etkileyici yönünü oluşturuyor. Bunlara tabi ki değinmeyeceğim izlerken kendiniz keşfetmelisiniz. Fakat bunun oldukça kolay olacağından ve zevk vereceğinden emin olabilirsiniz. 

Yapımın diğer ilgi çekici kısımları ise anlatımdaki ikili yapısı ve aykırılığı. Bir yandan dini överken diğer yandan tanrının varlığını sorguluyor, bir anda onu yüceltirken ardından onunla dalga geçebiliyor. Doğal olarak da hikaye hem hüzünlü gidiyor hem de sesli güldürmeyi başarıyor. Bu güldürü de bazen o kadar ciddi bir şekilde yapılıyor ki aynı anda hayran oluyorsunuz. Diğer taraftan papanın karakteri derinlemesine işleniyor. Öyle ki bazen o 50 yaşındaki ilginç adam küçük bir çocuğa dönüşebiliyor.

Aykırılığına gelince, papanın tüm kişiliği bunun üzerinde yükseliyor diyebilirim. Sabah diyet kola içip, ofiste sigara tüttüren ya da kanguruyla muhabbet eden bir dini lider var karşımızda. Basketbol oynayan maç yapan rahibelerle Napoli aşığı bir ikinci adam da buna eklenebilir. Öte yandan bu aykırılık çerçevesinde Vatikan’ın iç yüzü de ilginç bir rahatlıkla aktarılıyor. Eşcinsellik, genç öğrencilerin tacizi, yasak aşklar ya da hükümet ilişkileri, ne ararsanız burada var. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi ikili yapısı bunu harika bir biçimde dengelemeyi başarıyor. 

Son olarak da oyunculukların harika olduğunu itiraf etmeliyim. Özellikle Jude Law kariyerinin en önemli rollerinde biri oynuyor. Tam popüleritesi düştü derken harika bir çıkış yapıyor ve seviye atlıyor adeta. Tabi onun yanında bir de Diane Keaton var ki gerçekten muazzam bir kadın, oyunculuğu gerçekten harika. Pek tanınmayan diğer karakterler de oldukça tatmin edici ayrıca. 

Kısacası anlatımıyla ve oyunculuğuyla kesinlikle izlenmesi geren bir yapım. Yer yer hüzünlendirecek bazen güldürecek son derece ilginç bir dizi. Mutlaka izleyin benim puanım 8,5-9 arası. 

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: