READY PLAYER ONE

OASIS, sadece bir sanal gerçeklik oyunu değil aynı zamanda dünya çapındaki milyonlarca insanın gerçek dünyadan kaçıp vakit geçirebildiği kocaman bir dünya. Ayrıca bu dünyanın yaratıcısı olan Halliday, oyunun çeşitli yerlerine 3 adet anahtar saklamıştır; bu anahtarların tamamını elde eden kişi paskalya yumurtasına ulaşacak ve oyunun kontrolüne dolayısıyla da onun servetine sahip olacaktır.Wade Watts da bu yumurta avındaki oyunculardan biridir ve gerçek dünyayla arası pek iyi değildir. Fakat yıllar geçmesine rağmen tek bir anahtar bile ortaya çıkmamıştır. Bu anahtarları verecek sırları yaratıcısının hayat hikayesinde arayan Wade sonunda bir ipucu bularak ilk anahtarı kazanır. Bununla beraber gerçek dünyayı da etkileyecek tehlikeli bir macera başlar.

 

Öncelikle bu filmi hakkıyla tanımlayabilmem için iki kısıma ayırmam gerekiyor; OASIS sanal gerçeklik dünyası ve gerçek dünya. OASIS görsellik ve efektler açısından oldukça tatmin edici olmuş diyebilirim. Karakterler gerçeğe yakınlaştırılmak yerine avatar şeklinde bırakılmış, bu da oyunun içinde olduğunuz hissini hiç kaybetmemenizi sağlıyor. Fakat tüm bu görsellik ve teknik detaylar sadece arka plan unsurları olarak kalıyor. OASIS’in asıl vurucu ve etkileyici kısmı; tam bir popüler kültürü deneyimi sunması.

Oyunun daha ilk kısımlarında baş karakterin yarış için bir DeLorean kullanması, diğer karakterin Akira motoru sahibi olması ve bölüm sonu canavarı olarak King Kong ile yüzleşmemiz filmin akışı hakkında oldukça sağlam bir ön izleme sunuyor. Film boyunca popüler kültürün her alanından bir teste tabi tutuluyorsunuz adeta. Her alanında diyorum çünkü sadece oyunlar ve bilim kurgu filmlerinden ibaret değil bu göndermeler; 80’ler müzikleri, animeler, ürkütücü bir Shining deneyimi ve daha fazlası sizi bekliyor. (Bu öğelerin en temel olanlarını yazının sonuna ekleyeceğim filmden önce göz atabilirsiniz)

i13474824905

80’ler müzikleri ve görsellik harika bir atari salonu nostaljisi yaratıyor adeta. Parlak renkler, ikonik karakterler ve Star Wars tarzı sahne geçişleri sizi filmin konusundan koparıp kendi yumurta avınıza çıkmaya itiyor. Bunun yanında geniş bir bilgi haznesi istemesi de bu avı zorlaştırıp daha eğlenceli hale getiriyor. Acaba sıradaki gönderme ne olacak ya da arka planda geçen karakterler kim derken filmden uzaklaşıp o dünyanın içine çekiliyorsunuz.Tam da burada bir uyarı yapmam gerektiğini hissediyorum. Film bilgisayar oyunu severlere hitap ediyor gibi gözükse de LoL oynayan ergenlere göre değil. Bee Gees, Shining, İron Giant ya da Alien göndermelerini anlamak için sağlam bir bilgi gerektiriyor. Ancak bunlara sahipseniz ya da 80’leri çocuk olarak yaşadıysanız bu yapımdan tam olarak zevk alabilirsiniz.

 

En baştaki ayrıma geri dönersek bu büyülü dünyanın yanında bir de gerçeklik var. Filmin bana göre en zayıf yanı da işte bu gerçeklik. Spielberg sanal kısma o kadar yüklenmiş ki gerçek dünya için sağlam bir kurgu çıkaramamış ya da kasıtlı olarak çıkarmamış, bilemeyiz. Fakat oyundaki karakterlerin, diğer oyuncuların gerçek yaşamlarını ve motivasyonlarını yansıtamadığı bir gerçek. Sonuçta şeytani bir şirket, ölen insanlar ve umutsuz bir toplum var bu geleceğin dünyasında. Oyundaki itici gücün bu karamsar gerçeklik olduğu son derece açıkken bu temelin sağlam işlenmemesi bana göre büyük bir kayıp. Oyunculuklar ve karakterlerin derinliği de yeterince tatmin etmiyor hatta tv’de pazar sabahı çıkan filmler kalitesinde ilerliyor. Kısacası hakkı verilmemiş gerçeklik sanal dünyanın başarısını aşağı çekiyor.

tumblr_p0s0thiwcz1snpm91o2_500

Toparlayacak olursam; eğer benim gibi bir popüler kültür manyağı iseniz, kendinizi bir geek olarak tanımlıyorsanız bu filmden kesinlikle zevk alacağınızı garanti ediyorum. Filmin bu kısmı 9 puanı zorlasa da, gerçekliği pek “gerçekçi” gelmiyor ve 7 seviyesinde kalıyor. Normalde bu ortalamadan 8 verirdim fakat 80’lerin harika müzikleriyle tüm o göndermeleri çözerken gerçekten güzel vakit geçirdim. Bu yüzden benim puanım 8,5. Bence izlemeden geçmeyin hatta kitabını okuyun, vakit ayıramamıştım fakat ben de en kısa zamanda okuyacağım.

* Filmdeki bazı popüler kültür öğeleri; Star Wars, King Kong, Back to the Future, Akira, Lord of the Rings, The Iron Giant, Gundam, Chucky, Street Fighter, Battleborn, Bee Gees, Michael Jackson, The Shining, Alien, Dune, D&D, Atari 2600-Adventure, Swort Art Online, Mortal Kombat, Superman, Indiana Jones… Tam liste isterseniz ⇒ https://www.shmoop.com/ready-player-one/allusions.html

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: