COCO

12 yaşındaki Miguel’in hayali tıpkı kahramanı Ernesto de la Cruz gibi dünyaca ünlü bir müzisyen olmaktır. Fakat önünde oldukça büyük bir engel vardır; çok eskiden yaşanmış bir olay yüzünden ailesi kuşaklardır müzikten nefret etmektedir. Yine de hayallerinden gitmek isteyen Miguel’in gitarı ailesi tarafından kırılınca o da son çare olarak de la Cruz’un mezarından gitarını ödünç alarak bir yarışmaya katılmaya karar verir. Gitarı çalmaya başladığı anda kendini ölüler dünyasında bulması ile başı daha da büyük bir derde girer. Miguel gün doğumuna kadar oradan geri dönmeye çalışırken, macerası boyunca aile geçmişinin tüm sırlarını da öğrenecektir.  

Oscar töreninden 2 ödülle ayrılan Coco, yılın en iyi animasyonu olduğunu herkese kanıtladı. Diğer filmler de oldukça iyiydi fakat benim için de gerçekten en iyisi oydu. Özellikle Meksika kültürünün önemli bir parçası olan Ölüler Günü üzerinden yaratılan senaryosu gerçekten orijinal bir dokunuş. Diğer yandan müzikle olan ilişkisi de yapımın en ilgi çekici ve başarılı yönü olmuş. Görsellik açısından ise sadece Pixar kalitesi diyorum ve spoiler vermeden biraz daha detaya inmek istiyorum. 

Öncelikle filmin, Meksika temelinde Latin Amerika kültürünü harika bir şekilde yansıttığını söylemeliyim. Evler, insanlar ve hatta hayvanlar bile oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmış. Müziğin halk için ne ifade ettiğini de sade ama etkili bir şekilde göstermeyi başarmış. Ayrıca dil kullanımına da ayrıca önem verilmiş. Size tavsiyem filmi altyazılı izlemeniz yönünde çünkü temelde İngilizce olsa da aksan ve İspanyolca’nın etkisi gerçekten sizi oranın atmosferine çekiyor. Özellikle temel kelimelerin ve deyimlerin kullanımında harika bir denge yakalanmış.

Müziğin kullanımı ise atmosferin harika bir tamamlayıcısı olmuş. Hem kültürü yansıtmakta katkı sağlarken hem de müziğin halk için ne ifade ettiğini göstermeye çalışmış Coco. Yeri gelmişken “Remember Me” adlı şarkısı ile oscar aldığını da belirtmek gerek. 

Tüm bu detaylı atmosferin altında aslında oldukça sade ve temel bir konuyu işliyor film; aile. Sadece çekirdek aile ile ya da yaşayan akrabalarla da sınırlı kalmıyor üstelik. Onun mesajı tüm atalarımızın hatırlanması ve onların hatıralarının devam ettirilmesi etrafında şekilleniyor. Farklı türden ailelere de yer vermeye çalışan yapım bize anında çözeceğimiz klişe bir sır verip daha sonra ters köşe yaparak senaryosunun da kalitesini gösteriyor. Bunu tabi ki söylemeyeceğim, fakat yüksek ihtimalle tahmin ettiğinizin tersi yönde ilerleyeceğini söyleyebilirim. 

5a1d4f924ac6b00ff574e2d6

Genel olarak görselliği ve müzikleri ile küçüklerin ilgisini çeken film yukarıda bahsettiğim aile kavramına olan bakışıyla da yetişkinleri yakalamayı başarıyor. Sadece bununla da kalmayıp duygusallaşmanıza da sebep olabilir. Neden gözlerim doldu ki cümlesini kurabilirsiniz benden söylemesi. Ayrıca Frida gibi sağlam göndermeleri de oldukça tatmin edici.

Kısacası Coco, her yaştan izleyici için anlatacak şeyleri olan müzikle harmanlanmış sıcak bir aile animasyonu. Mutlaka bir buçuk saatinizi ayırıp ailenizle izleyin. Benim puanım 8,5-9 arası.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: