ANNIHILATION

Eşinin göreve gidişinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen ondan haber alamayan Lena, ondan neredeyse ümidi kesmişken Kane bir gün eve geri döner. Kafası karışık gözüken ve tuhaf davranan Kane, birden kriz geçirmeye başlar. Ambulans ile hastaneye giderlerken devletin özel bir timi yollarını keser ve onları gizli bir üsse götürürler. Lena burada gerçeği öğrenmeye başlar; sebebi bilinmeyen bir olay sonucunda güney sahilindeki deniz fenerinin çevresinde gizemli bir enerji alanı oluşmuştur. Giderek genişleyen ve içindeki tüm canlıları etkileyen bu alana X Bölgesi adı verilir ve keşif gezileri yapılır. Kimsenin geri dönemediği bu görevlerden sadece Kane geri gelebilmiştir fakat onun da durumu iyi değildir. Bunun üzerine Lena, son keşif için gönüllü olur ve diğer 4 kadın ile birlikte bölgenin sırrını keşfetmek için yola çıkar…

Netflix son yıllarda dizi sektöründe ortaya çıkardığı harika yapımlarıyla neredeyse zirveyi ele geçirdi. Fakat buna karşın filmleri hiçbir zaman aynı başarıyı gösteremedi. Annihilation ise oldukça değişik eleştiriler ve beğeniler alsa da bana göre bu kötü gidişe dur diyerek iyi bir Netflix filminin mümkün olabileceğini gösterdi. Evet yine zayıf yönleri var fakat filmin tamamına ve anlatılmak istenene bakıldığında bence gayet kaliteli bir yapım ortaya çıkmış diyebilirim. Şimdi filmin detayına girelim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu yapım uzun süredir tam olarak göremediğimiz tür filmlerinden biri ve bu açıdan da oldukça doyurucu. Bunun en büyük sebebi de her öğenin tam dozunda kullanılması. Bir bilim kurgu-gerilim filminde olması gereken her şeyi sunan yapım aslında bundan daha da önemli bir şey yapıyor ve olmaması gerekenleri de dışarıda bırakıyor. 

Burada demek istediğim şey şu; film, ne karaktere dram ağırlıklı bir arka plan yüklüyor ne bilimselliği abartıyor ne de felsefi anlam yüklemek için derin konuşmalar ekliyor. Tüm bunları en alt düzeyde tutarak, hatta diğer karakterleri de asgari olarak tanıtarak asıl amacına ulaşmaya çalışıyor; bilinmezlik duygusu. 

Bu bilinmezlik duygusu baştan sona kendini hissettirirken, tamamen yabancı ve güvenilmez olan çevre de bu duygunun yol açtığı gerilimi besliyor. Aşina olan her şeyin yok olması ve birbiriyle karışması bu gerilimin psikolojik temelini de az çok yansıtıyor. Yani film uzaktan bir Jules Verne macerası gibi dursa da aslında sağlam bir Lovecraft gerilimine daha yakın. Hal böyle olunca da bana göre yönetmen, gerçekten ziyade ona olan gizemli yolculuğun daha önemli olduğunu vurgulamak istemiş ve bunu da başarmış.

Yolculuk boyunca Lena hakkında verilen az miktarda bilgi, onunla özdeşim kurmamızı kolaylaştırıyor ve bilinmezliğe olan korkusunu paylaşmamızı sağlıyor. Yani karakter derinliği ya da olay örgüsü yönünden kötü eleştiri duyarsanız şunu unutmayın, bu tıpkı Dunkirk’de olduğu gibi bilinçli yapılan bir hamle. Annihilation, sıradan bilim kurgu filmlerinin aksine (ki bana göre çoğu bilim kurgu bile değil) şatafatlı final ve ağır sözler için yolculuğun etkileyiciliğinden vazgeçmiyor ve onu yüceltiyor. İşte tam da bu yüzden orijinal bir tür filmi sıfatını hak ediyor. Ayrıca bu filmi “biyolojik gerilim” olarak sınıflamak bana daha doğru geliyor.

giphy2

Son olarak görselliği biraz fazla beklentiye sokmuş sanırım çünkü beni yeteri kadar etkileyemedi. Ama yine de oldukça kaliteli olduğunu söylemeliyim. Son 20 dakikası ise yoruma oldukça açık bir şekilde işlenmiş ki farklı okumalarla çok değişik felsefi yerlere çıkabilirsiniz. Bu da bilinmezliği desteklemek için yapılmış olabilir ama biraz havada kalmış etkisi de yaratıyor. Fakat sonuçta tüm bunlar gözardı edilebilecek etkenler.

Kısacası bilinmez bir macera fikri hoşunuza gidiyorsa bu filmden kesinlikle zevk alacaksınız. Gerilimi ve orijinalliği de eklersek Netflix oldukça güzel bir yapım ortaya çıkarmış diyebilirim. Sadece seyirci kitlesini totalin dışında bıraktığı için eleştiri alabilir. Benim puanım 8,5.

*Kitap serisinden uyarlama olduğu hatırlatmak isterim, ben de en kısa zamanda okuyacağım.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: