DARK

“Geçmiş, gelecek ve şimdi arasındaki ayrım bir yanılsamadan ibarettir” 

(Albert Einstein)

Gözlerden uzak küçük bir kasaba olan Winden, 2 küçük çocuğun kaybolması ile karışmaya başlar. Kayıp çocuklar bulunamadığı gibi başka bir çocuğun cesedi de ormanda ortaya çıkar. Kasaba halkı korkuya kapılırken, oğlu kaybolan polis memuru Ulrich için bu olay giderek içinden çıkılamaz bir hal alır. Zira bu olaylar 33 yıl önce aynı şekilde yaşanmış ve kardeşi bulunamamıştır. 4 ailenin çevresinde gelişen ve uzun bir zamana yayılan bu gizemli hikaye aydınlanmaya başlarken zaman kavramı temel nokta haline gelecek. Çünkü önemli olan nerede ya da nasıl değil; “ne zaman”.

Tanım kısmı biraz karmaşık gelebilir ama sizi temin ederim ki dizi bundan daha karmaşık. Evet biraz göz korkutucu gibi duruyor fakat diziyi izlerken onu çözmenin verdiği zevk gerçekten harika. Ayrıca bilim kurgu, gizem ve gerilim etiketlerinin kesinlikle hakkını verdiğini de söylemeliyim. Westworld‘den bu yana izlediğim en güzel dizi büyük ihtimalle Dark. Şimdi biraz detayına girelim…

Dizinin temel öğesi; zaman. “Başlangıç sondur, son ise başlangıç” cümlesi her ne kadar klişe gibi dursa da dizi boyunca sürekli tekrar ediliyor ve bu temel öğeyi pekiştiriyor. Dizinin karmaşıklaşmaya başladığı kısım da tam olarak burada karşımıza çıkıyor. Genel olarak 3 farklı zaman diliminde gidip geldiği için kimin kim olduğu biraz bulanıklaşıyor. Ayrıca isimlerin Alman olması da bu takibi zorlaştıran etkenlerden birisi. (yeri gelmişken orijinal Almanca’dan izlemenizi tavsiye ederim)

İşte bu noktada bir uyarıda bulunmalıyım. İnternetten bunun araştırmasını kesinlikle yapmayın çünkü gerçekten acı verici bir spoiler yeme şansınız oldukça fazla. Bu yüzden yazının sonuna sürpriz bozmayacak bir şema ekleyeceğim. Size tavsiyem izlerken elinizin altında kağıt kalem bulundurun ve not alın. Bu şekilde hiçbir sürprizi bozmamış olursunuz. Zaten bana göre tek karmaşık kısmı da bu soy ağacı olayı. Bunu takip ederseniz zevk almanız kesinlikle kolay olur. Özellikle Lost hayranı olan kitlenin hoşuna gidecek küçük detaylara dikkat edip onları toplamak ise çözümden alacağınız zevki kesinlikle arttırıyor. 

Biraz daha derinine inersek illüzyon ve gizem tarihi ile yakın bir ilişki kurulduğunu da görebiliriz. Fakat bunu kendiniz araştırsanız daha iyi olur. Bunun yanında zaman yolculuğu tabi ki en etkileyici ve ilgi çekici kısmı olmuş. Birçok bilimsel teori ve içerik ise sizi sağlam bir araştırmaya itebilir. Yani işin bilimsel boyutu arada harcanmadığı gibi gizem unsuru da tam ayarında olmuş. Ayrıca fon müzikleri de tam bir gerilim filmi etkisi yaratıyor. Öyle ki yer yer gerçekten insanı geren rahatsız edici bir atmosfer oluşuyor. 

Tüm bu söylediklerimi bir araya getirirsem ortaya çıkan sonuç şu oluyor: içerdiği türlerin tam anlamıyla hakkını veren, her açıdan tam ayarında olan ve sizi sürekli devam etmeye iten harika bir gizem dizisi Dark. Soğan gibi katmanları açıldıkça sonunda cücük gibi kalmanız olası. 🙂 Hatta 2. sezonunun geleceği neredeyse kesin olan dizi öyle bir şekilde bitiyor ki, devamında Fringe ile kafa kafaya gelen bir efsane olabilir (bunu da her dizi için söylemem). Benim puanım şimdilik 9,5.

⇓Fragman⇓

*En sade haliyle karakterler…

(Geçmişteki hallerini takip etmek size kalıyor)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: