LADY BIRD

Christine McPherson ya da kendisine verdiği isimle Lady Bird, okulu ve ailesi ile problemler yaşayan normal bir genç kızdır. Eşinin işsiz kalmasının ardından evi tek başına idare etmeye çalışan annesi ile sürekli tartışsa da aralarında sıkı bir bağ vardır ve en çok da ona benzemektedir. Aralarında giderek artan gerilim bir takım sorunlara yol açmaya başlarken Christine de üniversite için gizlice New York’daki okullara başvuru yapar. Onun bu kaçma isteği, sonrasında ailesi ile olan bağlarını tekrar düşünmesini sağlayacaktır. 

Evet tanıtım kısmı biraz basit duruyor fakat ne kadar toplamaya çalışsam da hikaye gerçekten çok yalın. Zaten filmin ve yönetmenin en dikkat çeken yönü de bu sadelik. Standart ergen hikayelerindeki ağlatan aile içi dramlara ve duygu sömürüsüne varan hikayelere karşın bu film insana nefes alma imkanı sağlarken, nispeten mutlu bir nostalji havası yaratıyor. Öyle ki film yer yer dram olsa da hayatın olmazsa olmazı komediyi de bolca görüyoruz.

İzleyenlerin bu şekilde tansiyonunu dengeleyen ve bir tebessümle bırakan filmin başarısının kaynağı bence oldukça basit; hepimizin yaşadıklarını anlatırken düşünecek boşluklar bırakması. Film temelde gençlik sancılarının altını çizmeden kendisine bir yaşam alanı, bir gelecek yaratmaya çalışan gençleri göstermeye çalışıyor. Sakin akışı içerisinde de hepimizin tecrübe ettiği gelecek korkusu hissini hatırlatarak sağlam bir empati kuruyor. 

Filmde arka plan şeklinde geçen 11 Eylül, oluşan korku toplumunu ve gençlerin düştüğü bu gelecek korkusunu oldukça net bir şekilde gösteriyor. Christine ise annesine ve bu korkuya karşı gelerek zor olan yolu seçiyor. Bir cesaret ile yuvadan uçması ve kendine bir gelecek yaratması gerektiğinin bilincinde olarak hareket ediyor. Sonuçta bir yetişkin olabilmesi için annesinden ayrılmalı, onunla yüzleşmeli ve tekrar barışmalıdır. Ancak bu şekilde kendi bireyselliğini yaratabilir.

Böyle naif bir film için oldukça derin bir içerik yazdığımın farkındayım fakat izlerken daha önceden yaşadığınız bu duygularla empati kuracaksınız ve film size derin değil sadece hayat gibi gelecek. Sizi yormadan üzmeden, hayatınızın dönüm noktası olan dönemi tekrar hatırlamaya ve Christine ile yol arkadaşı olmaya itecek.

Teknik detaylarına inmem gerekirse kurgusu ve atmosferi son derece akıcı ve rahatlatıcı. Bunun yanında  Saoirse Ronan ve Laurie Metcalf oldukça başarılı performans sergiliyorlar. Yani oyunculuk açısından gayet tatmin edici bir yapım. Müzikleri ise bence güzel bir dokunuş olmuş.

Kısacası derin ve gösterişli bir sunuma başvurmadan oldukça yalın bir dil kullanan Lady Bird, herkesin gençliğine dokunan ve küçük bir sarılma etkisi bırakan çok güzel bir film. Mutlaka izlemelisiniz. Benim puanım 8,5. Yarattığı minik dokunuş ise 10.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: