THE END OF THE F***ING WORLD

17 yaşındaki James, bir psikopat olduğundan neredeyse emindir ve hiçbir şey hissetmediğini düşünmektedir. Bu güne kadarki tecrübelerinin üstüne, bir insanı öldürmeyi de kafasına koymuştur. Okula yeni gelmiş olan Alyssa ise asidir ve antisosyal kişilik bozukluğuna sahiptir. James, onunla tanıştığı anda kurbanını seçmiştir fakat öldürene kadar ondan hoşlanıyormuş gibi yapmaya karar verir. Fakat bu iki sorunlu gencin evden kaçmasıyla başlayan macera, oldukça farklı yerlere sapacak ve hiç düşünmedikleri bir noktaya gidecek.

Bu bir kara komedi olsa da şunu önceden söylemem gerekiyor; oldukça rahatsız edici. Diziyi izlerken gerçekten de F***ing World deyimini tam anlamıyla hissediyorsunuz. Fakat sığ görüşlülerin pek çok yorumda dediği gibi asıl rahatsız edici olan bu çocukların yaptıkları değil. Onları bu noktaya getiren sığ görüşlü yetişkinler. Yani bir anlamda dizi, karakterlerin yaptığını gerçek dünyada yapmaya çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında da ortaya çıkan ironi gerçekten harika ve bir o kadar can sıkıcı.

Dizi her ne kadar ergen formatında olsa da, ne ergenlerin ne de yüzeysel yetişkinlerin tam olarak anlayabileceği kıvamda. Bu yüzden de seyirci kitlesi tam bir problem. Yani demek istiyorum ki gerçekten farkında olarak izleyebilecekseniz kesinlikle başlayın ama derin toplumsal göndermeler beni sıkar derseniz sizi başka bir sayfaya alalım. 

Biraz daha derine inersek, asıl anlatılmak istenenin aileler olduğu göze çarpıyor. Yetişkin olarak görülenler de aslında derinden bozulmuş kişilerdir ve buna sebep olan ailelerinin davranışlarını tekrar etmeye meyillidirler. Gerçekten iyi olanlar ise kötü taraflarını engellemeyi başarabilenlerdir. Fakat çoğu iyi görünen ebeveynin toplum içinde ve aile içinde davranışları farklıdır. Bu görünür-görünmez etiği de onlara sunan sözde yetişkinler toplumunun kendisidir. 

Yani gençlerin yaşadıkları problemler ve kişiliklerindeki bozukluklar, bu mantıksız topluma karşı gösterdikleri en mantıklı tepkilerden doğuyor. Fakat genel davranış etiği ve mantık kavramı yine bu bozuk toplumun elinde olduğu için verdikleri tüm tepkiler dışlanmayla ya da onun korkusuyla sonuçlanıyor. Benim diziye dair şahsi görüşüm de işte bu. Siz nasıl düşünürsünüz bilemem ama dizi, Alyssa’nın yaptığı gibi normların dışında hareket ederek mantıklı tepkiler veriyor ve toplum için oldukça rahatsız edici sesler çıkarıyor.

Son olarak da oyunculuk ve kurgu yönünden sıkıntınız olmasın. İki başrol de son derece tatmin edici performanslar sergiliyor. Bölümlerin 20 dakikalık süresi de hiç sıkmıyor. Fakat 3 saate varmadan bitirince, çabuk bitti diye bir sıkılma oluyor. 2. sezon ise gelse de olur gelmese de, dizi vermek istediğini verdi. Mutlaka izleyin ama sonra da oturup biraz düşünün. Tüm bu alt metin sebebiyle benim puanım 9.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: