DARKEST HOUR

2 Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Alman güçlerinin durdurulamaz ilerleyişi karşısında ayakta durmaya çalışan İngiltere’de, yeni bir başbakan göreve gelir. Bu en karanlık dönemde ülkenin yönetimine geçen Winston Churchill’in önünde iki seçenek vardır. Ya düşman güçler ile bir anlaşma yapmaya razı olacak ya da son ana kadar savaşmaya devam edecektir. Ülkesinin ve kendisinin kaderi görevinin ilk günlerinde yapacaklarına bağlıdır. İlk sınavı ise Dunkirk’de mahsur kalan askerleri kurtarmaktır.

Son yıllarda mantar gibi üremeye başlayan Churchill/2. Dünya Savaşı temalı filmlerden biri olan En Karanlık Saat, diğer oscar adaylarına nazaran daha klasik bir anlatım tekniği sunuyor. Bu mantarların arkasında, İngiltere’nin durumu ve Churchill’e olan özlem ayrıca dikkat edilmesi gereken günümüz konularından biri. Zira oscarın en büyük adaylarından bir diğeri de tam olarak aynı dönemde geçen Dunkirk, hatırlatırım.

Filme geri dönersem; ortalamanın üstünde olsa da bir bütün olarak bakıldığında ne Dunkirk ile ne de diğer adaylar ile yarışabileceğini pek sanmıyorum. Fakat oyunculuk konusuna gelince iş biraz değişiyor. Yardımcı oyuncular ve kadın kast ortalama olsa da Gary Oldman öyle bir performans sergilemiş ki en iyi erkek oyuncu ödülünü alacağı neredeyse kesin. Zaten en başta filme gitmemin sebebi de onun oyunculuğunu izlemekti.

Şimdiki jenerasyonda, sinemada kılıktan kılığa giren ve bin bir surat olarak tanınan Johnny Deep olabilir fakat henüz o yokken bile Gary Oldman vardı. Onun filmlerine ve rollerine dair kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Sonunda tüm kariyerine bakınca Johnny Deep de kimmiş demeniz oldukça muhtemel. Bu filmde de normal halinden son derece farklı bir görüntüye bürünen Oldman, adeta Churchill olmuş. Beni asıl etkileyen ise ağır makyaj altında olmasına rağmen tüm mimiklerini ve jestlerini harika şekilde aktarması oldu.

Fakat onun tüm bu performansına rağmen film son derece klasik bir politik yapım olmaktan kurtulamamış. Özellikle İngiliz propagandasının yanında tek adam kavramı yüceltilirken kral sponsorluğunda demokrasi mesajları verilmeye çalışılması, bana göre gülünç olmuş. Yani adeta geçmişe dair ne bulurlarsa serpiştirmişler diyebilirim. Ayrıca filme yerleştirilen kadınlar, “her başarılı erkeğin arkasındaki ev kadınından” uzağa gidemiyor, hal böyle olunca da toplumsal cinsiyet mesajı tam anlamıyla çöpe atılıyor. Yukarıda da dediğim gibi ne bulurlarsa eklemeye çalışmışlar. 

darkesthour

Kısacası bu film tüm tuşlara basarak bölüm geçmeyi denemiş diyebilirim. Ama yine de Gary Oldman’ın performansını mutlaka izlemelisiniz, filme dikkat etmeseniz de olur. Onun oyunculuğu 10 olsa da bütün filme verebileceğim puan 8.

⇓Fragman⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: