LEGION

David Heller, henüz çocukluğunda konulan şizofreni teşhisi sebebi ile hayatının büyük bir kısmını hastanede geçirmiştir. Sürekli kendini hasta olduğuna inandıran David’in hayatı, hastaneye Syd isminde yeni bir kadının gelmesi ile tamamen değişir. Duyduğu seslerin ve gördüğü halüsinasyonların gerçek olabileceğini düşünmesi ile bir mutant olduğunu fark edecek fakat bu da beraberinde bambaşka gerçekleri ortaya çıkaracaktır. David kendi zihninin sırlarını çözerken onu kontrol etmeyi öğrenecek ve yeni yeteneklerini keşfedecek.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; dizi marvel yapımı ve X-men hikayesi olsa da diğer yapımlardan bağımsız olarak çekilmiş. Diğer karakterlere ve hikayelere göndermeler içerse de hem zaman hem de mekan olarak farklı. Hatta kendine özel bir cep evrende de diyebiliriz. İzleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız. Konuya geri dönersek bu dizinin kesinlikle bekleneni verdiğini söyleyebilirim. Beklenenden kastım ise zihninizi gerçekten karıştırarak sizi yorması fakat bunu mükemmel bir kurgu ile yapıp zevk aldırması. Diziye başlarken ki beklentilerim bu şekildeydi ve ilk sezon sonunda beni gerçekten tatmin etti hatta beklentilerimi de aştı diyebilirim. Özellikle kurgusu gerçekten harika. Size geçirdiği duygular sayesinde de psikolojik bir gerilim havası var diyebilirim. 

Bu gerilim, David’in zihninde dolaşırken özellikle (hafif spoiler) diğer karakter ile olan karşılaşmaları ve onun geçmişi sayesinde tavan yapıyor. Başlarda neyin gerçek neyin hayal olduğunu ayırt edemiyorsunuz ve böylece dizi daha da içine çekmeye başlıyor. Fakat yukarıda da dediğim gibi kurgudaki başarısı bu karışıklığı çözebileceğiniz seviyede tutuyor. Bunların yanında görsellik, arka plan ve atmosfer değişimleri gerçekten takdir edilesi. Özellikle David’in ruh halindeki değişimler ile ortam rengi arasındaki paralelliğe dikkat çekmek istiyorum, aklınızda bulunsun. 

Oyunculuk açısından ise yan rolleri daha başarılı bulsam da baş karakterin performansı gayet başarılı. Ödül alacak seviyede olmasa da neredeyse hiçbiri sırıtmıyor. Bu konuda benim asıl dikkat çekmek istediğim karakter Lenny. Karakteri canlandıran Aubrey Plaza diğerlerinin çok üzerinde bir performans sergiliyor ve şahsen benim dizideki favorim de o diyebilirim. 

Kısacası zihninizi gerçekten yoran fakat çözmeye başladıkça da bundan zevk aldıran bir yapım ortaya çıkmış. Psikolojik gerilim kısmı öne çıkan bu çizgi roman uyarlamasını izlemenizi tavsiye ediyorum. Nisanda çıkacak olan 2. sezon puanımı değiştirebilir ama şimdilik kanaat notu ile 9 veriyorum.  

⇓Kısa bir trailer⇓

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: