PAN’S LABYRINTH

1944 yılında İspanya iç savaşı sona ermiş olsa da çatışmalar halen devam etmektedir. Kitaplara ve hayal dünyasına tutkuyla bağlı olan 10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi ile birlikte çatışmaların devam ettiği bir bölgeye, üvey babası Kaptan Vidal’in yanına gider. Faşist yönetim için çalışan Vidal, oldukça sert ve sadist bir yapıdadır, bu yüzden de Ofelia onunla en ufak bir yakınlık kurmaz. Üvey babasının çevresine yaydığı şiddetten uzaklaşmaya çalışan Ofelia geniş bahçelerinde bir labirent keşfeder ve koruyucusu Pan ile tanışır. Pan, ona 3 görev verir ve eğer bunları yerine getirebilirse gerçekten olduğu kişiye dönüşebilecektir…

Bu film için fantastik, tarihi ya da dram yakıştırmaları yapılabilir fakat bana göre Pan’ın Labirenti , savaşın etkilerini yansıtan harika bir yapım. Öncelikle savaş resmi olarak bitse de şiddetin ve vahşetin durmadığını gösteriyor. Bunun yanında vahşeti devam ettirenin, aslında yönetimin meşrulaştırdığı sadist erkek zihniyeti olduğu da direkt olarak aktarılmış. Fakat tüm bunların yanında en önemli kısım savaşın ve şiddetin bir çocuğu ne hale getirebileceğidir. Onun iç dünyasını, hayal gücünü ve kişiliğini ne denli etkileyebileceği, bu filmin esas konusudur. Ofelia’nın gerçeklikten uzaklaştığı hayal dünyasının bile ne kadar karanlık ve korku dolu olduğunu görünce demek istediğimi anlayacaksınız.

Hayal dünyası dedim fakat bunu bu şekilde görmek de sizin elinizde. Çünkü film 2 boyutta paralel şekilde ilerliyor. Biri Ofelia’nın gizemli macerası diğeri ise Vidal’in vahşeti. Bu iki nokta, savaş ve barışı hayal ile gerçek üzerinden sürdürüyor fakat üzücü kısmı ise barışın her zaman hayal tarafında yer alması. Filmin sonuna kadar acaba gerçek mi hayal mi ikileminde kalabilirsiniz fakat final tamamen sizin kişiliğinize göre şekilleniyor. İyimser misiniz yoksa acımasız gerçekçi mi? 

pans-labyrinth-5133be320fa0c

Gerçek dünyanın çirkinliğine ve şiddetine ne kadar alıştığınızı gösterecek olan bu filmde bir çocuk gibi hayalinizin gerçek olmasını dileyeceksiniz. Şimdiye kadar hiçbir yazımda spoiler vermedim, eğer bunda verdiğimi düşündüyseniz kusura bakmayın kendimi tutmadan yazdım. Çünkü burada asıl amaç sonunu bilmeniz değil oraya giden yolu kavrayabilmeniz. Benim puanım 9.

⇓Fragman⇓

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: